فواید موسیقی درمانی برای سلامتی

0
617

موسیقی درمانی روشی برای درمان برخی از وضعیت‌ها از طریق قدرت درمانی موسیقی است، که تحقیقات فراوانی پیرامون آن انجام شده است. این تکنیک معمولا توسط یک درمانگر موسیقی آموزش‌دیده انجام می‌شود که زمانی را برای درک نیازهای بیمار اختصاص داده و یک برنامۀ موسیقی ویژه را بر اساس خواسته‌های بیمار و شرایط سلامت او طراحی می‌کند. در ادامه به بررسی فواید موسیقی درمانی میپردازیم.

فواید موسیقی درمانی

انواع موسیقی درمانی

انواع مختلفی از این روش درمانی وجود دارد که هرکدام به نیازهای بیمار وابسته هستند. این روش می‌تواند برای افراد معلول جسمی، نوجوانان، افرادی که مشکلات قلبی دارند و کودکان استفاده شود. رویکرد این تکنیک در هر بیمار می‌تواند شامل یک یا چند نوع موسیقی درمانی باشد.

فواید موسیقی درمانی

در ادامه به بررسی برخی از فواید موسیقی درمانی می‌پردازیم.

اوتیسم

کودکان و بزرگسالانی که از اوتیسم و علائم آن رنج می‌برند، می‌توانند از موسیقی درمانی برای تسکین استرس داخلی و رفع موانع تعامل و برقراری ارتباط استفاده کنند.

اضطراب و استرس

گوش دادن به موسیقی به طور طبیعی باعث کاهش استرس می‌شود و انجام آن در یک محیط کنترل شده در یک جلسۀ تراپی می‌تواند به طور چشمگیری به کاهش سطوح هورمون استرس در بدن و کنترل بهتر خلق‌وخو کمک کند.

سرعت التیام

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که این نوع روش درمانی برای سرعت بخشیدن به روند التیام مفید است و همچنین به مدیریت درد کمک می‌کند.

بیماری‌های انحطاط اعصاب

بیمارانی که از پارکینسون یا آلزایمر رنج می‌برند، یا در خطر ابتلا به این بیماری‌ها هستند، می‌توانند از موسیقی درمانی بهره ببرند. این تکنیک می‌تواند به ایجاد حس‌های جدید، ایجاد مسیرهای جدید عصبی و مقابله با افسردگی و انعطاف‌پذیری جسمی این بیماری‌ها کمک کند.

رشد جنین

این باور وجود دارد که موسیقی درمانی برای عادی کردن رشد جنین مفید بوده و اینکار را از طریق کاهش استرس و متعادل‌سازی هورمون‌های بدن مادر انجام می‌دهد.

سلامت قلب

از آنجایی که این روش درمانی باعث کاهش فشارخون و بهبود گردش خون در بدن می‌شود، می‌تواند برای بهبود سلامت قلب و کاهش خطر بیماری‌های قلبی – عروقی موثر باشد.

اختلالات روانی

برای کسانی که با اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی مواجه هستند، استفادۀ منظم از موسیقی درمانی می‌تواند به کاهش شدت علائم این بیماری‌ها کمک کند و همچنین علائم ثانویه مانند بی‌خوابی را بهبود ببخشد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید