۵ غذای گیاهی مفید برای دوران شیردهی مادران

0
686

ماه اوت (آگوست) در ایالات‌متحده، برای افزایش آگاهی درباره‌ی مشکلات مادران شیرده، «ماه ملی شیردهی» نامگذاری شده است. شیردهی کار راحتی نیست و برای بسیاری از تازه‌مادران، تولید شیر کار دشواری است. خوشبختانه یکی از روش‌های ساده و موثر برای افزایش تولید شیر در دوران شیردهی ، مصرف مواد غذایی طبیعی است که در ادامه به معرفی بهترین آنها می‌پردازیم.

دوران شیردهی

جو دو سر

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مصرف جو دو سر به تازه‌مادران برای افزایش میزان شیر پیشنهاد می‌شود. البته مطالعات علمی زیادی در این زمینه انجام نشده، اما بسیاری از مادران حاضرند قسم بخورند که مصرف جو دو سر تاثیر چشمگیری در افزایش شیر آنها داشته است. بسیاری از محققین باور دارند که چنین تاثیری ریشه در غنی بودن جو دو سر از آهن دارد.

آهن برای دوران شیردهی ضروری بوده و مطالعات نشان می‌دهند که فقر آهن در بدن مادران می‌تواند باعث کاهش ذخیره‌ی شیر آنها گردد.

اسفناج

این سبزی منبع فوق‌العاده‌ای از مواد مغذی است. از آنجایی که اسفناج سرشار از آهن می‌باشد، مصرف آن برای مادران شیرده ضروری است. زنانی که از خونریزی پس از زایمان رنج می‌برند و یا خون زیادی را هنگام زایمان از دست داده‌اند، می‌توانند از این سبزی و خواص بی‌نظیرش بهره ببرند.

شنبلیله

استفاده از دانه‌های شنبلیله در سراسر جهان برای افزایش تولید شیر مادران بسیار مرسوم است. این نظریه وجود دارد که شنبلیله باعث تحریک تعریق در بدن شده و از آنجایی که پستان نیز به نوعی یک غده‌ی عرق محسوب می‌شود، کانال‌های تولید شیر در آن نیز تحریک می‌شوند. اغلب زنانی که شنبلیله مصرف می‌کنند، در طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف خوراکی، شاهد افزایش شیر خود خواهند بود.

برای مصرف شنبلیله احتیاط کنید و اگر مشکلات تیروئیدی داشته و یا از آسم و آلرژی رنج می‌برید، حتما با پزشک درباره‌ی مصرف شنبلیله مشورت کنید.

سیر

سیر نیز می‌تواند به افزایش شیر مادران کمک کند. دلیل آن هم این است که نوزادان عاشق سیر هستند! به گزارش وب‌سایت «بلی‌بلی» نوزادان از طعم شیری که بعد از مصرف سیر توسط مادر تولید شده باشد، لذت می‌برند. این باعث می‌شود تا کودک شیر بیشتری خورده و پستان را برای تولید شیر بیشتر تحریک کند.

دانه‌های کنجد

دانه‌های کنجد سرشار از کلسیم بوده و برای تامین ذخیره‌ی شیر مادران بسیار مفیدند. البته حواستان جمع باشد که آنها را به صورت کامل و درسته نخورید؛ دانه‌های را له کرده و سپس میل کنید. زیرا احتمال اینکه دانه‌های ریز کنجد به طور درسته از دستگاه گوارش عبور کنند و جذب بدن نشوند بسیار زیاد است. می‌توانید با این دانه‌ها خمیری را درست کرده و به همراه سالاد و دیگر غذاها میل کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید