فواید آهن برای بدن

0
580

زندگی‌های امروزی بسیار شلوغ هستند. ما همواره در حال حرکت کردن هستیم و خستگی و بی‌حالی به مشکلاتی رایج و روزمره تبدیل شده‌اند. آیا می‌دانستید که این خستگی و بی‌حالی می‌تواند ناشی از کمبود آهن باشد؟ آهن یکی از مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن است که فعالیت‌های مختلف بدن به آن وابسته هستند. در این مطلب به بررسی فواید آهن برای بدن می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

فواید آهن

فواید آهن برای پوست

رنگ‌پریدگی پوست و حلقه‌های سیاه زیر چشم از شایعترین علائم کم‌خونی هستند. کمبود آهن باعث کاهش سطوح هموگلوبین شده و به پایین آمدن گلبول‌های قرمز خون می‌انجامد. این باعث میشود تا پوست رنگ و درخشندگی خود را از دست بدهد.

از دیگر فواید آهن میتوان به نقش مهم آن در افزایش سرعت بهبودی و التیام زخم‌ها اشاره کرد. آهن به تشکیل گلبول‌های قرمز خون کمک میکند که اصلی‌ترین جزء هموگلوبین هستند و اکسیژن را به بخش‌های مختلف بدن منتقل می‌کنند. تامین نشدن اکسیژن مورد نیاز قسمت‌های مختلف بدن، باعث می‌شود تا التیام زخم‌ها به درستی انجام نگیرد.

فواید آهن برای مو

در مطالعه‌ای مشخص شد که ریزش مو شدید در زنان میتواند ناشی از کمبود آهن باشد. این مطالعه گزارش می‌دهد که ذخایر کم آهن میتواند میزان ریزش تارهای مو را – به ویژه در زنانی که یائسه نیستند – افزایش دهد. آهن به بهبود بافت مو و کاهش بی‌حالی آن کمک میکند.

فواید آهن برای بدن

افزایش انرژی

آهن همانند یک حمل‌کننده اکسیژن در بدن عمل میکند و اکسیژن را به عضلات و مغز می‌رساند. این باعث میشود تا عملکرد جسمانی و هوشیاری ذهنی افزایش یابد. کمبود آهن در بدن میتواند باعث حواس‌پرتی، زودرنجی و خستگی شود.

بهبود اشتها

والدینی که از کم غذا خوردن کودک‌شان ناراضی‌اند، میتوانند از مکمل‌های آهن برای بهبود اشتهای کودک استفاده کنند. مطالعه‌ای که بر روی کودکان دبستانی انجام شد، نشان داد که مصرف مکمل‌های آهن باعث بهبود اشتها و افزایش رشد در کودکان میشود.

کمک به عملکرد عضلات

آهن به شدت برای بهبود سلامت عضلات مهم می‌باشد. آهن به تولید میوگلوبین (نوعی پروتئین) کمک میکند. این پروتئین اکسیژن را از هموگلوبین دریافت کرده و به سلول‌های عضلانی منتقل میکند. در واقع این ماده به انقباض عضلات کمک میکند.

توسعه مغز

مادران باید مطمئن شوند که رژیم غذایی فرزندشان سرشار از آهن میباشد تا مغز او به درستی توسعه یابد. مطالعات نشان می‌دهند که توسعهٔ شناختی، حرکتی، اجتماعی – عاطفی و نوروفیزیولوژی در نوزادانی که با کم‌خونی ناشی از کمبود آهن مواجه هستند، آهسته‌تر انجام می‌شود.

سایر فواید آهن

  • بارداری سالم
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • تسکین سندرم پای بی‌قرار
  • تسکین علائم پیشاقاعدگی

بهترین منابع آهن

  • منابع حیوانی: گوشت گاو، جگر مرغ، صدف خوراکی، گوشت گوسفند، ماهی تن.
  • منابع گیاهی: توفو، لوبیا، تخم کدو، سبزیجات برگدار سبز، غلات کامل، ترب، میوه‌های خشک شده، حبوبات، عدس، تخم‌مرغ و لبنیات.
منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید