فواید شیر غنی شده برای کودک

0
471

وقتی صحبت از کلسیم می‌شود، اغلب افراد به یاد شیر و محصولات لبنی می‌افتند. اما شیر انواع مختلفی دارد، بسیاری از متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند که والدین برای جای دادن شیر در رژیم غذایی کودک خود، از شیر غنی شده استفاده کنند. در این مطلب نگاهی به مزایای شیر غنی شده برای کودکان خواهیم داشت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

شیر غنی شده

ویتامین D در شیر غنی شده

ویتامین D به بدن کودک شما کمک می کند کلسیم را از منابع مختلف جذب کند. شیر غنی شده غنی شده حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین D است. این ماده کمک می‌کند رشد استخوان‌های شما افزایش یابد و همچنین احتمال ابتلا به پوکی استخوان را مخصوصا در سال‌های بعد کاهش می‌دهد.

ویتامین دی می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند و سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. کمبود ویتامین دی در سنینکودکی و یا سال‌های بعد باعث ایجاد پوکی استخوان در کودک شما می‌شود.

ویتامین E در شیر غنی شده

شیر دارای میزان کمی ویتامین E است اما با غنی سازی شیر میزان این ویتامین در این نوشیدنی مفید بالا می‌رود. ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است و رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. ویتامین E عامل مهمی برای جلوگیری از ضعف و سستی عضلات است.

این ویتامین می‌تواند مقاومت بدن را افزایش داده و از ضعف و سستی جلوگیری کند. همچنین نقش مهمی در مقابله با کم خونی، جلوگیری از مشکلات کبد و کلیه‌ها در بزرگسالی ایفا می‌کند.

محتوای آهن

آهن کار سوخت و ساز خون و انتقال انرژی را بر عهده دارد و می‌تواند به رشد کودکان کمک به‌سزایی داشته باشد. عامل مهمی برای تقویت هوش و قدرت یادگیری است. آهن می‌توان به درمان کم‌خونی هم کمک کرده و یکی از عوامل مقابله با این بیماری باشد.

آهن موجود در شیرغنی شده به کوکان کمک می‌کند که احساس خستگی نکنند. این ماده به کودکان کمک می‌کند تا شکنندگی ناخن برای کودکان به وجود نیاید.

روی یا زینک

شیر غنی شده منبع مناسبی برای روی است. روی نقش مهمی در افزایش سطح و کارکرد ایمنی بدن دارد. همچنین می‌تواند نقش مهمی در جذب مواد سمی و دفع آن از بدن ایفا کند. روی حاوی بسیاری از آنزیم‌ها و پروتئین‌هاست و به هضم و اعمال گوارشی کودکتان کمک می‌کند.

روی نقش مهمی در جلوگیری از کوتاهی و قد و همچنین جلوگیری از بلوغ دیررس را هم به عهده دارد. این ماده نقش مهمی در تنظیم ژن دارد.

سلامت دندان‌ها

این نوشیدنی سرشار از کلسیم و فسفر است این مواد برای سلامت دندان و رشد دندان کودکتان بسیار مهم است. کلسیم و فسفر در کنار هم به سلامت دندان کودک شما کمک می‌کند.

یکی از مهم‌ترین پروتئین‌های موجود در شیر غنی شده کاسئین است این ماده کمک می‌کند تا یک لایه نازک روی سطح مینای دندان کودک شما ایجاد شود و از از بین رفتن کلسیم و فسفر جلوگیری می‌کند. به خصوص برای زمانی که دندا‌ن‌های کودکتان در معرض اسیدهای موجود در دهان قرار می‌گیرد بسیار کمک کننده است.

بسیاری از دندان پزشک‌ها توصیه می‌کنند که باید بین وعده‌های غذایی علاوه بر آب به کودکان شیر غنی شده نیز بدهید زیرا این نوشیدنیاز نابود شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

سلامت استخوان‌ها

این نوشیدنی یکی ازمهم‌ترین منبع کلسیم است و باعث رشد و محکم شدن استخوان کودکان می‌شود. با نوشیدن روزانه یک لیوان شیرغنی شده می‌توانید بر بیماری‌های پیچیده استخوانی غلبه کنید. هنگامی که کودک شما دچار کمبود کلسیم می‌شود احتمال اینکه زخم‌هایش به شکستگی‌های استخوانی تبدیل شود بالا می‌رود.

مواد معدنی و ویتامین‌ها

این نوشیدنی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی سالم است که کودک شما را فعال نگه می‌دارد و باعث سلامت و قدرت او می‌شود. ویتامین و مواد معدنی موجود در شیرغنی شده برای بینایی کودک شما مفید است. کربوهیدرات موجود در این نوشیدنی به کودکتان انرژی می‌دهد و کمک می‌کند که او کمتر احساس خستگی داشته باشد.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید