فواید خوردن خرما در بارداری

0
585

وقتی باردار هستید، ممکن است هوس‌های غذایی مختلفی را تجربه کنید؛ برخی از این هوس‌ها مضر بوده و باید از مصرف غذاهایی نظیر ماهی خام یا پنیز پاستوریزه نشده در بارداری خودداری کرد. اما خرما چطور؟ به نظر می‌رسد بسیاری از زنان باردار دربارۀ خوردن خرما در بارداری دچار سردرگمی هستند. در این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

خوردن خرما در بارداری

آیا می‌توان در دوران بارداری خرما مصرف کرد؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث‌ادوایزر» نه تنها خوردن خرما در بارداری مجاز است، بلکه توسط بسیاری از متخصصین به زنان باردار پیشنهاد هم می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند زنانی که در دوران بارداری خرما مصرف می‌کنند، زایمان سریعتری داشته و بازشدگی دهانۀ رحم در آنها راحت‌تر است.

مطالعات همچنین نشان می‌دهند زنان بارداری که در ۴ هفتۀ آخر بارداری خرما مصرف می‌کنند، بهترین نتیجه را می‌گیرند. زنانی که در آستانۀ زایمان هستند، بهتر است که خرما را به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا زایمانی کوتاه‌تر و آسان‌تر داشته باشند.

فواید خوردن خرما در بارداری

خرما بسیاری از مواد مغذی مفید برای مادر و جنین را فراهم می‌کند. در ادامه به بررسی برخی از فواید مصرف خرما در دوران بارداری می‌پردازیم.

پروتئین

مقدار پروتئین موجود در خرما به بدن اجازه می‌دهد که اسیدهای آمینه بیشتری بسازد که برای کمک به کشش بدن و رشد کودک بسیار ضروری‌اند.

فیبر

هر زن بارداری که یبوست را تجربه کرده باشد، می‌داند که فیبر تا چه اندازه برای بدن مهم است. فیبر به عملکرد مطلوب دستگاه گوارش کمک کرده، سطوح کلسترول را کاهش داده، شما را سیر نگه داشته و همچنین برای حفظ وزن سالم در دوران بارداری مفید می‌باشد.

فولات

این ترکیبِ خرما به کودک شما کمک می‌کند تا از مشکلات جدی نظیر مهره شکاف در امان بماند. همچنین فولات به حفظ سلامت خودتان کمک کرده و از بروز مشکلاتی نظیر کم‌خونی که در دوران بارداری شایع می‌باشد پیشگیری می‌کند.

ویتامین K

نوزادانی که به دنیا می‌آیند، اغلب با کمبود ویتامین K مواجه هستند. شما می‌توانید با خوردن خرما در بارداری از بروز این کمبود جلوگیری کنید.

آهن

این مادۀ معدنی مهم به بدن کمک می‌کند تا کلاژن و آنزیم‌های بیشتری ساخته و از بروز کم‌خونی جلوگیری می‌کند. همچنین آهن کمک می‌کند تا اکسیژن به میزان کافی به تمام سلول‌های بدن خودتان و نوزادتان برسد.

پتاسیم

این ماده به تنظیم کردن فشارخون، تعادل آب بدن، عملکرد عضلات، سلامت قلب و… کمک می‌کند. پتاسیم همچنین برای پیشگیری از مشکلات کلیوی مفید است.

منیزیم

منیزیم به انتقال یون‌های کلسیم و پتاسیم در میان سلول‌های بدن کمک می‌کند، که برای حفظ ضربان طبیعی قلب مفید است. منیزیم همچنین در کنترل انقباضات عضلانی موثر است.

قند

فروکتوز موجود در خرما نوعی قند طبیعی است که باعث افزایش ناگهانی سطوح قند خون نمی‌شود، اما انرژی بدن را بالا می‌برد. برای یک مادر، خوردن خرما در بارداری روشی بسیار خوب برای افزایش انرژی است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید