فواید روغن درخت چای برای جوش و آکنه

0
1433

روغن درخت چای یک روغن گیاهی قدرتمند است که از برگ‌های درخت «مورد» (myrtle) بدست می‌آید. نام علمی این درخت Melaleuca alternifolia می‌باشد. از آنجایی که روغن درخت چای حاوی تراکم بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات فعال است، به وفور در نسخه‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد، زیرا می‌تواند حتی در مقادیر کم سمی باشد. این روغن گیاهی خواص فراوانی دارد، اما ما قصد داریم در این مطلب بر روی فواید روغن درخت چای برای جوش و آکنه تمرکز کنیم.

روغن درخت چای برای جوش

فواید روغن درخت چای برای جوش و آکنه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» بهترین مزایای این روغن برای درمان جوش و آکنه عبارتند از توانایی آن در از بین بردن سلول‌های مُردۀ پوست، کاهش التهاب، پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی، برقراری تعادل سطوح چربی‌ها وغیره. روغن درخت چای با خواص قابضش شناخته می‌شود که به بستن منافذ پوستی کمک کرده و از بروز التهاب جلوگیری می‌کند. طبیعت ضد ویروسی، ضد التهابی و ضد قارچی این روغن استرالیایی قدرتمند باعث می‌شود تا علائم ظاهری نظیر لکه‌های قرمز و منافذ پوستی متورم به حداقل برسند. این روغن همچنین سرعت بهبود و التیام جوش و آکنه را افزایش می‌دهد.

روش استفاده از روغن درخت چای برای جوش و آکنه

روش‌های مختلفی برای استفاده از روغن درخت چای برای جوش و آکنه وجود دارد، زیرا میکس کردن این روغن با سایر روغن‌های حامل، ترکیب‌های خوبی را به وجود می‌آورند. روغن‌های دیگر می‌توانند خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی، ضد التهابی و اثرات آنتی‌‌اکسیدانی روغن درخت چای را افزایش دهند. در ادامه برخی از این ترکیب‌ها را معرفی می‌کنیم.

فندق افسون‌گر

۵ قطره از روغن درخت چای را به ۳۰ قطره از روغن فندق افسون‌گر اضافه کرده و آن را به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید. این ترکیب سرعت بهبودی را افزایش داده و از بروز عفونت‌های ناشی از آکنه یا تجمع چربی پوست (سبوم) جلوگیری می‌کند.

ژل آلوئه‌ورا

یک قاشق چای‌خوری از روغن درخت چای را با ۹ قاشق چای‌خوری از ژل آلوئه‌ورا ترکیب کرده و هم بزنید. قبل از قرار دادن این ژل، صورت‌تان را شسته و خشک کنید. این ژل جذب پوست صورت شده و به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

روغن نارگیل یا بادام

برای درمان سریع آکنه، چند قاشق غذاخوری از روغن بادام یا نارگیل را با ۳ تا ۵ قطره از روغن درخت چای ترکیب کنید. خواص مرطوب‌کنندۀ این روغن‌ها کمک می‌کنند تا روغن درخت چای به اعماق پوست‌تان نفوذ کند و سموم و التهاب پوست را از بین ببرد.

روغن زیتون

این روغن حاوی خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است که برای سرعت بخشیدن به بهبود آکنه و جوش مفید می‌باشد. ۱ قاشق غذاخوری از روغن زیتون را با ۶ قطره روغن درخت چای ترکیب کرده و به طور مستقیم بر روی نواحی ملتهب بمالید.

لیمو

طبیعت قابض اسید سیتریک به پیشگیری از التهاب‌های بیشتر یا عفونت در زخم‌های باز آکنه کمک می‌کند. ۱ قاشق چای‌خوری از آب لیمو را با ۲ یا ۳ قطره از روغن درخت چای ترکیب کرده و استفاده کنید.

روغن اسطوخودوس

ترکیب کردن ۱۰ قطره از روغن درخت چای با ۱۰ قطره از روغن اسطوخودوس، به همراه یک روغن حامل نظیر روغن بادام و مالیدن آن مستقیما بر روی پوست، می‌تواند نسخۀ درمانی عالی‌ای برای تسکین آکنه و جوش باشد.

احتیاط

استفاده از روغن درخت چای برای جوش و آکنه می‌تواند بسیار موثر باشد، اما همچنین ممکن است با عوارضی همراه باشد. از آنجایی که این روغن بسیار قدرتمند است، ممکن است باعث بروز ناراحتی یا سوزش پوست شود، به خصوص در افرادی که پوست لطیف و حساسی دارند. خارش، سوزش، قرمزی و خشکی پوست می‌توانند از عوارض مصرف بیش از حد روغن درخت چای باشند. به هیچ‌وجه این روغن را به صورت خوراکی مصرف نکنید، زیرا باعث مسمومیت و بروز مشکلات گوارشی نظیر حالت تهوع و استفراغ می‌شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید