فواید ورزش شنا برای مبتلایان به بیماری کرون

0
592

اگر به بیماری کرون مبتلا هستید، ورزش کردن شاید آخرین چیزی باشد که به آن فکر کنید. اما آثار ورزش برای بهبود این بیماری می‌توانند موثر باشند. در ادامه به فواید ورزش شنا برای مبتلایان بیماری کرون می‌پردازیم.

فواید ورزش شنا

ورزش کردن برای همۀ افراد ضروری است، حتی آنهایی که به بیماری کرون مبتلا هستند. مطالعات نشان می‌دهند که شنا کردن می‌تواند اثر مثبتی بر افرادی داشته باشد که از بیماری رودۀ التهابی و بیماری کرون رنج می‌برند.

کاهش درد آرتروز با شنا

حدود ۲۵ درصد از جمعیت مبتلایان به بیماری کرون، از آرتروز نیز رنج می‌برند. اگرچه داروهای غیر‌استروئیدی ضدالتهاب می‌توانند برای تسکین علائم آرتروز مفید باشند، اما مصرف بسیاری از آنها برای بیماران کرون ممکن نیست. زیرا این این داروها باعث تحرک و اذیت شدن روده می‌شوند و وضعیت التهاب را وخیم‌تر می‌کنند.

شنا کردن به حفظ عملکرد مفاصل کمک کرده و درد را در این نواحی کاهش می‌دهد. این موضوع باعث انعطاف‌پذیری بیشتر و قدرت بالاتر می‌شود.

سایر فواید ورزش شنا

بهبود خلق‌وخو: تجربه‌ی اضطراب، استرس، افسردگی و اختلالات خلقی در بیماران کرون نامرسوم نیست. شنا کردن باعث ترشح هورمون اندورفین (هورمون شادی) شده و برای مدیریت احساسات مفید است.

بهبود سلامت استخوان‌ها: تراکم استخوان در بیماران کرون کمتر از سایر افراد است، علت این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مصرف کورتیکواستروئیدها، التهاب مزمن، کمبود ویتامین دی و پایین بودن شاخص توده بدنی می‌توانند در کاهش تراکم استخوانی موثر باشند. شنا کردن به شما کمک می‌کند تا استخوان‌های قوی‌تری داشته و در برابر شکستگی‌ها مقاوم‌تر باشید.

کاهش فشارخون: به گفته انجمن قلب آمریکا، فشارخون بالا ممکن است در اثر مصرف برخی از داروهای بیماری کرون به وجود آید. شما می‌توانید با شنا کردن فشارخون خود را مدیریت کرده و آن را در سطحی مطلوب نگه دارید.

کمک به سیستم ایمنی بدن: درمان بیماری کرون می‌تواند شامل برخی داروهای سرکوب‌کننده‌ی دستگاه ایمنی باشد؛ به همین دلیل انجام هر فعالیتی که به تقویت این دستگاه کمک کند، برای شما مفید است. شنا یکی از همین فعالیت‌هاست.

نکات مهم

۱.قبل از شروع ورزش کردن حتما با پزشک و متخصص خود مشورت کنید.

۲.هنگام شنا کردن در استخر یا دریا، از وارد شدن آب به دهان و خوردن آن اجتناب کنید.

۳.اگر تازه‌کار هستید، چند جلسه‌ی آموزشی را با یک مربی ماهر سپری کنید.

۴.تمرینات را سبک شروع کنید و کم‌کم با گذشت زمان، شدت آنها را بیشتر کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید