فواید لوبیا سفید برای بدن

0
464

فولات یک مادۀ مغذی کلیدی است که می‌تواند از نقائص لوله عصبی و کم‌خونی جلوگیری کند. فولات همچنین سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کمبود فولات به طور مستقیم با افزایش هوموسیستئین ارتباط دارد که معمولا به بیماری‌های انحطاط عصبی نظیر آلزایمر ختم می‌شود. لوبیا سفید سرشار از فولات و ویتامین‌های ب نظیر تیامین است که می‌تواند باعث افزایش برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی شده و توانایی شناختی و حافظه را تقویت کند. در ادامه به بررسی سایر فواید لوبیا سفید می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

فواید لوبیا سفید

فواید لوبیا سفید برای قلب

منیزیم و فولات موجود در لوبیا سفید به تقویت قلب و محافظت از آن کمک می‌کنند. فولات سطوح هوموسیستئین را کاهش می‌دهد که از عوامل خطر بیماری قلبی است. همچنین منیزیم لوبیا سفید همانند پتاسیم عمل کرده و تنش و استرس رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد که این فشار خون را پایین آورده و از حملات قلبی و سکته مغزی جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از دیابت

یکی از فواید لوبیا سفید این است که سرشار از فیبر بوده و توانایی برقراری ثبات قند خون و بهبود جذب مواد مغذی در دل و روده را دارد. سالم نگه داشتن سطوح گلوکز و انسولین به پیشگیری از دیابت کمک می‌کند. همچنین اگر به دیابت مبتلا هستید، فیبر بالای لوبیا سفید در کمک به مدیریت علائم دیابت موثر است.

بهبود هضم

همانطور که اشاره کردیم، لوبیا سفید سرشار از فیبر است که ماده‌ای کلیدی برای حفظ سلامت گوارش می‌باشد. فیبر می‌تواند به مدفوع حجم داده و از بروز علائم یبوست و اسهال جلوگیری کند. علاوه بر این، فیبر حرکات روده‌ای را عادی‌سازی می‌کند. رژیمی که حاوی فیبر است، روده‌ها را پاک کرده و از بروز مشکلات گوارشی جدی نظیر سرطان روده بزرگ یا زخم‌های معده جلوگیری می‌کند.

خواص آنتی‌اکسیدانی

منگنز از عوامل اصلی در آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند از پخش شدن و اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند. این باعث می‌شود تا خطر ابتلا به سرطان و بیماری مزمن کاهش یابد. مس نیز نقش مهمی در بدن داشته و از طریق کاهش استرس اکسیداتیو، به تحریک جریان خون، حرکت مفاصل و انعطاف‌پذیری کلی بدن کمک می‌کند.

رشد و ترمیم

یکی از مهم‌ترین فواید لوبیا سفید این است که سرشار از پروتئین می‌باشد. پروتئین‌ها بسیار برای بدن ضروری هستند و در رشد سلول‌های جدید، بافت‌ها، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، رگ‌های خونی و سایر اندام‌های بدن نقش دارند. پروتئین برای توسعه بدن ضروری است، اما همچنین عملکرد ترمیم نواحی آسیب دیده در بدن و افزایش سرعت التیام را نیز بهبود می‌بخشد. لوبیا سفید برای گیاهخواران منبعی فوق‌العاده از پروتئین است و هر فنجان آن بیش از 15 گرم پروتئین دارد.

گردش خون بهتر

حفظ جریان خون مطلوب در بدن برای اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها و عملکرد کلی بدن مهم است. آهن عنصری مهم در گلبول‌های قرمز خون است. مصرف کم آهن به گردش خون صدمه می‌زند و شما را مستعد کم‌خونی، ضعف، کاهش تراکم استخوان، خستگی و گردش خونِ ضعیف می‌کند. مس نیز در این فرآیند نقش مهمی دارد، زیرا برای سنتزِ هموگلوبین ضروری است. در واقع بدون مس، وجودِ آهن در بدن بیهوده است. خوشبختانه لوبیا سفید سرشار از مس و آهن می‌باشد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید