فواید روغن ریش و روش های استفاده از آن

0
583

روغن ریش محصولی است که به منظور آبرسانی و تغذیۀ پوست زیرین ریش و همچنین در جهت بهبود ساختار، سلامت و ظاهر خود ریش تهیه شده است. تهیۀ روغن ریش متکی به دستورالعمل خاصی نیست، بطوری که بسیاری از روغن‌های گیاهی مختلف و روغن‌های حامل برای تهیۀ آن می توانند با یکدیگر ترکیب شوند.

روغن ریش

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» برخی از رایج ترین مواد تشکیل دهنده ی روغن ریش از این قبیل می باشند: روغن جوجوبا، روغن نارگیل، روغن شاهدانه، روغن هسته انگور و چندین روغن ضروری دیگر و البته ترکیبات معطر.

سوالی که وجود دارد این است که از آن جایی که اثبات بهبود سلامت مو یا پوست (به ویژه در مواقعی که با مو پوشیده شده است) دشوار است، آیا روغن ریش کارایی لازم را دارد یا خیر؟ در هر حال، بسته به مواد تشکیل دهنده و نحوه ی استفاده، این روغن می تواند تاثیرات مثبتی بر روی پوست و موی ریش شما داشته باشد.

مشکلاتی مانند عدم رطوبت پوست، ضعف تغذیه پیاز مو، التهاب و عفونت مانع از رشد و ظاهر شدن ریش می شوند اما روغن ریش می تواند تمامی این مشکلات را برطرف کند. حتی در برخی موارد این روغن میتواند باعث تحریک پیاز مو شده که در نتیجۀ آن رشد ریش افرایش یافته و یا دست کم حجم آن  بهبود می یابد.

نحوۀ استفاده از روغن ریش

استفاده از روغن ریش بسیار ساده است و می بایست یک مرتبه در روز، ترجیحا بعد از یک حمام آب گرم مصرف شود.

از آن جایی که آب مانع از جذب روغن می شود، زمانی که ریش خود را کاملا خشک کردید، ۵-۴  قطره از روغن ریش را روی کف دست بریزید (برای ریش کوتاه تر مقدار کمتر و برای ریش بلند تر مقدار بیشتر)، پیش از آن که انگشتان خود را در طرفین و بالا تا پایین ریش حرکت دهید، کف دست و اطراف انگشتان را با روغن مالش دهید.

از انگشتان خود استفاده کرده و مطمئن شوید که دستانتان تمامی قسمت های ریش را لمس می کنند.

سپس ریش را از بالا به پایین شانه کنید. با تکرار این روند، هر روز یک مرتبه نتایج آن را سریعا مشاهده خواهید کرد.

نحوۀ تهیه کردن روغن ریش

برخی از افراد تمایل دارند خود در خانه روغن ریش را تهیه کنند و به امکانات مختلف برای درست کردن آن دست یابند. البته این کار چندان سختی هم نیست. در صورتی که می خواهید خودتان روغن ریش را تهیه کنید، دستورالعمل زیر را امتحان کرده یا بر اساس عطر، اثرات و سایر موارد دلخواه خود در این دستورالعمل تغییراتی ایجاد کنید.

-½ اونس روغن جوجوبا را در یک بطری کوچک بریزید.

-½ اونس روغن بادام به آن اضافه کنید.

-حالا یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل به آن اضافه کنید.

-۴-۵ قطره روغن چوب صندل و روغن چوب سدر به آن اضافه کنید.

-بطری را بسته و به خوبی تکان دهید تا این مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند.

روغن ریش

فواید روغن ریش

خارش و خشکی پوست

بسیاری از روغن هایی که در تهیه روغن ریش به کار می روند به ویژه روغن جوجوبا و روغن نارگیل ماهیت ضد التهابی دارند. به دلیل خواص آبرسانی این روغن ها و توانایی آن ها در افزایش مقدار جریان خون در سطح بیرونی پوست، روغن ریش می تواند موجب کاهش خارش و خشکی پوست شود.

مشکلات التهابی

افراد بسیاری از مشکلات التهابی پوست در زیر ریش مانند پسوریازیس، اگزما یا بیماری روزاسه رنج می برند. این مشکلات میتوانند باعث ضعیف شدن موی ریش، ریزش مو، پوسته پوسته شدن و خشکی پوست زیرین ریش شوند. استفاده از روغن ریش به دلیل دارا بودن خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی مختلف، این مشکلات را برطرف می کند.

ظاهر و عطر

درصورتی که به ریش خود رسیدگی نکنید، زبر و بد منظر می شود اما استفاده از روغن ریش باعث نرم شدن و براق شدن ریش شده و به آن بویی مطبوع می بخشد. نشستن کامل ریش یا گیر کردن ذرات غذا در آن باعث می شود ریش بوی نامطبوعی داشته باشد. استفاده از روغن ریش به برطرف شدن این مشکل بسیار کمک می کند.

شکل دادن به ریش

روغن ریش کمک می کند تا امکان رسیدگی به آن بیشتر شود، به خصوص اگر می خواهید آن را با دقت یا مانند مدل های جدید بیارایید.

جوش

برخی از مردان جوان از جوش هایی در زیر ریش خود رنج می برند. از آن جایی که مسدود کردن غدد چربی پوست صورت بسیار آسان است، استفاده ی مرتب از روغن ریش به پیشگیری از این مشکل رایج بسیار کمک می کند.

عوارض جانبی روغن ریش

اگرچه عوارض جانبی استفاده از روغن ریش بسیار نادر است اما امکان بروز واکنش های آلرژیک یا واکنش های منفی در افرادی که پوست حساسی دارند وجود دارد. قبل از استفاده از یک روغن ریش مخصوص مطمئن شوید که به هیچ کدام از مواد تشکیل دهنده ی فعال آن حساسیت ندارید. بدین منظور یک قطره از روغن ریش را روی قسمتی از دست بمالید و برای پی بردن به این که آیا پوست دست شما هیچ گونه واکنش منفی (مانند التهاب یا خارش) از خود نشان می دهد یا خیر به مدت ۶ الی ۱۲ ساعت منتظر بمانید.

حتی درصورتی که آلرژی خاصی به هیچ کدام از مواد تشکیل دهنده ی یک روغن بخصوص نداشته باشید، اغلب ترکیبات کمیاب و فراری در آن ها وجود دارند که می توانند باعث سوزش و یا تحریک بخش بزرگی از پوست شوند. همان طور که در بالا ذکر شد، در هر مرتبه استفاده از روغن ریش فقط ریختن ۵-۴ قطره از آن روی دست کافی است. استفاده بیش از این مقدار می تواند عوارض جانبی نامطلوبی را به همراه داشته باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید