فواید آب و هوای پاییز برای سلامتی

0
619

اغلب مردم از پاییز بعنوان یک فصل «سالم» یاد نمی‌کنند. وقتی روزهای خنک و کوتاه پاییز فرا می‌رسند، تمام فعالیت‌های جالب تابستانی جای خود را به کار، درس و قسمت‌های جدید سریال‌های مود علاقه‌مان می‌دهند. همچنین بعلت قرار گرفتن بسیاری از جشن‌ها در فصل پاییز (هالووین و شکرگزاری) و نزدیک شدن به کریسمس، احتمال اینکه نتوانید رژیم سالم خود را به خوبی در این فصل دنبال کنید زیاد است. اما آب و هوای پاییز می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی سلامتی ما داشته باشید.

هوای پاییز

پنجره را هنگام خواب شبانه باز بذارید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مطمئنا خوابیدن در یک اتاق گرم و مرطوب و بدون کولر در فصل تابستان می‌تواند عذاب‌آور باشد. در فصل پاییز می‌توانید پنجرۀ اتاق‌تان را باز گذاشته و از خنکای هوا هنگام خوابیدن لذت ببرید. مطالعات نشان می‌دهند که مغز ما دمای سرد را هنگام خوابیدن ترجیح می‌دهد.

نگاه کردن به تغییر رنگِ برگ‌ِ درختان

اینکار ممکن است به بهبود خلق وخویتان کمک کرده و باعث آرامش‌تان گردد. پاییز احتمالا بهترین فصل برای رفتن به پارک و تماشای تغییر رنگ برگ درختان است. وقتی زیبایی را تجربه می‌کنید (مانند تماشای درختان در فصل پاییز) قسمت جلویی و میانی مغزتان فعال می‌شود. این ناحیه از مغز قوی‌ترین عملکردهای فکری و مرکز واکنش آرامشی شما را در برمی‌گیرد.

فواید عطر غذاها و ادویه‌های پاییزی برای مغز

در فصل پاییز باید مراقب کالری‌های دریافتی خود باشید، اما می‌توانید تا دلتان می‌خواهد از عطرهای بی‌نظیر غذاها و ادویه‌های پاییزی لذت ببرید. به طور مثال عطر دارچین؛ برخی مطالعات نشان می‌دهند که اسشتمام این ادویه می‌تواند به عملکرد بهتر ذهن کمک کند. عطر نعناع نیز می‌تواند برای افزایش انرژی و تمرکز مفید باشد.

واکنش هورمونی به تغییر فصل

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد با فرا رسید فصل پاییز، واکنش‌های مغز به احساسات، عشق و صمیمیت تحریک می‌شود. در واقع مطالعه‌ای در این زمینه انجام شده است و به بررسی سطوح تستوسترون در طول یکسال در مردان و زنان پرداخته است. نتایج نشان داده‌اند که در فصل پاییز میزان این هورمون در بالاترین سطح خود می‌باشد.

هوای پاییز به آزاد شدن ذهن و تقویت حافظه کمک می‌کند

هوای خنک و تازه نه تنها برای پوست و ریه‌ها مفید است، بلکه مزایای فراوانی برای ذهن و روان انسان نیز دارد. در واقع آب و هوای پاییز ذهن‌تان را بیدار می‌کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید