فریب نوشابه رژیمی را نخورید

0
215

شاید در اولین نگاه نوشابه رژیمی با توجه به نامش ، انتخاب مناسبی برای افراد چاق و یا کسانی که در رژیم هستند به نظر بیاید. این نوشابه ها نسبت به نوشابه های معمولی ۱۴۰ کالری کمتر دارند اما داستان همینجا  تمام نمیشود و موارد بسیاری در تولید این نوشابه ها هستند که به چشم شما دیده نمیشوند.

نوشابه رژیمی

درست است که نوشابه های رژیمی قند ندارند اما برای شیرین شدن آنها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده میکنند. تحقیقات اخیر نشان داده که نوشابه های رژیمی نه تنها به کاهش وزن کمک نمیکنند بلکه چاقی و افزایش وزن را به دنبال دارند.

نوشابه رژیمی بدن شما را گیج میکند! از آنجا که این نوشابه ها دارای قندهای مصنوعی هستند باعث میشوند بدن شما به این مواد مصنوعی عادت کند و قند طبیعی که در میوه ها و غذاهای دیگر یافت میشود را کنار بگذارد.

گروه « فاولر » ۱۵۵۰ فرد ۲۵ تا ۶۴ ساله را برای ۸ سال تحت بررسی قرار دادند. در این مطالعه، به تعدادی از افراد نوشابه های رژیمی و به عده ای دیگر نوشابه گازدار معمولی دادند. از ۶۲۲ نفر شرکت کننده‌ در این مطالعه که در شروع بررسی وزن طبیعی داشتند، حدود یک سوم شان، دچار اضافه‌ وزن یا چاقی شدند.

نوشابه رژیمی شما را چاق میکند

فاولر می گوید: « بر اساس این مطالعه دریافتیم که همه نوشابه های گازدار معمولی موجب چاقی می شوند که این طبیعی است. ولی آنچه ما را بسیار متعجب کرد این بود که مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی، بیشتر از افرادی که نوشابه های معمولی می خوردند، دچار اضافه وزن شدند.»

خطر اضافه وزن یا چاقی برای کسانی که به طور منظم نوشابه معمولی می‌خوردند، بر اساس مقدار نوشابه مصرفی به شرح زیر بود:

فاولر متوجه شد مطالعاتی از این قبیل، ثابت نمی ‌کند که نوشابه‌های رژیمی موجب چاقی می ‌شوند. اما او گفت این داده ها نشان می‌ دهد ارتباطی بین مصرف نوشابه های رژیمی و چاقی وجود دارد.

نیم نگاهی به بشقاب هم داشته باشید

لِسلی بونسی متخصص تغذیه این گونه می ‌گوید:  « شما نباید فقط به آنچه که می نوشید توجه کنید، بلکه باید به آنچه که در بشقاب غذایتان وجود دارد نیز، توجه داشته باشید.»

بونسی می‌گوید: «مردم اغلب اوقات مصرف نوشیدنی‌های رژیمی را با اجرای رژیم های لاغری صحیح اشتباه می‌گیرند، یعنی برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی به جای نوشابه های معمولی، نوشابه های رژیمی می خورند، در حالی که مشکل اصلی چاقی مردم، مصرف نوشابه‌ها نیست، بلکه مقدار و نوع رژیم غذایی آنهاست.»

شما نمی ‌توانید هر نوع و هر مقدار غذایی که می خواهید بخورید و ادعا کنید که چاق نخواهید شد، چون نوشابه رژیمی مصرف می کنید.

اگر شما هیچ کار دیگری برای لاغر شدن انجام ندهید (مثل ورزش کردن و اجرای رژیم لاغری) و فقط نوشابه‌های رژیمی را به جای نوشابه‌های معمولی، مصرف کنید، وزنی از دست نخواهید داد.

بدن ما گول نمی خورد

مطالعات جدید نشان می دهد موش‌های آزمایشگاهی که با قندهای مصنوعی (بدون کالری) تغذیه می‌شدند، نسبت به آنهایی که با قند معمولی تغذیه می‌شدند، اشتیاق بیشتری به خوردن داشتند.

بر اساس این مطالعات فاولر می گوید: «وقتی شما چیزی می خورید که مزه آن مانند غذاهای پُرکالری (مثل قند و شکر) می ‌باشد، اما کالری ندارد(مثل قند مصنوعی)، بدن شما به دنبال آن کالری بالاست، اما چیزی دریافت نمی‌کند.»

بونسی می‌ گوید: «بدن ما باهوش تر از آن است که فکر می ‌کنیم. مردم فکر می‌ کنند که می ‌توانند بدن خود را فریب دهند، ولی اینگونه نیست. اگر شما آن مقدار کالری را که به بدن خود قول داده‌اید، به آن نرسانید، احتمالا بدن ‌تان این عمل را با درخواست کالری بیشتر، تلافی خواهد کرد. در حقیقت به نظر می‌ رسد که مصرف نوشابه‌ های رژیمی، موجب تحریک اشتها می‌ شود، در نتیجه بیشتر خواهید خورد.»


گردآوری توسط گیاه یاب

منابع:

parsiteb.com , health.com

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید