فواید تیروزین و منابع غذایی آن

0
1087

تیروزین یکی از بیست اسیدهای آمینۀ استاندارد است که در بدن یافت می‌شوند و در ترکیب پروتئین‌های خاص در بدن نقش دارد. اگرچه این اسید آمینه در دسته‌بندی اسیدهای آمینه ضروری قرار نمی‌گیرد، اما همچنان با عملکردهای مهم و حیاتی بدن و هورمون‌هایی نظیر دوپامین، اینفرین، نوراپی‌نفرین و هورمون‌های تیروئید پیوند خورده است. مطالعات و تحقیقات پیرامون گسترۀ اثرات این اسید آمینه در بدن در حال انجام هستند، اما تا به الآن مشخص گردیده که این اسید می‌تواند خلق‌وخو، حافظۀ کاری، سطوح هورمون استرس و تولید هورمون را تحت تاثیر قرار دهد.

تیروزین

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» در ادامه به بررسی فواید تیروزین و منابع غذایی آن می‌پردازیم.

استرس

کاهش استرس بسیار برای حفظ سلامتی کلی ضروری است، زیرا باعث کاهش التهاب مزمن و بیماری در سراسر بدن می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که از مکمل‌های تیروزین استفاده می‌کنند، سطوح پایینتری از هورمون استرس داشته و همچنین انرژی بیشتری دارند.

عملکرد حافظه

مطالعات فراوانی نشان داده‌اند که تیروزین قادر است بر روی سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی و همچنین توانایی سموم در آسیب رساندن به عصب‌ها اثر بگذارد. این بدین معناست که که خطر بروز بیماری‌های انحطاط عصبی نظیر پارکینسون به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. اطمینان از تولید مطلوب انتقال‌دهنده‌های عصبی در بدن، به باز بودن و عملکرد مناسب مسیرهای عصبی کمک کرده و در نهایت از حافظۀ شما محافظت می‌کند.

عملکرد شناختی

ثابت شده است که مصرف تیروزین می‌تواند باعث بهبود عملکرد شناختی در شرایط استرس‌زای حاد مانند سرما، ارتفاع زیاد و بی‌خوابی گردد. همچنین تیروزین می‌تواند تفکر خلاقانه و سرعت سوئیچ‌کردن بین کارهای مختلف را ارتقاء دهد.

غده تیروئید

این اسید آمینه یک پیش‌ماده برای تیروکسین محسوب می‌شود که یکی از مهم‌ترین هورمون‌های تیروئید می‌باشد. افرادی که از پرکاری تیروئید رنج می‌برند، می‌توانند از اثرات تحریک‌کنندگی تولید مطلوب هورمون توسط تیروزین بهره ببرند.

فشارخون

تیروزین برای کاهش فشارخون دیاستولیک در شرایط استرس‌زای حاد مفید می‌باشد.

ارتباط عضلانی

این قدرت بدن در برقراری ارتباط مطلوب با اعضای مختلفش است که باعث می‌شود تا بتوانیم در طول روز عملکرد مناسب داشته باشیم. تیروزین بخش مهمی از این ارتباط دستگاه عصبی و عضلات با بدن می‌باشد.

اختلالات کمبود توجه

مطالعات نشان می‌دهند که داشتن سطوح مطلوب از تیروزین در مغز، می‌تواند به افزایش تمرکز کمک کرده و در نتیجه به کنترل بهتر علائم اختلالات کمبود توجه منجر شود. این اسید آمینه همچنین بخش مهمی از تولید دوپامین و اپینفرین است که هر دو هورمون‌هایی هستند که در افراد مبتلا به اختلالات کمبود توجه، دچار بهم‌ریختگی می‌شوند.

افسردگی

نقش کلیدی تیروزین در تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی به این معناست که این اسید آمینه می‌تواند اثر چشمگیری بر روی خلق‌وخو و علائم افسردگی داشته باشید. این اسید تولید دوپامین را افزایش می‌دهد که به هورمون «احساس خوب» معروف است و می‌تواند به بهبود افسردگی بسیار کمک کند.

تیروزین

منابع غذایی تیروزین

اگر می‌خواهید میزان دریافتی این اسید آمینه را افزایش دهید، باید غذاهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را به رژیم‌تان اضافه کنید.

-پنیر

-شیر

-آووکادو

-موز

-بادام

-سویا

-مرغ

-بوقلمون

-تخم کدو

-تخم‌مرغ

-عدس

-برنج وحشی

در رژیم‌غذایی، میزان توصیه‌شده برای مصرف تیروزین بین ۲.۲ تا ۲.۶ گرم در روز می‌باشد.

عوارض جانبی

مصرف بیش از حد تیروزین می‌تواند مشکلاتی را در بدن ایجاد کند که شامل موارد زیر هستند:

-پرکاری تیروئید

-بیماری گریوز

-مشکل در بارداری

از این اسید آمینه برای ساخت تیروکسین در بدن استفاده می‌شود که یک هورمون تیروئید است. برای افرادی که از سطوح بالای تیروئید یا بیماری گریوز رنج می‌برند، استفاده از مکمل‌های تیروزین می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن وضعیت‌شان گردد. به همین ترتیب، اثری که این ترکیب بر هورمون‌ها دارد، آن را به گزینه‌ای نامناسب برای زنان باردار و شیرده تبدیل می‌کند که باید از آن اجتناب کنند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید