فواید ترک سیگار

0
709

استعمال تنباکو یک اعتیاد جهانی است که به دلیل ویژگی اعتیاد آور مادۀ نیکوتین ایجاد می‌شود. برخی متخصصین ادعا می‌کنند که ترک سیگار از ترک بقیۀ مواد مخدر بسیار سخت‌تر است. با این که اکثر افراد با خطرات سیگار کشیدن آشنایی دارند اما هنوز میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان وجود دارند که سیگار می‌کشند. با کشیدن سیگار، تاثیر محرک آن که بسیار لذتبخش است، مانند مواد مخدر شما را به کشیدن دوبارۀ آن ترغیب می‌کند. به محض این که شما یک سیگار را کنار بگذارید، بدن شما به آرامی شروع به طلبیدن نیکوتین می‌کند، و همین مسئله باعث می‌شود تا میل به کشیدن یک سیگار دیگر را داشته باشید. در این مطلب به بررسی فواید ترک سیگار میپردازیم تا انگیزه‌ای باشد برای افرادی که در تلاش هستند تا این محصول مضر را از زندگی خود دور کنند.

فواید ترک سیگار

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» با این حال وقتی شما سیگار را ترک می کنید بدن شما کم کم شروع به بهبود یافتن می کند. با وجود اینکه این روند بهبود ممکن است بسیار طولانی مدت و سخت باشد، اما برگشتن به سلامتی پیشین و کاهش خطر سرطان ریه و بهبود کیفیت زندگی امکان پذیر است.

فواید ترک سیگار

گنجایش تنفس

پس از ترک سیگار، کرک و پرز های ریه،  شروع به رشد دوباره می کنند و میزان خطر نفخ کاهش پیدا می کند – این بدین معنی است که گنجایش ریه برای تنفس افزایش می یابد و همین امر باعث می شود تا بتوانید بیشتر فعالیت کنید.

انرژی

با این که سیگار کشیدن باعث افزایش تحرک و سرحال شدن فرد می شود، اما در نهایت ماده ی مخرب موجود در آن باعث تخریب و از دست رفتن انرژی کلی بدن شما می شود. سیگار، با کاهش جریان خون و کاهش گنجایش تنفس ، می تواند باعث دشوار شدن متابولیزم و تولید انرژی بدن شود.

سطح استرس

بطور مشابه، همانطور که سیگار باعث آرام کردن استرس فرد مصرف کننده می شود (تاثیر کوتاه مدت نیکوتین)، باعث افزایش تولید هورمون استرس نیز در بدن فرد می شود – بخصوص هنگامی که بدن شما پس از مدت زمان طولانی مصرف، مواد را رد می کند.

فواید ترک سیگار برای باروری

شکی نیست که سیگار کشیدن بر باروری انسان تاثیر منفی دارد، بنابراین اگر قصد بچه دارد شدن دارید، ترک مصرف روزانه ی سیگار باعث بهبود گردش خون و افزایش شانس بسته شدن نطفه می شود.

محافظت از پوست

مواد سرطان زا و دیگر مواد شیمیایی موجود در سیگار مانند توکسین باعث تغییر رنگ پوست و افزایش چین و چروک ها و لکه های پیری پوست می شوند. با ترک این عادت مخرب، می توانید از پیری سریع پوست تان جلوگیری کنید.

امید به زندگی

هر ساله حدودا ۵۰۰ هزار نفر فقط در آمریکا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند؛ این نوع مرگ ها در ابتدا بر اثر سرطان ریه و سپس بر اثر دیگر انواع بیماری ها مانند افزایش فشار خون، بیماری های قلبی و غیره … اتفاق می افتند. یکی از فواید ترک سیگار این است که شما می توانید میزان امید به زندگی را تا سال ها برای خود افزایش دهید.

بوی دهان

هیچکس دوست ندارد که هر وقت شما دهانتان را باز می کنید و یا وقتی که در مترو کنار شما ایستاده است، بوی سیگار را استنشاق کند. با ترک سیگار می توانید بوی بد را از خودتان، خانه و کمد لباس هایتان دور کنید.

مدت زمان ترک سیگار

وقتی شما می خواهید که سیگار را ترک کنید، بسته به این که شما برای چه مدت سیگار می کشیدید، مدت زمان بهبود شما نیز می تواند متفاوت باشد. با این حال پس از ترک سیگار بدن شما با  گذشت این مدت زمان ها شروع به بهبود پیدا می کند:

۱ روز – زود رنجی و افزایش تشویش، اشتیاق به نیکوتین و فشار آوردن به اطرافیان.

۱ هفته – گیجی، سر درد، افزایش اشتها، کج خلقی، میل به نیکوتین، کوفتگی و بی خوابی.

۱ ماه – کوفتگی، گرسنگی و افزایش تولید خلط / مخاط. بی قراری و خستگی نیز شایع می باشد.

۶ ماه – دلتنگی برای مصرف سیگار؛ اما تا وقتی که در معرض مستقیم فشار اطرافیان قرار نگیرد این میل بسیار قوی نمی باشد.

۱ سال – رشد مجدد کرک ها و پرز های ریه و رفع تنگی نفس؛ افزایش انرژی.

۵ سال – خطر دیابت و خونریزی های درونی در این برهه از زمان با فرد غیر سیگاری برابر است.

۱۰ سال – خطر سرطان در مقایسه با ادامه دادن مصرف سیگار تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

۱۵ سال – خطر بیماری های قلبی عروقی با فردی که هیچ وقت سیگار نکشیده است برابری می کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید