فواید ماساژ درمانی در فصل سرما

0
668

ماساژ از روش‌های درمانی بسیار کهن است که در آن افراد با تکنیک‌های مختلفی با فشار آوردن بر لایه‌های سطحی و عمقی عضلات به افزایش آرامش کمک میکنند. ماساژ درمانی قدمتی چند هزار ساله دارد و این روش درمانی در کتب باستانی هند که مربوط به ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح میباشد، یافت شده است. در این نوشتار به فواید ماساژ درمانی و ترفندهایی برای این روش درمانی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

ماساژ درمانی

در طب سنتی ایران از ماساژ تحت عنوان دلک و غمز یاد شده و در کتاب‌های معتبر و مرجع طب ایرانی از آن به عنوان درمان بیماری‌ها و حتی پیشگیری و حفظ کننده‌ی سلامت نام برده‌اند. در طول زمان سیستم‌های متفاوتی در کشورهای مختلف برای ماساژ طراحی شده که می‌توان به ماساژ سوئدی، ماساژ تایلندی و … اشاره کرد. هدف از انجام برخی از انواع ماساژ کمک به سلامت کلی بدن، افزایش گردش خون، دفع مواد زائد از عضوی خاص، کاهش تنش و درد عضلانی، ایجاد آرامش عصبی و ….است.

نرمش روزانه

حکمای طب سنتی توصیه می‌کنند با شروع فصل پاییز برای حفظ تندرستی بدن، نرمش‌های آرام و حرکات متناسب و متمرکز بر مفاصل انجام دهید. به این ترتیب مانع بروز دردهای مفصلی و استخوانی می‌شوید. هر فردی باید با توجه به مزاج و سبک زندگی خود و مشورت متخصص طب سنتی، نرمش‌ و ورزش‌هایی را انتخاب کند و در زمان مناسب انجام دهد.

ماساژ درمانی برای رفع سرماخوردگی

سرماخوردگی شایع‌ترین بیماری روزهای سرد سال بوده و ممکن است شما هم به آن مبتلا شوید، اما نگران نباشید! علاوه بر استفاده از نسخه‌های گیاهی طب سنتی برای بهبودی، می‌توانید از قدرت بدن برای مقابله با بیماری سرما خوردگی استفاده کنید. به عبارت دیگر با ماساژ قسمت‌های مشخص روی صورت، از شر سرماخوردگی خلاص می‌شوید.

نقطه‌ی اول: این نقطه بین ابرو واقع شده و باید برای یک دقیقه آن را ماساژ دهید.

نقطه‌ی دوم: دو سانتی‌متر پایین‌تر از ابرو قرار دارد و باید هر دو طرف را به طور هم‌زمان ماساژ دهید.

نقطه‌ی سوم: دو نقطه‌ی متقارن که در پایه‌ی بینی و نزدیک گوشه‌ی داخلی چشم واقع شده و باید به طور هم‌زمان آن‌ها را ماساژ دهید.

نقطه‌ی چهارم: نقاط متقارن کنار سوراخ‌های بینی را ماساژ دهید.

ماساژ درمانی برای پیشگیری از خشکی بدن

یکی از شیوه‌های درمانی برای پیشگیری از خشکی و سردی پوست و بدن، ماساژ با روغن‌های گیاهی گرم به‌ویژه روغن کنجد یا روغن بادام شیرین است. این ماساژ تاثیر زیادی در پیشگیری و حتی درمان خشکی پوست یا بدن دارد. به این منظور کافی است با شروع فصل پاییز، هفته‌ای یک‌بار زیر نظر متخصص این ماساژ را انجام دهید. همچنین اگر با مراحل انجام ماساژ آشنا هستید، می‌توانید با افزودن مقدار کمی اسانس دارچین به روغن گیاهی مورد مصرف (روغن کنجد یا روغن بادام شیرین)، از خواص درمانی این ادویه بهره‌مند شوید.

خودتان را ماساژ دهید

ماساژ یکی از روش‌های درمانی برای دردهای عضلانی به شمار می‌رود و با افزایش گردش خون در عضله و بافت‌های اطراف آن، به شسته شدن مواد التهابی و مواد زاید تجمع یافته در بافت عضلانی کمک می‌کند.

علاوه بر این، هنگام ماساژ، تماسی که با پوست ایجاد می‌شود، رفلکس‌های عصبی خاصی به وجود می‌آورد که به شل شدن عضلات و کاهش یا برطرف شدن درد کمک می‌کند، در نهایت تمام این مکانیسم‌ها باعث می‌شود عضلات آرام شوند و درد ناشی از خستگی یا فعالیت بیش از حد عضله برطرف شود.

گاهی اوقات پزشکان توصیه می‌کنند کسانی که دردهای عضلانی خاص مانند التهاب تاندون دارند، خودشان در خانه با استفاده از گرمای موضعی و ماساژ، دردشان را تسکین دهند. در چنین مواردی چند توصیه‌ی کلی برای بیمار لازم است.

* ماساژ باید در ابتدا ملایم باشد و بعد به تدریج با فشار و عمق بیشتری روی عضله انجام شود، چون اگر از همان ابتدا به شکل خشن و عمقی شروع شود، می‌تواند باعث بیشتر شدن اسپاسم و درد شود.

* در مواردی که نقطه‌ی خاصی از عضله دردناک است یا در ناحیه‌ای که یک تاندون ملتهب وجود دارد، اول از همه عضلات اطراف آن ناحیه ماساژ داده می‌شود و بعد به تدریج بر نقطه‌ای که بیشترین درد را دارد تمرکز شود. البته در التهاب‌های حاد، ماساژ و تحریک می‌تواند باعث بدتر شدن التهاب شود.

* در بعضی از نقاط بدن اعصاب محیطی تقریبا سطحی هستند، یعنی از بین پوست و عضله رد می‌شوند. اگر در این نقاط، ماساژ با فشار بیش از حد انجام شود، می‌تواند باعث آسیب به اعصاب شود. همچنین نقاطی در ناحیه‌ی گردن وجود دارد که عروق خون‌رسان اصلی از آن‌جا رد می‌شوند و ماساژ روی این نواحی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات خاصی شود.

روغن‌های گیاهی گرم برای فصل سرما

روغن‌های گیاهی از جمله داروهای طبیعی و پرخاصیتی هستند که از آن‌ها برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌های جسم و روح به خصوص در ماساژ درمانی استفاده می‌شود. اثرات درمانی ماساژ نیز به میزان زیادی، بستگی به مهارت تکنیکی و تخصص ماساژ دهنده و نوع روغن انتخاب شده دارد.

از آن‌جایی که در طب سنتی ایران گیاهان و روغن‌های گرفته شده از آن‌ها، طبع و مزاج خاصی دارند، می‌توان از آن‌ها به عنوان درمان و کمک به اعتدال مزاج بدن استفاده کرد.

این ویژگی طب سنتی ایران است که در استفاده از روغن‌ها و اسانس‌ها علاوه بر رایحه و خواص دارویی به مزاج و درجه‌ی سردی، گرمی، خشکی و رطوبت آن نیز توجه کند. معمولا در فصل پاییز و زمستان که مزاج سردی دارند، از روغن‌های گیاهی گرم برای ماساژ افراد استفاده می‌شود.

روغن بذر کتان: روغن به دست آمده از بذر کتان یکی از بهترین عصاره‌های گیاهی برای درمان زکام است. درمانگران طب سنتی توصیه می‌کنند بیمارانی که در فصل زمستان دچار زکام، سرماخوردگی و گرفتگی بینی می‌شوند، چند قطره از این روغن را درون حفره‌های بینی خود بچکانند یا کمی از آن را روی بینی خود ماساژ دهند. این کار کمک می‌کند تا علاوه بر باز شدن حفره‌ی بینی، تنفس این افراد نیز تقویت شود.

روغن گردو: در کتب طب سنتی ایران به تاثیر درمانی و تسکین‌دهنده‌ی روغن گردو بر دردهای ناشی از گرفتگی سیاتیک و اسپاسم‌های آن اشاره شده است. درمانگران طب سنتی ماساژ روغن گردو (که از مغز گردو و پوست آن تهیه می‌شود) را در ناحیه‌ی کمر، پشت و پاهای بیمار برای درمان سیاتیک بسیار موثر می‌دانند و بر این باورند، استمرار در ماساژ این ناحیه با روغن گردو، منجر به بهبود سیاتیک و برطرف شدن اسپاسم‌های این ناحیه می‌شود.

نکات مهم ماساژ درمانی

-انتخاب روش، روغن ماساژ و محلی که نیاز به ماساژ دارد باید هدفمند و با تشخیص پزشک معالج باشد.

-اگر هنگام ماساژ از وضعیت سلامت مهره‌ها و مفاصل آگاه نیستید، مجاز به انجام هیچ گونه مانور و مالشی روی این مواضع نخواهید بود.

-دست‌های ماساژ دهنده باید تمیز و گرم باشد.

-حتی در تابستان نیز از گرم بودن اتاق به میزان کافی مطمئن شوید.

-در صورت وجود عفونت یا شکستگی باید از انجام ماساژ در آن محل خودداری کنید.

-از دادن ماساژ بلافاصله بعد از غذا باید خودداری شود.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید