فواید روزه آب

0
523

روزه آب نوعی روزه به شدت محدود است که در آن فقط مجاز به مصرف آب هستید و برای مدتی هیچ کالری‌ای نباید دریافت کنید. فلسفهٔ این روزه این است که بدن و برخی عملکردها و فرآیندهای آن را ریست میکند. این میتواند به مدیریت و بهبود برخی از مشکلات کمک کند. علاوه بر این، کاهش شدید کالری (به صفر کالری) میتواند اثرات سریعی بر روی وزن و سوخت‌وساز بدن بگذارد.

روزه آب

البته روزه آب بسیار بحث برانگیز است، زیرا برخی از متخصصین میگویند که بدن انسان یک ماشین بدون نقص است و نیازی به ریست شدن و راه‌اندازی دوباره ندارد. همچنین کمبود مواد مغذی برای چند روز می‌تواند خطرات بالقوه داشته و با برخی عوارض جانبی همراه باشد.

با این حال، روزه آب در بسیاری از نقاط جهان محبوب است و کاربردهای فراوانی دارد.

فواید روزه آب

برخی از فواید روزه آب از این قرارند:

کاهش وزن

کاهش شدید کالری دریافتی باعث میشود تا سریعا وزن کم کنید، به ویژه در دو روز اول روزه.

افزایش سن

نشان داده شده که روزه گرفتن می‌تواند سرعت افزایش سن را کاهش داده، فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی را بالا برده، بیماری مزمن را تسکین بخشیده و التهاب را از بین ببرد.

فشار خون

اطمینان از اینکه بدن سموم را از بین برده و خود را دوباره راه‌اندازی میکند، باعث میشود تا فشار خون بالا کاهش یابد. این به کاهش فشار موجود بر سیستم قلبی عروقی نیز کمک می‌کند.

دیابت

مطالعات نشان داده‌اند که روزۀ آب میتواند بدن را به برخی هورمون‌ها – که تحریک کننده ترشح گلوکز و انسولین هستند – حساس‌تر کرده و در نتیجه از دیابت پیشگیری میکند.

بیماری مزمن

مطالعات نشان می‌دهند که ارتباطی میان روزه آب موقتی و کاهش خطر بیماری مزمن وجود دارد.

خطرات روزه آب

  • کاهش وزن دروغین
  • کمبود آب بدن بدلیل افزایش دفعات ادرار
  • افت فشار خون اورتوستاتیک
  • خستگی و ضعف
  • ضعف عضلانی
  • کُند شدن توانایی شناختی
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید