غذای فرآوری شده چیست

0
1822

غذای فرآوری شده چیست

مطمئنا بسیار شنیده اید که مصرف غذای فرآوری شده برای سلامتی مضر است. اما چگونه تشخیص دهیم که چه غذایی فرآوری شده محسوب میشود؟ بطور کلی هر غذایی که به آن مواد مصنوعی و شکر اضافه شده باشد را میتوان غذای فرآوری شده نامید. این مواد میتوانند شامل مقادیر زیادی شکر ، روغن و مواد شیمیایی باشند که حتی تلفظ آنها برای شما دشوار است.

غذای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده لزوما ناسالم نیستند اما هر چیزی که پردازش شده و به آن  نمک، شکر و چربی اضافه شود فرآوری شده است. یکی از مزایای پخت و پز غذا در خانه این است که شما دقیقاً می دانید که چه مقدار نمک و یا شکر به غذا اضافه شده است. با این حال، حتی غذای خانگی نیز گاهی اوقات با استفاده از مواد پردازش شده تهیه میشود. توجه داشته باشید که بیشتر غذاهای خریداری شده از فروشگاهها پردازش شده است.

برچسب مواد تشکیل دهنده را فراموش نکنید

به کالری، چربی و قند در برچسب های مواد غذایی دقت کنید، برچسب مواد تشکیل دهنده شاخص خوبی برای نحوه پردازش مواد غذایی است. اگر غذاها حاوی بیش از ۵ مواد تشکیل دهنده باشد و شما نا آشنا باشید مانند مواد افزودنی شیمیایی قطعا  جزو غذاهای فرآوری شده است

مواد غذایی بدون بسته بندی بخرید

اکثر غذاهای کامل، مانند سبزیجات، میوه ها، سبزی های تازه، گوشت و ماهی، آجیل بدون بسته بندی صنعتی به فروش می رسد. اضافه کردن این آیتم ها به سبد خرید بسیار خوب است

غذاهای محلی را انتخاب کنید

دفعه بعد وقتی برای خرید مواد غذایی بیرون میروید از غرفه مواد غذایی محلی به جای یک سوپر مارکت خرید کنید چون مواد آنها مغذی است. خرید نان، بیسکویت و شیر، محصولات  نانوایی  محلی و فراورده های لبنی، و گوشت و ماهی خود را از بازار محلی بخرید

گوشت فرآوری شده چیست؟

گوشت فراورده شده گوشتی است که توسط دودی کردن، پخت، نمک سود و یا اضافه کردن مواد نگهدارنده حفظ شود. این شامل سوسیس، بیکن، ژامبون و کالباس می باشد.

وزارت بهداشت توصیه می کند که اگر شما در حال حاضر بیش از ۹۰ گرم ( وزن پخته شده ) گوشت قرمز و فرآوری شده در روز می خورید، آنرا به ۷۰ گرم در روز برسانید. که این معادل دو یا سه ورقه نازک از بیکن، و یا کمی بیش از دو تکه گوشت بره کبابی، گوشت گاو و گوشت خوک، هر یک به اندازه نیمی از یک تکه نان است.

با این حال، این مهم است که به یاد داشته باشید که اصطلاح “فرآوری شده” به طیف بسیار گسترده ای از مواد غذایی گفته می شود، که بسیاری از آنها را می توان به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل مصرف کرد.

غلات سبوس دار مصرف کنید

غلات سبوس دار مغذی و غنی از فیبر هستند.  تمام دانه های سفید از محصولات فراوری شده هستند آرد  و غلات سبوس دار استفاده کنید. هنگامی که دانه ها پردازش شده و آرد تصفیه می شود مواد مغذی آن از بین می رود  و کالری  آنها بیشتر می شود.

طبخ غذا

در پخت و پز غذا  باید کنترل کامل بر روی آنچه می پزید و میخورید داشته باشید. می توانید مواد تشکیل دهنده  را از مواد مغذی و خوب انتخاب کنید .  استفاده از دستور ات و تکنیک های ساده برای درست کردن مواد غذایی مفید لازم است.

نیمی از فضای  بشقاب خود را برای میوه ها و سبزیجات اختصاص دهید. میوه ها و سبزیجات مغذی ترین مواد هستند و باید زیاد مصرف شوند.


گردآوری و ویرایش توسط گیاه یاب

منابع:

hidoctor.ir , foodregime.com

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید