فواید روغن زیتون برای یبوست

0
394

یبوست یکی از مشکلات بسیار رایج مربوط به روده و معده است که فرد در رودۀ خود احساس درد و ناراحتی می‌کند. از جمله نتایج یبوست می‌توان به احساس نفخ، دل‌پیچه و ناراحتی هنگام اجابت مزاج اشاره کرد. بهتر است بدانید که راه‌حل های طبیعی بی‌شماری برای درمان یبوست وجود دارند که استفاده از روغن زیتون بهترین و موثرترین آن‌هاست. با استفاده از این روغن مفید نه تنها می‌توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن علائم یبوست را از بین ببرید، بلکه می‌توانید از دیگر فواید آن نیز بهرمند شوید. در این مطلب به طور کامل به بررسی فواید روغن زیتون برای یبوست و درمان آن میپردازیم.

روغن زیتون برای یبوست

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» همچنین استفاده از روغن زیتون برای کودکانی که از یبوست رنج می برند نیز بی خطر می باشد. یافتن داروی موثر و یا راه حل طبیعی برای برطرف کردن یبوست کودکان مشکل است، اما تنها مقدار کمی روغن زیتون می تواند این مشکل را بهبود ببخشد. همچنین زنان باردار نیز هر چقدر کودک شان بزرگ تر می شوند، اغلب به یبوست بیشتری دچار می شوند. با این که چندین راه حل دارویی برای رفع یبوست در زنان باردار وجود دارد، اما معمولا روغن زیتون پیشنهاد می شود.

روش استفاده از روغن زیتون برای یبوست

راه های بسیار زیادی برای استفاده از روغن زیتون –از نوشیدن خود روغن گرفته تا استفاده در غذاهای روزانه– برای درمان یبوست وجود دارد .

میزان مصرف روغن زیتون

شما می توانید برای درمان و بهبود سریع و راحت، یک اونس روغن زیتون بخورید، اما برخی افراد که با بوی روغن زیتون مشکل دارند می توانند آن را با چیزهای دیگر ترکیب کرده و میل کنند.

روغن زیتون و آب لیمو

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با ۶ الی ۸ قطره آب لیمو ترکیب کرده تا بوی روغن اندکی از بین برود. بدین ترتیب با خوردن آب لیمو همراه با روغن زیتون از فواید خود لیمو و اسید سیتریک موجود در آن که کارکرد شکم و روده ها را بهبود می بخشد نیز بهرمند خواهید شد.

روغن زیتون همراه با میوه و سبزیجات

شما به راحتی می توانید روغن زیتون را به سالاد میوه یا سبزیجات اضافه کنید. با این کار به دلیل اضافه شدن فیبر به سالاد می توانید عملکرد شکم و روده هایتان را بهبود دهید و علائم یبوست را نیز از خود دور کنید.

روغن زیتون و ماست

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک فنجان ماست میکس کرده و برای میان وعده میل کنید؛ این کار بهترین روش برای بهبود گوارش و پروبیوتیک روده ها است و از یبوست نیز جلوگیری می کند. همچنین شما می توانید برای تاثیر سریع تر و بهتر، مقداری میوه ی فیبر دار را نیز به این ترکیب ماست و روغن زیتون اضافه کنید.

فواید روغن زیتون برای یبوست

روغن زیتون از طرق مختلفی باعث درمان یبوست می شود، برای مثال با روان ساختن مدفوع، دفع زهراب و غیره، به عنوان ملین عمل می کند و اغلب باعث برطرف شدن گرفتگی های روده می شود.

دفع زهراب

مواد فعال موجود در روغن زیتون مسئول دفع زهراب هستند که باعث راحت ساختن روند گوارش می شوند، غذا را به خوبی هضم می کنند و باعث بهبود و درمان مشکلات روده ای و مدفوع می شوند. اگر زهراب دفع نشود، سوء هاضمه و یبوست همیشه ادامه خواهند داشت. همین خاصیت نقش مهمی را در اثربخشی روغن زیتون برای یبوست و درمان آن ایفا میکند.

روغن زیتون برای یبوست

اثر ملین

روغن زیتون به عنوان یک ماده ی ملین طبیعی، به روان ساختن روده ی بزرگ و کارکرد و راحتی شکم کمک می کند. اگر ۲ الی ۳ مرتبه در روز روغن زیتون مصرف کنید، به سرعت و به راحتی شکم تان خالی شده و یبوست شما از بین می رود.

اماس روده ای

خاصیت طبیعی روان سازی روغن زیتون، می تواند باعث از بین رفتن آماس روده ای شود. این بدین معنی ست که این روغن هر نوع التهاب و فشار روده ها را بهبود می بخشد. روغن زیتون از مدغوع به هم چسبیده که باعث انسداد روده ها می شود و مشکل ایجاد می کند نیز جلوگیری می کند.

نرم شدن مدفوع

سفت بودن مدفوع یکی از مهم ترین دلایل یبوست می باشد. دفع مدفوع سفت بسیار سخت و دردناک است که باعث می شود افراد از رفتن به دستشویی یا بترسند و یا اجتناب کنند. این مدفوع های دفع نشده در بدن انباشته شده و باعث مدفوع بیشتر و بدتر شدن یبوست می شوند. حتی اگر بافت های روده یتان نیز دچار التهاب شدید شده و یا هموروئید دارید هم، روغن زیتون برای نرم شدن  مدفوع و دفع راحت تر آن بسیار مفید می باشند.

محرک گوارش

علاوه بر افزایش دفع زهراب درون کیسه ی صفرا، فواید دیگری از این روغن بسیار مفید کشف شده که باعث بهبود و متعادل ساختن باکتری های درون روده می شوند ، روند گوارش را بهبود می بخشند و شما را مطمئن می سازند که هیچ گونه مانعی بر سر راه دفع مواد وجود ندارد؛ و در نهایت باعث رفع مشکل اصلی یعنی یبوست می شود.

فاکتورهای خطرناک

با این که استفاده از روغن زیتون برای یبوست بسیار مفید و موثر است، اما فاکتور های خطرناک و عوارض جانبی هم وجود دارند که باید در نظر داشته باشید. برای مثال استفاده ی بیش از حد از روغن زیتون باعث اسهال می شود و باید میزان چربی زیادی که وارد رژیم غذایی تان می کنید را نیز در نظر داشته باشید.

اسهال: با این که روغن زیتون دارای خاصیت طبیعی ملین کننده می باشد، اما استفاده ی بیش از حد از آن باعث برعکس شدن یبوست یعنی مشکل دیگری به نام اسهال می شود. وقتی برای رفع و بهبود یبوست روغن زیتون مصرف می کنید، بهتر است در ابتدا از مقدار خیلی کم شروع کرده و بعد از آن هم به اعتدال مصرف کنید.

چربی مصرفی: روغن زیتون برای بدن انسان بسیار مفید است، اما باید در نظر داشته باشید که چربی موجود در آن نیز باعث بالا رفتن میزان کلسترول خون شما می شود. اگر شما از چاقی و اضافه وزن رنج می برید نیز، بهتر است مراقب میزان چربی مصرفی تان باشید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید