فواید خوب جویدن غذا

0
234

خوب جویدن غذا فواید بسیاری را برای حفظ سلامتی شما به دنبال دارد. در این مطلب شما را با مهمترین فواید خوب جویدن غذا آشنا میکنیم.

جویدن غذا

هضم بهتر غذا

بدن برای هضم غذا، انرژی زیادی مصرف می‌کند. اگر غذا درست جویده نشود، سیستم هاضمه مجبور است انرژی بیشتری صرف کرده و برای شکسته شدن غذا سخت‌تر کار کند، اما غذایی که به خوبی جویده شده در سیستم هاضمه به راحتی حرکت می‌کند. در واقع ذرات کوچک‌تر غذا راحت‌تر و بدون ایجاد خراش از مری عبور کرده و به معده هدایت می‌شوند، به همین دلیل افرادی که غذای خود را خوب می‌جوند، کمتر دچار درد معده، احساس سنگینی، خستگی، پریدن ناگهانی غذا به گلو و خواب‌آلودگی بعد از صرف غذا می‌شوند.

خوب نجویدن و تند غذا خوردن باعث می‌شود همراه غذای‌تان، مقداری هوا ببلعید که بعد از چند دقیقه، انبساط هوای بلعیده شده تحت تاثیر گرمای معده، موجب باد گلو و رفلاکس می‌شود که التهاب مری و آسیب دندان‌ها و لثه‌ها را به همراه دارد.

کاهش وزن

با بیشتر جویدن ، غذا دیرتر تمام شده و این تصور برای شما ایجاد می‌شود که به اندازه‌ی کافی غذا خورد‌ه‌اید، در نتیجه زودتر و برای مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنید، زیرا مرکز کنترل سیری و گرسنگی بین ۵ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم دارد تا سیگنال‌های سیری به مغز پیغام دهند معده پر شده و تامین نیاز بدن به مواد مغذی انجام شده است، به همین دلیل هر چه غذا سریع‌تر خورده شود، میزان آن نیز بیشتر از نیاز واقعی فرد خواهد بود. همچنین خوب جویدن غذا، میزان ترشح هورمون گرسنگی موسوم به «هورمون گرلین» را کاهش می‌دهد و به این ترتیب احساس سیری بیشتر به فرد دست می‌دهد.

ترکیب کامل مواد غذایی با بزاق دهان

جویدن صحیح باعث ترکیب غذا با آنزیم‌های گوارشی و بزاق دهان می‌شود و چون ۹۹ درصد بزاق را آب تشکیل می‌دهد، هر چه بزاق بیشتر با غذا ترکیب شود،‌ احساس عطش بعد از غذا کاهش می‌یابد. این آنزیم‌ها در شکسته شدن چربی نیز نقش موثری دارند. اگر چربی‌ها شکسته نشوند، مشکل گوارشی ایجاد می‌شود.

«موسین» موجود در بزاق نیز فرصت بیشتری برای اختلاط با قطعات غذا پیدا کرده، لقمه را تبدیل به یک توده‌ی نرم و یکنواخت می‌کند و از گیر کردن غذا در گلو، ایجاد خراش در مری و حتی خفگی پیشگیری می‌کند. همچنین وقتی غذا به مدت طولانی‌ در دهان است، با سلول‌های چشایی قسمت‌های مختلف دهان ارتباط پیدا می‌کند و مزه‌ی غذاها بهتر حس می‌شود.

جذب ویتامین‌ ها و مواد معدنی

برخی مواد غذایی مانند مغز میوه‌ها و برخی سبزیجات خام به طور کامل در معده شکسته نمی‌شوند و نیاز به جویدن کامل دارند.

هنگامی که با جویدن کامل، غذا شکسته ‌شود، روده‌ها راحت‌تر مواد مغذی را به خود جذب می‌کنند. از طرف دیگر سیستم هاضمه پیغام رسیدن غذا را دریافت می‌کند و این امر باعث می‌شود سیستم گوارشی اسید ترشح کند. این اسید غذا را هضم و به بدن کمک می‌کند مواد مغذی لازم را جذب کند. اگر شما غذای‌تان را خوب بجوید، بدن شما می‌تواند خیلی راحت‌ مواد مغذی (درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها) را جذب و به ارگان‌های مختلف بدن که به آن‌ها نیاز دارند، منتقل و از همه‌ی آن‌ها استفاده‌ی بهینه کند.

حفظ سلامت دندان‌ها

آرام جویدن غذا برای حفظ سلامت دندان‌ها بسیار مفید است، زیرا نوعی ورزش برای استخوان‌های فک به حساب می‌آید و به آن استحکام می‌بخشد. استحکام دندان‌ها به ویژه وقتی مواد غذایی سفت را می‌جوید، بیشتر می‌شود. در افراد مسن که خوب غذا را نمی‌جوند، بافت محافظت‌کننده‌ی دندان‌ها به مرور از بین می‌رود. جویدن مواد غذایی سفت، سبب تمیز شدن دندان‌ها هم می‌شود. بزاقی که هنگام جویدن غذا در دهان تولید می‌شود برای از بین بردن باکتری‌های دهان لازم است. هرچه باکتری کمتری در دهان باشد، تراکم جرم و احتمال پوسیدگی دندان نیز کاهش پیدا می‌کند. همچنین آرام جویدن سبب حرکت گونه‌ها، زبان و دندان‌ها می‌شود و محرک خوبی برای رشد هماهنگ آن‌هاست.

کاهش باکتری اضافه در روده‌ ها

اگر غذا به خوبی جویده نشود، به دلیل بزرگ بودن ذرات آن، هضم کامل در معده سخت‌تر می‌شود. مواد غذایی هضم نشده نیز باعث افزایش باکتری در روده‌ها و در نتیجه بروز علائم مختلف می‌شوند از جمله:

– باکتری بیش از حد، گاز معده و نفخ ایجاد می‌کند.

– به دلیل رشد بیش از حد باکتری، برخی افراد دچار اسهال یا یبوست می‌شوند.

– درد معده نیز از علائم شایع رشد بیش از حد باکتری در سیستم گوارشی است.

تکنیک‌ های جویدن غذا

جویدن بیشتر: برای تعداد دفعات جویدن غذا نمی‌توان توصیه‌ی خاصی ارائه کرد، زیرا مدت زمان آن برای هر نوع غذا، اندازه‌ی لقمه، سن، میزان تولید بزاق دهان و توانایی خرد کردن غذا در هر فرد متفاوت است، اما گفته می‌شود هر لقمه‌ی غذا را ۲۵ تا ۵۰ بار بجوید. اگر پس از چند بار جویدن خواستید غذای خود را ببلعید، جلوی بلعیدن را گرفته و سه تا چهار بار دیگر آن را بجوید و بعد قورت بدهید.

غذا باید خمیری شکل شود: یک راه دیگر این است که شما آن‌قدر غذا را بجوید تا در دهان‌تان به شکل خمیر نرمی درآید. در این حالت تمام ترکیبات غذاها خوب جویده و آماده شده است.

لقمه‌های کوچک‌: تکه‌های غذا را آن‌قدر کوچک انتخاب کنید که جویدن آن‌ها برای شما راحت‌ و آسان‌ باشد. با این کار، غذا ریزتر و آماده‌تر خواهد شد و بهتر هضم و جذب می‌شود.

کارد و چنگال را در دست خود نگه ندارید: یکی از راه‌های ساده این است که قاشق‌تان را در حالی که پر از غذاست، در نزدیکی دهان خود نگه ندارید. آن را در بشقاب خود بگذارید و صبر کنید تا لقمه‌ای که به دهان‌تان هدایت کرده‌اید، به خوبی جویده و آماده‌ی بلع شود. بعد از بلعیدن غذا، قاشق را بردارید و لقمه‌ی بعدی را در دهان خود بگذارید.

*سعی کنید در حین غذا خوردن از مشاجره و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند بپرهیزید؛ زیرا این شرایط باعث می‌‌شود شما سریع‌‌تر و بی‌دقت‌‌تر غذا بخورید.

* برای خوردن غذا وقت کافی بگذارید، طوری که مطمئن باشید برای جویدن هر لقمه وقت کافی خواهید داشت.

* سعی کنید هنگام کار کردن، در حین رانندگی و وضعیت‌‌های مشابه غذا نخورید.

* غذاهای نیمه جامد را نیز تا حدودی بجوید.


منبع: نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید