فواید منگنز برای بدن

0
542

منگنز نوعی مادۀ معدنی است که در بدن ما در مقادیر بسیار کم ساخته می‌شود. در واقع این ماده ترکیبی از آنزیم سوپراکسید دیسموتاز منگنز می‌باشد. منگنز یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن را خنثی کرده و در نتیجه از خطرات احتمالی آنها پیشگیری می‌کند. در این مطلب به بررسی فواید منگنز برای بدن می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

فواید منگنز

بدن ما حداکثر ۲۰ میلی‌گرم منگنز دارد که در کلیه‌ها، لوزالمعده، کبد و استخوان‌ها متمرکز شده است. منگنز برای عملکرد عادی مغز و فعالیت مناسب سیستم عصبی بسیار مهم می‌باشد. تا جایی که پژوهش‌ها نشان می‌دهند، منگنز ماده‌ای ضروری برای حیات تمامِ جانوران است.

فواید منگنز برای استخوان

این ماده برای رشد مناسب ساختار استخوانی انسان ضروری است. منگنز در افزایش تراکم مواد معدنی در ستون فقرات بسیار موثر می‌باشد. این خاصیت بسیار برای زنانی که در دورۀ بعد از یائسگی قرار دارند مفید می‌باشد. بعد از دوران یائسگی، بسیاری از زنان با کمبود منگنز مواجه می‌شوند. افزایش مصرف منگنز در این افراد می‌تواند از ترک خوردن استخوان‌ها جلوگیری کند.

پیشگیری از بیماری‌ها

از آنجایی که منگنز خواص آنتی‌اکسیدانی دارد، بسیار برای نظارت بر فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن مفید است. این رادیکال‌های آزاد توانایی آسیب رساندن به سلول‌های انسانی و ایجاد سرطان را دارند. به همین دلیل، اضافه کردن مکمل‌های منگنز به رژیم غذایی می‌تواند تصمیم بسیار خوبی باشد.

کنترل دیابت

نشان داده شده که منگنز به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. این می‌تواند از بروز بیماری‌های خاص نظیر دیابت جلوگیری کند. منگنز برای کنترل قند خون، سنتز و ترشح انسولین را عادی‌سازی می‌کند که در نتیجه افت قند خون ناگهانی در بیماران دیابتی، از این طریق بهتر کنترل می‌شود.

پیشگیری از صرع

پایین بودن سطوح منگنز می‌تواند باعث برانگیختگی صرع یا تشنج اپیلپتیک شود. غذاهای سرشار از منگنز به کنترل احتمال وقوع این تشنج‌ها کمک می‌کنند. مکانیزم دقیق این خاصیت منگنز هنوز کاملا شناخته نشده است، اما در مطالعات مختلف مشخص گردیده که منگنز همانند یک گشادکنندۀ عروق عمل می‌کند. برخی محققین باور دارند که اثرات ضد صرع منگنز، ناشی از همین خاصیت هستند.

افزایش سوخت‌و‌ساز

یکی از فواید منگنز و عملکردهای اصلی‌اش این است که سوخت‌وساز بدن را تنظیم می‌کند. آنزیم‌های فعال شده توسط منگنز به سوخت‌وساز کلسترول، اسیدهای آمینه و کربوهیدرات‌ها کمک می‌کنند. بعلاوه، منگنز برای سوخت‌وساز ویتامین‌هایی نظیر ویتامین ای و ب۱ مهم می‌باشد. منگنز به عملکرد مطلوب و مناسب کبد نیز کمک می‌کند. این مادۀ معدنی بخش مهمی از سوخت‌وساز گلوتامین است.

سایر فواید منگنز

  • کاهش التهاب
  • پیشگیری از پوکی استخوان
  • تسکین سندرم پیشاقاعدگی
  • بهبود سلامت تیروئید
  • افزایش جذب ویتامین
  • بهبود عملرد شناختی
  • تنظیم سوخت‌وساز گلوکز
  • بهبود هضم

هشدار

منگنز یکی از سه مادۀ معدنی سمی درون بدن انسان است. این بدین معناست که مقدار آن نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد. مراقب باشید که مکمل منگنز را بیش از حد مصرف نکنید. انجام اینکار می‌تواند به بیماری‌ها و مشکلات بسیار خطرناکی ختم شود که برخی از آنها کشنده هستند. مصرف زیاد منگنز می‌تواند باعث بروز علائمی شبیه به علائم بیماری پارکینسون و یا حتی خود این بیماری شود.

کسانی که با مشکلات کبدی مواجه هستند نباید زیاد منگنز مصرف کنند، زیرا کبد برای خلاص شدن از مقادیر اضافه دچار مشکل می‌شود و این می‌تواند به اختلالات روانی و اسپاسم منجر گردد.

اگر به کم‌خونی دچار هستید، بدن‌تان تا جایی که بتواند منگنز را جذب می‌کند و این می‌تواند خطرناک باشد. این افراد باید نظارت دقیقی بر میزان مصرف منگنز داشته باشند.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید