فواید تنفس عمیق برای سلامتی

0
365

اگر به شما بگوییم که می‌توانید با تنفس عمیق بسیاری از مشکلات سلامتی خود را برطرف کنید، مطمئنا تعجب خواهید کرد. اما این یک حقیقت است و با گذشت زمان مطالعات بیشتری بر فواید تنفس عمیق مهر تایید می‌زنند. نفس کشیدن عمیق می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده، اضطراب و افسردگی را کاهش داده و هورمون‌های مغزی را تحت تاثیر قرار دهد که از آسیب دیدن مواد ژنتیکی جلوگیری کرده و سرعت فرآیند پیری را کُند می‌کند.

فواید تنفس عمیق

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» اغلب مردم به طور سطحی و کم‌عمق نفس می‌کشند. علت این موضوع معمولا با سبک زندگی سریع و پراسترس ما در ارتباط است که اجازه‌ی تنفس عمیق را به ما نمی‌دهد. اما شما می‌توانید با یک تلاش آگاهانه، تنفس عمیق را به بخشی از روتین زندگی خود تبدیل کرده و از فواید آن بهره ببرید.

این باور وجود دارد که تنفس عمیق باعث ارسال پیام‌هایی به مغز می‌گردد که ضربان قلب را داده، هضم را بهبود بخشیده و باعث افزایش احساس آرامش و سلامتی می‌گردد که این مورد آخر خود به کاهش ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول کمک می‌کند. اختلالاتی نظیر اضطراب و افسردگی معمولا با بروز استرس شدت پیدا می‌کنند، از این جهت کاهش تولید هورمون‌های استرس، می‌تواند نقش کلیدی‌ای را در بهبود این اختلالات ایفا کند. تنها کافیست نفس عمیق بکشید.

در مطالعه‌ای که در دانشگاه شهر بوستون انجام گرفت، محققین به بررسی اثرات نفس کشیدن عمیق بر افرادی که به اختلال افسردگی اساسی مبتلا بودند پرداختند. بعد از ۱۲ هفته انجام تمرینات یوگا و تنفس عمیق،  محققین دریافتند که علائم افسردگی به طور چشمگیری در شرکت‌کنندگان کاهش پیدا کرده است. همچنین مشخص گردید که تولید هورمون GABA در این دوره افزایش چشمگیری داشته است. این هورمون به طور طبیعی توسط بدن تولید شده و اثرات آرامش‌بخش و ضداضطراب دارد. محققین این مطالعه باور دارند که نتایج بسیار فوق‌العاده بوده‌اند و قابل مقایسه با داروهای ضدافسردگی می‌باشند.

مطالعه‌ی دیگری که در مجله‌ی BMC Complementary and Alternative Medicine منتشر گردید، نشان داد که تنفس عمیق تاثیر به سزایی بر روی سه ترکیب شیمیایی در بدن دارد که با نام سیتوکین‌ها شناخته می‌شوند. این مواد با بروز درد و التهاب در بدن در ارتباط هستند، که تنفس عمیق می‌تواند باعث کاهش سطوح آنها در بدن گردد. این نتایج نشانگر این هستند که فواید تنفس عمیق می‌توانند برای کاهش درد و التهاب نیز موثر باشند.

تمرین‌های مختلفی برای تنفس عمیق وجود دارند که یکی از آنها شمارش دَم و بازدم‌ها میباشد. بهترین حالت  این است که این تمرین را روزی ۱۰ دقیقه تا یک ساعت انجام دهید. همچنین نفس عمیق کشیدن در طول روز نیز می‌تواند مفید باشد.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید