فلج خواب چیست و چه علائمی دارد ؟

0
252

فلج خواب ( Sleep paralysis ) نوعی اختلال خواب است که بسیاری از مردم به خصوص در ایران آن را با نام « بختک » می‌شناسند و باور دارند در این حالت موجودی به نام بختک برروی بدن انسان قرار گرفته و توانایی انجام حرکات ارادی را از انسان می‌گیرد. دانشمندان صرفا وجود چنین موجودی را رد می‌کنند و آن را دستاورد اعتقادات و باورهای برخی از مردم می‌دانند. در این نوشتار به بررسی این اختلال خواب و علائم آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

فلج خواب چیست

قادر به حرکت نیستید

همان گونه که از نام آن مشخص است، فلج خواب به معنای فلج شدن بدن شما است و بدون در نظر گرفتن میزان تلاشی که برای حرکت دست ها و پاها و یا نشستن انجام می دهید، در این کار موفق نخواهید بود. این شرایط زمانی رخ می دهد که خواب رِم (عمیق‌ترین مرحله خواب، جایی که رویاها شکل می گیرند) را تجربه می کنید، در شرایطی که بیدار هستید. در این شرایط ارتباط بین بدن و ذهن قطع شده است، و اگرچه ذهن بیدار است، اما بدن گرفتار و فلج باقی مانده است. خبر خوب این است که ناتوانی در حرکت موقتی بوده و طی چند ثانیه یا چند دقیقه از بین می رود.

حس خفگی

بخشی از آن چه فلج خواب را ترسناک می کند، این است که افزون بر ناتوانی در حرکت، بسیاری از مردم احساس می کنند نفس آنها حبس شده و یا در حال خفه شدن هستند. در ذهن، شما همچنان در خواب رِم گرفتار شده اید، که زمانی است که تنفس کم عمق صورت می گیرد، اما در حقیقت بیدار هستید و قصد دارید نفس عمیق بکشید، اما قادر به انجام آن نیستید. همچنین، بیماران این گونه احساس می کنند که فردی سنگین وزن روی قفسه سینه آنها نشسته است و امکان تنفس را به آنها نمی دهد. این پدیده به نام بختک شناخته می شود. اگر با این شرایط مواجه شدید، تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید و به خاطر داشته باشید که به سرعت از بین خواهد رفت.

همانند یک فیلم ترسناک

اگر فلج شدن موقت به اندازه کافی ترسناک محسوب نمی شود، بسیاری از افرادی که به فلج خواب دچار می شوند، توهماتی مانند خزش مار یا حشرات غول پیکر روی تمام بدن خود را در شرایطی که بی دفاع در بستر خواب گرفتار شده اند، تجربه می کنند.

نقش استرس و خستگی

یکی از بزرگترین دلایل فلج خواب محرومیت از خواب، به ویژه در نتیجه جت لگ یا پرواز زدگی، محسوب می شود. هنگامی که سرانجام به خواب می روید، بدن به مرحله خواب رِم که بیشترین نیاز را به آن دارید، وارد می شود. هرچه زمان بیشتری را در خواب رِم سپری کنید، احتمال تجربه فلج خواب نیز افزایش می یابد. استرس و اضطراب و همچنین توقف ناگهانی مصرف داروهای ضد افسردگی نیز می توانند احتمال تجربه فلج خواب را افزایش دهند.

توهم وجود فرد غریبه

یکی از شایع‌ترین تجربه های فلج خواب احساس یا دیدن فردی مزاحم در اتاق، کنار در یا بیرون از پنجره است. ذهن شما بیدار و بیش از حد هوشیار است و از این رو، وارد حالت محافظت می شود که می تواند توهمات حضوری فردی غریبه در اتاق را به همراه داشته باشد.

فلج خواب چیست

هنگامی که در حال به خواب رفتن هستید می تواند رخ دهد

بیشتر مردم فکر می کنند فلج خواب زمان بیدار شدن از خواب یا در میانه شب با ناتوانی حرکتی هراس آور رخ می دهد. اما برخی افراد، به ویژه آنهایی که از حمله خواب رنج می برند، این شرایط را زمان به خواب رفتن تجربه می کنند. افراد مبتلا به حمله خواب به سرعت وارد مرحله خواب رِم می شوند و بر همین اساس است که با فلج خواب مواجه می شوند. در شرایط عادی، پس از به خواب رفتن بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول می کشد تا انسان وارد مرحله خواب رِم شود.

تجربه ی پرواز

نتایج یک مطالعه که درباره شایع‌ترین توهمات فلج خواب انجام گرفت، نشان داد که برخی افراد تجربیات بدنی غیر معمول داشته اند که احساس شناور شدن در هوا، پرواز و یا دیگر موارد خارج از بدن را شامل می شود.

چیره شدن وحشت بر شما

بیدار شدن ناگهانی از خواب و ناتوانی در حرکت یا تنفس می تواند افزایش سریع ضربان قلب را به همراه داشته و تنگی نفس را موجب شود. اما تلاش کنید که آرامش خود را حفظ کنید. مهم‌ترین چیزی که باید به خود یادآوری کنید این است که فلج خواب به سرعت از بین می رود. تنها باید اجازه دهید تا بدن شما با مغز همگام شود.

تغییر مکان خواب

به خواب رفتن در تختخوابی عجیب در مکانی جدید می تواند برای هر فردی نگران کننده باشد، اما در بیماران مبتلا به فلج خواب می تواند محرک یک رویداد باشد. هنگامی که در مکانی جدید و غریبه بیدار می شوید و ذهن در می یابد که قادر به حرکت دادن بدن خود نیستید، ذهن وارد حالت استرس می شود و شما را وادار می کند فکر کنید چیزهایی را می بینید که می توانند به شما آسیب وارد کنند.

عواملی که باعث افزایش ریسک فلج خواب می‌شوند

۱. کسانی که بطور طاق باز و رو به پشت می‌خوابند بیشتر به فلج خواب دچار می‌شوند.

۲. برنامهٔ خواب نامنظم و محرومیت از خواب.

۳. افزایش استرس و اضطراب.

۴. تغییرات ناگهانی در سبک و یا محیط زندگی.

۵. مصرف قرص‌های خواب آور و آنتی هیستامین‌ها.

چگونه با این اختلال مقابله کنیم؟

۱. سعی کنید انگشتان دست و یا پای خود را تکان دهید.

۲. چشمان خود را به شدت تکان دهید، به دنبال آن پلک‌ها و سر خود را.

۳. سعی کنید وضعیت خروج از بدن را در خودتان القا کنید.

۴. در صورت مشاهدهٔ کسی که دچار فلج خواب شده است، می‌توان با صدا کردن اسمش یا لمس بدنش او را از این حالت خارج کرد.

۵.برای جلوگیری از تکرار این حالت می توان مقداری آب نوشید. کم آبی بدن، یبوست و اختلالات روده ارتباط معنا داری با این عارضه دارند.

عصرایران، ویکی‌پدیا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید