غذاهای مناسب برای لاغری

0
520

اگر می‌خواستید یک غذای کامل و بدون نقص را توصیف کنید، احتمالا به این ویژگی‌ها اشاره می‌کردید: سالم، خوشمزه و به اندازۀ کافی بزرگ باشد تا با خوردن آن تا ساعت‌ها گرسنه نشوید. خوشبختانه غذاهایی با این ویژگی‌ها وجود دارند و می‌توانید با آنها تا ساعت‌ها احساس سیری کرده و به روند لاغر شدنتان کمک کنید. در ادامه به معرفی غذاهای مناسب برای لاغری می‌پردازیم.

غذاهای مناسب برای لاغری

سیب زمینی پخته

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تایم» مردم به سیب زمینی نگاهی بد و غیرمنصفانه دارند؛ در حالی که سیب زمینی از غذاهای مناسب برای لاغری است. در مطالعه‌ای که میزان سیرکنندگی ۳۸ ماده غذایی از جمله برنج قهوه‌ای و نان گندم کامل در آن بررسی شد، سیب زمینی آبپز بیشترین امتیاز را کسب کرد. افراد بعد از مصرف سیب زمینی احساس سیری بیشتری کرده و تا ۲ ساعت بعد از آن غذای کمتری خوردند. سیب زمینی ها اغلب بدلیل داشتن مقادیر زیادی از کربوهیدرات نادیده گرفته می‌شوند که بسیار اشتباه است. سیب زمینی چه پخته شده و یا آبپز، سرشار از ویتامین‌ها، فیبر و مواد مغذی است که بعد از مصرف، انرژی پایدار و احساس سیری بیشتری را ایجاد می‌کند.

تخم‌مرغ

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه سنت لوئیس انجام شد نشان می‌دهد افرادی که در وعده صبحانه تخم‌مرغ مصرف کرده بودند، در طول روز نسبت به افرادی که صبحانه بیگل (نان شیرینی حلقوی) خورده بودند، ۳۳۰ کالری کمتری را دریافت کردند. تخم مرغ از معدود مواد غذایی است که تمام آمینو اسیدهای ضروری بدن را در خود جای داده و یک پروتئین کامل محسوب می‌شود. بعد از هضم شدن تخم مرغ، آمینو اسیدهای آن باعث آزادسازی هورمون‌هایی می‌شوند که برای سرکوب اشتها مفید هستند.

سوپ لوبیا

سوپ‌ها حاوی مقادیر زیادی از آب هستند که به پُر شدن معده کمک کرده و در عین حال کالری کمی دارند. به خصوص سوپ‌های لوبیا که حاوی گوشتابه هستند، حاوی فیبر خوب و نشاسته بوده و همچنین کربوهیدرات آنها سرعت آزاد شدن قند در خون را کاهش می‌دهد. این سوپ‌ها به سیر نگه داشتن شما برای مدت زمان زیادی کمک می‌کنند. بعد از وارد شدن این سوپ‌ها به بدن، فیبر و آب آنها باعث فعال‌سازی گیرنده‌های کششی در معده می‌شود که به مغز پیام سیر بودن را منتقل می‌کنند.

ماست چکیده (یونانی)

محققین دانشگاه هاروارد عادت‌های غذایی ۱۲۰ هزار نفر را به مدت ۲۰ سال بررسی کردند و دریافتند که ماست یکی از بهترین غذاهای مفید برای کاهش وزن است. مطالعات نشان می‌دهند که پروتئین‌های محصولات لبنی باعث افزایش احساس سیری شده، مصرف غذا را کاهش داده و قندن خون را ثابت نگه می‌دارد. ماست چکیده که آبِ آن گرفته می‌شود، نسبت به ماست معمولی، دو برابر پروتئین داشته و همچنین قند کمتری دارد.

سیب

با توجه به مطالعات انجام شده، سیب از معدود میوه‌هایی است که حاوی پکتین می‌باشد. این ماده به طور طبیعی هضم را کُند کرده و باعث افزایش احساس سیری می‌شود. در واقع افرادی که در یک وعدۀ غذایی خود از سیب استفاده می‌کردند، احساس سیری بیشتری داشتند. متخصصین می‌گویند که سیب از غذاهای مناسب برای لاغری بوده و شما می‌توانید از آن بعنوان یک میوه سیر کننده با چگالی انرژی کم برای کاهش وزن استفاده کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: time.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید