فواید شیردهی برای مادران و نوزادان

0
880

تغذیه با شیر مادر می تواند بلافاصله پس از زایمان آغاز شده و یا بعد از ۴ الی ۵ ساعت از بخش سزارین شروع شود. شیری که در ابتدا بیرون می آید، کمی غلیظ و زرد رنگ بوده و مانند واکسن عمل می کند. شیر مادر باید در طول ۶ ماه اول تنها منبع رژیم غذایی نوزاد باشد. هیچ ویتامین یا آب اضافی دیگر نمی تواند آن را از نظر رژیم غذایی ایده آل جایگزین کند. فرآیند کامل شیردهی را می توان به مدت دو سال و یا حتی بیشتر نیز انجام داد. اینکار نه تنها تغذیه ی کودک را فراهم می کند، بلکه پس از زایمان، درد مادر را نیز تسکین می دهد. به طور معمول، نوزادان باید به مدت شش تا ۱۲ بار در روز با میانگین ۱۲ تا ۱۴ دقیقه از هر پستان مصرف کنند. در این مطلب به بررسی فواید شیردهی میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.فواید شیردهی

بجز موارد خاص، بهتر است نوزاد با شیر مادر تغذیه شود. اگر مادر به بیماری هایی مانند سل، عفونت HIV، و مصرف مواد مخدر دچار باشد، نوزاد نباید از شیر مادرش تغذیه کند. همچنین، نوزادانی که از گالاکتوزمی رنج می برند نباید با شیر مادر تغذیه شوند.

فواید شیردهی مادر برای نوزاد

تغذیه با شیر مادر برای نوزادان به بهبود ایمنی بدن، جلوگیری از بیماری های مزمن و موارد دیگر کمک می کند.

بهبود ایمنی

این نکته به خوبی ثابت شده که جریان ثابت مواد مغذی مفید از شیر مادر با آنتی بادی های مهم مادر همراه اند. هنگامی که شما یک نوزاد هستید، به شدت در معرض ابتلا به بیماری قرار می گیرید و این امر می تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد. تغذیه با شیر مادر اولین خط دفاع در برابر بیماری و مرگ و میر نوزاد را فراهم می کند.

 جلوگیری از بیماری های مزمن

برخی از ادعاهای جالب در سال های اخیر به وقوع آسم و چاقی در کودکانی که از شیر مادرشان استفاده کرده اند، مربوط می شود. تحقیقات در این زمینه هنوز نسبتا جدید هستند، اما نتایج اولیه دلگرم کننده بوده و دلایل بلند مدت بیشتری را نیز برای شیردهی فرزند، حداقل تا شش ماه اول را ارائه می دهند.

تقویت ایمنی دستگاه گوارش

شیر مادر از طریق افزایش سیستم ایمنی دستگاه گوارش (GIT) کودک را از بیماری های دستگاه گوارش محافظت می کند.

فواید شیردهی برای رشد نوزاد

ترکیب مواد مغذی و مواد معدنی موجود در شیر مادر برای کودک بسیار مناسب است. با داشتن مقدار غنی از ویتامین ها، آنتی بادی ها، پروتئین ها و چربی ها، تغذیه با شیر مادر بهترین راه برای اطمینان از این است که کودک شما مقدار مناسب و غلظت مواد مغذی را دریافت می کند.

افزایش توانایی های شناختی

مطالعات انجام شده، تغذیه با شیر مادر را با کسب نمرات بالاتر در آزمون های IQ  در مراحل بعدی زندگی و افزایش کلی توانایی های شناختی با رشد کودکان مرتبط می داند. این یکی دیگر از ادعاهایی است که کمی بحث بر انگیز می باشد، اما مطمئنا تغذیه با شیر مادر به شناخت و رشد ذهنی آسیب نمی رساند. نزدیک بودن و صمیمیت، و همچنین تجربه ی مکرر تماس فیزیکی، به کودک کمک می کند تا ارتباطات عاطفی را نیز تقویت کند، و بعدها در زندگی خود تعاملات اجتماعی موفقی داشته باشد.

کاهش خطر SIDS

مادرانی که به فرزند خود شیر داده اند، نسبت به کسانی که اینکار را نمی کنند  ۵۰ درصد خطرSIDS را کاهش می دهند. سندرم مرگ ناگهانی نوزادان SIDS) ) یک وضعیت غم انگیز و به مراتب مرموز است که در هر سال بیش از ۲۵۰۰ نوزاد را به کام مرگ می فرستد.

فواید شیردهی برای مادران

فواید شیردهی شامل حال مادران نیز میشود. اینکار کمک می کند تا آن ها وزن بارداری را کاهش داده، از ابتلا به سرطان تخمدان جلوگیری کرده و باعث استحکام استخوان های خود شوند.

فواید شیردهی

از دست دادن وزن بارداری

هنگام شیر دادن، نوزادان به معنای واقعی کلمه، مواد مغذی بدن شما را می مکند، و مقدار زیادی از آن در قالب چربی و پروتئین از بدن مادر خارج می شوند. شما در معرض سوختن کالری بسیار کمی هستید و ثابت شده است که اینکار متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد. این موقعیتی ایده آل برای زنانی است که در تلاش برای از دست دادن وزن در چند ماه اول پس از زایمان هستند.

کاهش خونریزی رحم

یکی از هورمون هایی که هنگام شیردهی منتشر می شود، اکسیتوسین است که می تواند به محافظت از رحم کمک کند و آن را به اندازه و شرایط قبل از زایمان بازگرداند. خونریزی بیش از حد اغلب منجر به عوارض پس از زایمان می شود و حتی شانس ابتلا به سرطان رحم یا تخمدان را نیز افزایش می دهد. تغذیه با شیر مادر می تواند این خطر را در مادران کاهش دهد.

جلوگیری از سرطان پستان

وقوع سرطان پستان به طور مستقیم و منفی با تغذیه با شیر مادر ارتباط دارد و به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر تمام دوره ی شیردهی می باشد. به طور دقیق تر، هرچه زمان بیشتری را صرف شیر دادن  کنید، احتمال ابتلا به سرطان پستان را پایین می آورید. این یافته ها در تعدادی از مطالعات در سراسر جهان تایید شده است.

انقباض رحم

با توجه به عمل مکیدن نوزاد، هورمون در مادر تولید می شود و موجب انقباض رحم می شود.

جلوگیری از سرطان تخمدان

همچنین این واقعیت ثابت شده است که تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را در مادران کاهش می دهد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید