فواید ملاتونین و اثرات آن بر سلامتی

0
708

ملاتونین هورمونی است که توسط غدۀ صنوبری – که در قسمت میانی مغز واقع شده است – تولید می‌شود. این واکنش شیمیایی با سیکل خوابیدن ما بسیار در ارتباط می‌باشد، تا جایی که میتواند باعث پایین و بالا شدن سیکل طبیعی بدن انسان شود. برای مثال این میزان در صبح، کاهش پیدا می‌کند و در غروب نیز افزایش می‌یابد و باعث میوشد تا ما در آن هنگام میل به خوابیدن پیدا می‌کنیم. وقتی ما آمادۀ خوابیدن هستیم، ملاتونین به بدن‌مان کمک می‌کند تا راحت‌تر استراحت کند. باید بدانید که میزان این هورمون در بدن‌تان به عوامل بسیاری مانند سیکل بیدار شدن و خوابیدنی که شما برای خود تنظیم کرده و میزان نوری که هر روز صبح دریافت می‌کنید بستگی دارد. ساعت درونی بدن شما نیز یک مسئلۀ بسیار حساس است؛ بنابراین تغییرات بسیار ناچیزی هم بر میانگین ملاتونین بدن شما که قابل اندازه گیری است، تاثیر می‌گذارد.

ملاتونین

فواید ملاتونین

ملاتونین علاوه بر خواب بهتر و با کیفیت تر، فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد که به شرح زیر می باشند:

-بهبود سیستم ایمنی بدن

-کاهش التهابات

-بهبود سلامت قلب

-کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان پروستات و سرطان سینه

-بهبود پرواز زدگی

-پیشگیری از اختلالات مربوط به مثانه

-کاهش سطح هورمون استرس

-بهبود علائم یائسگی

-درمان موثر اوتیسم و اختلالات مشابه

بی خوابی

اگر شما از بی خوابی یا دیگر انواع اختلالات مربوط به خواب رنج می برید، مصرف مرتب ملاتونین می تواند سطح هورمون های شما را به حالت قبل برگرداند و شما را مطمئن می سازد که می توانید در شب به راحتی بخوابید.

بیماری های قلبی

ملاتونین تاثیرات آنتی اکسیدانی بسیاری بر بدن شما دارد که می تواند به کاهش فشار بر سیستم قلبی عروقی شما کمک کند. این مسئله به بهبود رگ ها و شریان های بدن کمک می کند و فشار خون را نیز تحت کنترل قرار می دهد.

سیستم ایمنی بدن

بررسی های بسیاری نشان داده اند که این هورمون به بهبود سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند. بدون داشتن میزان ملاتونین کافی در بدن، غده ی تیموس که برای قدرت سیستم ایمنی بدن مفید است، نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد. آنتی اکسیدان نیز بر کاهش استرس در بدن نیز کمک می کند.

پرواز زدگی

داشتن یک احساس آرامش و نرمال بودن پس از پرواز می تواند یک چالش واقعی برای افراد باشد؛ زیرا برخی از افراد تا روزها و حتی هفته ها دچار بی نظمی در خواب و کوفتگی بی دلیل می شوند. خوشبختانه استفاده از ملاتونین می تواند به سرعت بدن انسان را به حالت قبل برگرداند و ریتم شبانه روزی بدن را بدون حتی یک لحظه احساس خستگی و کوفتگی تنظیم کند.

سرطان

مشخص شده است که سرطان سینه و سرطان پروستات به ملاتونین در بدن واکنش نشان می دهند. این واکنش شیمیایی می تواند بدون این که به سلول های سالم آسیب برساند،  این سلول های سرطانی را از بین ببرد (کشتن برنامه ریزی شده ی سلول ها).

یائسگی

تاثیر این هورمون ها بر بدن می تواند با بالا رفتن سن، سن یائسگی را در زنان تغییر دهد. در زمان یائسگی هورمون های زنانه بیش از حد فعالیت دارند و ملاتونین در این زمان می تواند به آرام کردن بدن کمک کند.

ملاتونین

عوارض جانبی ملاتونین

با این که استفاده از ملاتونین فواید بسیار زیادی دارد، اما عوارض جانبی مخصوص خود را نیز دارا می باشد که باید در مصرف آن احتیاط شود. بسیاری از این عوارض موقعی ایجاد می شوند که بدن به مکمل های ملاتونین وابسته شود، اما هر کسی می تواند دچار این عوارض شود.

بارداری و شیردهی

به دلیل عدم تحقیقیات کافی، نمی توان دقیق گفت که تاثیر این هورمون ها برای زنان باردار و زنان شیرده مفید است یا خیر.

افسردگی

استفاده ی مرتب از این مکمل ها باعث از بین رفتن تاثیر مثبت آن ها بر سیستم بدن می شود و دچار تاثیر منفی بر خلق و خوی فرد می شود .در نتیجه این امر به مرور باعث ایجاد علائم افسردگی خواهد شد. بنابراین توصیه می شود به آرامی و به تدریج استفاده از این هورمون را کنار بگذارید.

دیابت

گزارشات علمی بسیاری حاکی از آن هستند که استفاده از ملاتونین برای بیماران دیابتی خطرناک است زیرا این هورمون می تواند بر میزان هورمون ها و متابولیزم بدن تاثیر بگذارد.

خواب و رویا

مصرف کنندگان ملاتونین گزارش کرده اند که وقتی از این مکمل های استفاده می کنند دچار خواب و رویای زیادی می شوند؛ با این که این واکنش مضر نمی باشد اما نا مطلوب و غیر منتظره است.

سستی صبحگاهی

ملاتونین می تواند به خواب بسیار آرام و عمیق کمک کند، اما همین مسئله بیدار شدن در صبح را بسیار دشوار می کند، باعث سستی و رخوت می شود و همین امر باعث می شود تا دکمه ی چرت آلارم تان را بیشتر فشار دهید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید