فواید ترک الکل

0
563

متاسفانه اغلب افراد از مضرات مصرف نوشیدنی‌های الکلی مطلع نیستند؛ با توجه به مطالعات انجام شده در این زمینه، حتی مصرف کم الکل می‌تواند اثرات منفی و مخربی بر سلامت انسان داشته باشد. تنها راه رهایی از این اثرات منفی، ترک کردن الکل است. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با فواید ترک الکل آشنا شوید.

فواید ترک الکل

از ورزش کردن نتیجۀ بهتری می‌گیرید

کالری‌های زیاد موجود در الکل می‌تواند زحمات ورزش شما را خنثی کند. یک کوکتل مارگاریتا ۳۰۰ کالری دارد که به اندازۀ یک ساندویچ چیزبرگر است. حتی ۴۳ میلی‌لیتر از نوشیدنی‌های الکلی مانند ودکا و تکیلا هر کدام بیش از ۱۰۰ کالری دارند.

پوست‌تان دوباره درخشان می‌شود

با ترک الکل، پوست‌تان ممکن است روشن‌تر و شفاف‌تر شود. این اتفاق به چندین عامل بستگی دارد؛ الکل یک دیورتیک است که باعث می‌شود بیشتر ادرار کنید. نوشیدنی‌های الکلی همچنین قدرت بدن در جذب دوبارۀ آب را کاهش می‌دهد. این عوامل باعث می‌شوند تا بعد از مصرف الکل، آبِ بدن شما به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.

الکل همچنین به کبد آسیب می‌رساند و توانایی آن در دفع سموم بدن را کاهش می‌دهد. با افزایش سطح سموم در بدن، پوست‌تان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است احساس گرما و خارش داشته باشید.

با انرژی بیشتری از خواب بیدار می‌شوید

الکل خواب را مختل می‌کند؛ اما از لحاظ علمی توضیح تاثیر الکل بر خواب کمی پیچیده است. وقتی نوشیدنی الکلی می‌خورید، الکل در ابتدا به شکل یک آرامبخش در بدن عمل می‌کند. به همین دلیل است که برخی از مردم بعد از مصرف الکل خواب‌آلود می‌شوند. اما اگر الکل را به طور منظم مصرف کنید، با گذشت زمان مغزتان نسبت به اثر آرامبخش الکل مقاوم می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا مغز شما در حین خواب شبانه، فازهای سبک‌تری از خواب را حفظ کند و از وارد شدن شما به مرحلۀ خواب عمیق جلوگیری کند.

به کبدتان لطف بزرگی می‌کنید

بیش از ۲ میلیون نفر آمریکایی از بیماری‌های کبدی ناشی از مصرف الکل رنج می‌برند. این موضوع به خصوص زمانی آزاردهنده است که این واقعیت را در نظر بگیرید که این بیماری‌ها کاملا قابل پیشگیری هستند. تجزیۀ بخش زیادی از الکلی که دریافت می‌کنید بر عهدۀ کبدتان است. اما این فرآیند باعث ایجاد مواد سمی جانبی می‌شود که از خودِ الکل مضرتر هستند. این مواد سمی به سلول‌های کبدی آسیب رسانده، باعث افزایش التهاب شده و دیوار دفاعی طبیعی بدن را ضعیف می‌کنند.

کاهش خطر سرطان

یکی از فواید ترک الکل این است که سرطان را از خودتان دور می‌کنید. مطالعات پیوندِ میان مصرف الکل و افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های دهان، گلو، کبد، روده، سینه و… را نشان می‌دهند. محققین این ضرر الکل را با عوامل مختلفی پیوند داده‌اند. الکل در بدن شما به مواد سمی تجزیه می‌شود و همانند مواد سرطان‌زا عمل می‌کند. الکل همچنین توانایی بدن در هضم و جذب بسیاری از مواد مغذی را کاهش می‌دهد که خود باعث تضعیف بدن می‌شود. در نهایت الکل به افزایش استروژن در خون کمک می‌کند که یک هورمون جنسی بوده و با خطر ابتلا به سرطان سینه در ارتباط است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید