فواید ویتامین ب 5 برای سلامتی

0
643

یکی از رایج ترین و رنج آور ترین نشانه های کمبود ویتامین ب 5، سندرم سوزش کف پا می باشد که فرد نمی تواند پنجه ی پایش را احساس کند و درد شدید همراه با التهاب نیز دارد. علاوه بر این، فرد احساس خستگی و کوفتگی در کل بدنش را نیز احساس می کند. از جمله دیگر علائم آن می توان به بی خوابی، کم خونی یا آنمی، حالت تهوع و استفراغ، انقباض عضلات و تغییرات غیر طبیعی پوست نیز اشاره کرد. با گیاه یاب همراه باشید تا به بررسی فواید ویتامین ب 5 و منابع غذایی آن بپردازیم.

فواید ویتامین ب 5

منابع اصلی ویتامین ب 5

از جمله مهم ترین و اصلی ترین منابع غذایی ویتامین ب 5 می توان به قارچ، بروکلی، کلم، حبوبات و دانه ها، ماهی سالمون و کلم سبز اشاره کرد. دیگر منابع این ویتامین محلول در آب شامل غذا هایی مانند تخم مرغ، ماهی، انواع آجیل، شیر و فرآورده های لبنی مانند پنیر می باشند. شما می توانید این ویتامین را از مواد غذایی همچون گندم، بادام زمینی، سویا، ملاس یا شهد و … نیز دریافت کنید.

در ادامه به بررسی فواید ویتامین ب 5 میپردازیم:

تحریک هورمون‌ها

ویتامین ب 5 به عنوان سنتز کننده ی بسیاری از بخش های بدن انسان عمل می کند. این ویتامین مثلا برای ساخت چربی، پروتئین، کربوهیدرات، آمینواسید و آنتی بیوتیک بسیار اهمیت دارد و هورمون فوق کلیه را نیز تحریک می کند.

استرس را تسکین می‌دهد

ویتامین ب 5 به کاهش دهنده ی استرس و دیگر مشکلات ذهنی مانند اضطراب و افسردگی نیز شهرت دارد و باعث تناسب و سلامت ذهن می شود. ویتامین ب 5 این کار را با تنظیم هورمون هایی که مسئول سلامت ذهن هستند، انجام می دهد.

سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

ویتامین ب 5 در بهبود سلامت قلب انسان و کارکرد نرمال آن نقش بسیار اساسی ایفا می کند. این ویتامین می تواند سطح کلسترول بدن را تنظیم کرده و به کنترل فشار خون نیز کمک کند.

بنیه را قوی می‌کند

ویتامین B5 به کاهش خستگی و کوفتگی بدن کمک کرده و فعالیت های متابولیکی را به درستی تنظیم می کند. این بدین معنی ست که ویتامین B5 بنیه ی بدن انسان را تقویت می کند تا فرد بتواند در انجام کار ها و وظایف مختلف، به درستی عمل کند. این تنها یکی از فواید ویتامین ب 5 – بخصوص از دید ورزشکاران می باشد.

فوايد ويتامين B5 برای پوست و مو

ویتامین B5 علاوه بر هر چیز دیگری، می تواند به بهبود و سلامتی پوست و جذابیت آن کمک کند. این ویتامین همچنین به عقب انداختن چین و چروک ها و لک های ناشی از پیری پوست نیز کمک می کند. همچنین بررسی هایی نشان داده اند که این ویتامین در تثبیت رنگدانه های مو و جلوگیری از سفید شدن آن ها نیز بسیار موثر است.

ویتامینی محلول در آب است

از آنجایی که ویتامین ب 5 در گروه ویتامین های محلول در آب قرار می گیرد، هیچ گونه مواد سمی را وارد بدن نمی کند و برای هر گروه سنی و هر جنسیتی نیز مفید است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین B5 به تقویت و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک بسیار زیادی می کند. این مسئله بدین معنی ست که این ویتامین با بسیاری از عفونت ها و بیماری ها مبارزه می کند. برای کاهش خطراتی که بدن را تهدید می کنند، باید اطمینان حاصل کنیم که تعداد گلبول های سفید خون مان در بیشترین حد ممکن هستند و سیستم ایمنی بدن مان نیز با خوردن غذاهایی که سرشار از ویتامین هستند، تقویت شده است.

افزایش سطح هموگلوبین بدن

بر اساس بررسی ها مشخص شده است که ویتامین ب 5 در افزایش سطح هموگلوبین بدن نیز نقش اساسی ایفا می کند. این ویتامین همچنین در متابولیزم مواد سمی به کبد کمک می کند. ویتامین B5 منبع خوبی برای تقسیم سلولی و باز تولید DNA نیز می باشد.

سایر فواید ویتامین ب 5

فواید ویتامین ب 5 به تسکین یا درمان برخی دیگر از اختلالات و بیماری ها مانند آسم، اوتیسم، کاندیدیازیس، استئوآرتریت (نوعی آرتروز)، بیماری پارکینسون، سندرم پیش از قاعدگی و بسیاری از بیماری های دیگر نیز کمک می کند. بطور کلی ویتامین B5 یکی از متنوع ترین ویتامین های همه کاره است که نباید به راحتی از برنامه ی غذایی مان کنار گذاشته شود.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید