فواید انار برای پیشگیری از پیری

0
426

شاید شنیدن این خبر که یک میوه‌ بتواند از پیری زودرس جلوگیری کرده و شما را جوان نگه دارد، عجیب و باورنکردنی باشد. اما محققین با انجام مطالعاتی دقیقا به همین نتیجه رسیده‌اند. این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که انار نه تنها میوه‌ای زیبا و خوش‌طعم است، بلکه حاوی یک ماده و ترکیب منحصر به فرد بوده که با وارد شدن به بدن، روند پیری را کُند می‌کند. در ادامه به بررسی فواید انار و آب انار برای جلوگیری از پیری می‌پردازیم.

فواید انار

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» نتایج مطالعه‌ی هیجان انگیزی که در مجله‌ی پزشکی Nature Medicine منتشر شد، همانند چیزی است که از دلِ یک فیلم علمی-تخیلی بیرون آمده باشد! زیرا احتمال کشف چنین خاصیتی در انار، مانند پیدا کردن یک سوزن میکروسکوپی در داخل یک انبار کاه است. محققین دریافته‌اند که نوعی ماده‌ی طبیعی در انار پس از وارد شدن به بدن، با باکتری‌های روده ارتباط برقرار کرده و در طی فرآیندی تبدیل به ماده‌ای به نام «urolithin A» می‌شود. وجود این ماده در بدن باعث می‌شود تا روند پیری به طور چشمگیری کُند شود. حقیقتا دانشمندانی که این کشف سخت و تقریبا غیرممکن را انجام داده‌اند سزاوار تشویق شدن هستند.

این مطالعه همچنین به بررسی چگونگی به تکامل رسیدن انسان‌ها و حیوانات در کنار گیاهان و باکتری‌ها در طی میلیون‌ها سال می‌پردازد و نشان می‌دهد که چطور این گونه‌ها به یکدیگر وابسته هستند.

در مطالعه‌ی مربوط به حیوانات، دانشمندان دریافتند که ماده‌ی urolithin A سرعت روند پیری را کاهش داده و اینکار را از طریق بهبود بخشیدن به عملکرد کارخانه‌های انرژی میکروسکوپی در داخل سلول‌های بدن انجام می‌دهد. اختلال این کارخانه‌ها در بدن با بروز پیری و مشکلات سلامتی دیگر نظیر بیماری پارکینسون پیوند خورده است. این مطالعه در مراحل ابتدایی قرار داشته و ممکن است در آینده فواید انار را بیشتر مورد بررسی قرار دهد و خواص درمانی بیشتری از این میوه کشف کند. جالب است بدانید که مصرف انار در حیوانات به بهبود عملکرد عضلات آنها نیز کمک کرد.

اگرچه این مطالعه پیرامون فواید انار انجام شده است، اما میوه‌های دیگری وجود دارند که حاوی این ترکیب منحصر به فرد (اسید الاجیک) نیز می‌باشند. شاه‌توت، انگور، رزبری، توت‌فرنگی و گردو دارای اسید الاجیک هستند. این اسید همچنین این وظیفه را دارد که اطمینان حاصل کند که بدن سلول‌های سرطانی را قبل از اینکه آسیبی برسانند، از بین می‌برد.

در نهایت پیشنهاد می‌شود که انار را در رژیم غذایی خود جای داده و از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید