فواید ورزش HIIT

0
569

همه دوست داریم که خوش‌هیکل باشیم؛ چه بخواهید وزن کم کنید و چه به دنبال اندامی قوی‌تر و بهتر باشید، تناسب اندام به بخشی از زندگی مدرن ما انسان‌ها تبدیل شده است. اما بهترین ورزش برای شما کدامست؟ هوازی؟ تمرین‌های قدرتی؟ ورزش‌های سبک یا شدید؟ پیشنهاد ما این است که ورزش HIIT را امتحان کنید، این ورزش به شما کمک می‌کند تا دیرتر پیر شوید.

ورزش HIIT

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که انجام تمرین‌های HIIT (تمرین‌های شدید با وقفۀ کوتاه)  می‌توانند در کاهش بروز آسیب‌های درازمدت بر میتوکندری (نیروگاه سلول) موثر باشند. در این مطالعه، با توجه به سلول‌های بیوپسی عضلات، انجام سه مرتبه ورزش HIIT در هفته توانست نسبت به تمرین‌های قدرتی و هوازی، ژن‌های بیشتری را تغییر داده و فعال کند. این نتیجه باعث شد تا محققان تایید کنند که تمرینات HIIT برای کاهش اثرات پیری در میتوکندری عضلات مفید هستند.

در این مطالعه، فعالسازی ژن توسط ورزش HIIT، به طور گسترده‌ای درمیان افراد جوان و دارای تناسب اندام و همچنین افراد مسن‌تر با فعالیت جسمی کمتر دیده شد. در واقع اثر این تمرینات در افراد مسن‌تر حتی بیشتر و قوی‌تر بود و باعث فعالسازی ۴۰۰ ژن گردید، در حالی که مقدار ژن‌های فعال‌شده و تغییریافته در وزنه برداران ۳۳ و در سایر تمرینات با فشار متوسط ۱۹ بوده است. محققین باور دارند که این ژن‌ها می‌توانند بر روی مصرف انرژی سلولی اثرگذار باشند و عملکرد میتوکندری را تحت تاثیر قرار دهند. افرادی که ورزش HIIT را دنبال می‌کنند، تعداد و سلامت میتوکندری‌ها در آنها افزایش می‌یابد و در درازمدت باعث کُند شدن روند پیری سلول‌ها می‌گردد.

البته فکر نکنید که با یکبار انجام دادن این ورزش و تمرینات HIIT با معجزه روبه‌رو خواهید شد؛ این ورزش در واقع روشی خوب برای جلوگیری از پیری زودرس است. همانطور که می‌دانید عواملی بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث پیری زودرس شوند: سموم محیطی، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک، استرس و… . تمرینات HIIT ممکن است بتوانند اثرات تمام این عوامل را خنثی کنند و سلول‌های عضلانی را همواره پُرانرژی نگه دارند.

توضیحاتی درباره تمرینات و ورزش HIIT

تمرین‌های شدید با وقفۀ کوتاه در واقع تمریناتی هستند که با تلاشی ۱۰۰ درصدی انجام می‌شوند و وقفه‌های استراحت میان ست‌ها بسیار کوتاه (مثلا ۳۰ ثانیه) است. این تمرین‌ها اگرچه نیازمندِ زمانِ کمتری هستند، ولی بسیار شدیدتر از تمرین‌های ورزشی معمولی می‌باشند و باعث بروز واکنش‌های زنجیره‌ای مولکولی می‌گردند که به تناسب اندام بهتر کمک می‌کند. همچنین جالب است بدانید که HIIT روشی عالی برای سوزاندن چربی‌های اضافه نیز می‌باشد.  کراس‌فیت یکی از بهترین شکل‌های ورزشی است که می‌توانید از متدهای HIIT در آن استفاده کنید.

اصلا مهم نیست که چه سنی دارید، هرکسی می‌تواند از فواید ورزش کردن بهره ببرد. اگرچه هیچ چشمۀ جادویی برای جوان ماندن وجود ندارد، اما می‌توانید با انجام ورزش و استفاده از روش‌های مناسب، از پیری زودرس جلوگیری کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید