فواید رژیم غذایی ماکروبیوتیک

0
423

رژیم غذایی ماکروبیوتیک یک برنامۀ رژیمی مرسوم نیست، زیرا هدف آن فراتر از ارائۀ یک برنامۀ غذایی مشخص است. این رژیم مردم را تشویق می‌کند تا اثر غذاها، محیط و رفتار را بر روی بدن‌شان درک کنند. به همین دلیل است که فواید رژیم غذایی ماکروبیوتیک بسیار وسیع هستند. در ادامه به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

رژیم غذایی ماکروبیوتیک

التیام طبیعی بدن

از طریق رژیم غذایی ماکروبیوتیک این امکان وجود دارد که به بدن اجازه دهید تا به طور طبیعی التیام پیدا کند. وقتی بدن توسط مواد اضافی و سموم دچار محدودیت نشود، تمام عملکردهایش بهبود می‌یابند و بیماری‌ها درمان می‌شوند.

حفظ تعادل pH

یین و یانگ نوعی نگرش توسط چینیان باستان بوده که بر روی مفهوم یگانگی متضادها تمرکز دارد. غذاهای یین نظیر هندوانه و خیار اثری خنک‌کننده دارند، در حالی که غذاهای یانگ نظیر فلفل، قهوه و چیلی، گرم هستند. مصرف این دو گروه غذایی به حفظ pH بدن به بهترین شکل ممکن کمک می‌کند. این تعادل باعث می‌شود تا بدن فعال و سالم بماند.

تقویت سیستم ایمنی

رژیم غذایی ماکروبیوتیک هدفش حفظ تعادل مطلوب pH در بدن است که برای سیستم ایمنی مهم می‌باشد. وقتی سبزیجات تازه و ارگانیک میل می‌کنیم، بدن‌مان از طریق میوه‌ها و سبزیجات ویتامین ث دریافت کرده و از گیاهان مواد مغذی گیاهی دریافت می‌کند. غذاهایی نظیر گوجه فرنگی و سبزیجات سبز‌رنگ و غذاهای تخمیر شده باعث تقویت سریع سیستم ایمنی می‌شوند.

مبارزه با بیماری‌های مخرب

درمان کامل بیماری‌های مخرب نظیر سرطان کار دشواری است. البته با رژیم غذایی ماکروبیوتیک می‌توان به درمان و/یا پیشگیری از آنها پرداخت. تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم‌های گیاهی سرشار از فیبر و کم‌چرب، بسیار برای درمان سرطان مفیدند. کسانی که این رژیم‌ها را دنبال می‌کنند، باید غلات کامل، لوبیا، حبوبات و غذاهایی که چربی اشباع کمی دارند را مصرف کنند.

کاهش وزن

کسانی که رژیم ماکروبیوتیک را دنبال می‌کنند، اغلب بر روی مصرف محصولات ارگانیک و پرهیز از چربی حیوانی و غذاهای فرآوری‌شده تمرکز دارند. به همین دلیل، این باور وجود دارد که رژیم غذایی ماکروبیوتیک یکی از بهترین رژیم‌های کاهش وزن است.

کاهش خطر دیابت

اگر از دیابت نوع 2 رنج می‌برید یا می‌خواهید از آن پیشگیری کنید، بهتر است از رژیم غذایی ماکروبیوتیک غافل نشوید. تحقیقی نشان می‌دهد که رژیم ماکروبیوتیک سرشار از کربوهیدرات‌ها، سبزیجات و غلات کامل است و مصرف چربی حیوانی، پروتئین و شکر در آن با محدودیت مواجه است. چنین رژیمی به بهبود سوخت‌وساز بدن، قند خون، میزان لیپید سروم، فشار خون، هموگلوبین، شاخص توده بدن و وزن کلی کمک می‌کند.

سایر فواید رژیم غذایی ماکروبیوتیک

  • پیشگیری از مشکلات قلبی
  • افزایش طول عمر
  • کاهش استرس
  • بهبود فرآیند هضم
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید