غذاهای مفید برای نقرس

0
483

بقراط بیش از ۲۰۰۰ سال پیش، نقرس را بیماری پادشاهان توصیف کرد، زیرا در آن زمان تنها ثروتمندان می‌توانستند غذاهای گران‌قیمت را تهیه کنند که باعث شدت یافتن حملات نقرس می‌شد. امروزه بسیاری از مردم می‌توانند غذاهای گران‌قیمت آن زمان را تهیه کنند و البته خطر بروز نقرس را در خود افزایش دهند. از طرفی غذاهای مفید برای نقرس هم وجود دارند که شما را از مصرف داروهای شیمیایی بی‌نیاز می‌کنند.

غذاهای مفید برای نقرس

نقرس در اثر بروز کریستال‌های سوزنی اسید اوریک در مفاصل پدیدار میشود. اسید اوریک از فروپاشی پورین‌ها به وجود می‌آید که محصول تجزیۀ مواد ژنتیکی DNA می‌باشند. در واقع هیچگونه رژیمی وجود ندارد که عاری از پورین باشد، اما میزان پورین در مواد غذایی مختلف متفاوت است. یکی از باورهای قدیمی در میان بیماران نقرس این بود که باید از غذاهای سرشار از پورین دوری کنند، مانند گوشت اندام‌های حیوانات یا گیاهانی مانند لوبیا. اما با گذشت زمان مشخص گردید که این استراتژی ناکارآمد است. درست است که اسید اوریک از فروپاشی پورین‌ها به وجود می‌آید و محدود کردن مصرف گوشت با عقل جور در می‌آید؛ اما اجتناب از مصرف گیاهان اشتباه است.

غذاهای مفید برای نقرس

محققین در مطالعات مختلف دریافته‌اند که مصرف الکل با بروز حملات نقرس ارتباط قوی‌ای دارد. همچنین مصرف زیاد گوشت حیوانات و غذاهای دریایی در افزایش خطر ابتلا به نقرس نقش دارد. اما این مطالعات ارتباطی بین مصرف مواد غذایی گیاهی سرشار از پورین و افزایش خطر ابتلا به نقرس پیدا نکرده‌اند.

اغلب به بیماران نقرس توصیه می‌شود تا از مصرف غذاهایی مانند قارچ، لوبیا، عدس و گل‌کلم دروی کنند؛ در صورتی که مطالعات جدید نشان می‌دهند این توصیه کاملا اشتباه هستند و این خوراکی ها می‌توانند غذاهای مفید برای نقرس باشند. دلیل این موضوع احتمالا این است که مواد غذایی سرشار از فیبر، فولات و ویتامین ث می‌توانند از بدن در مقابل تشکیل اسید اوریک و بروز نقرس محافظت کنند. به طور مثال فیبر می‌تواند نقش مهمی را در منتقل کردن اسید اوریک به روده برای دفع ایفا کند.

با تغییر دادن pH ادرار، می‌توانید ترشح اسید اوریک را نیز تغییر دهید. دنبال کردن یک رژیم غذایی قلیایی می‌توانید مقدار زیادی از اسید اوریک را از بدن‌تان خارج کنید. در حالی که این اتفاق با دنبال کردن یک رژیم‌غذایی اسیدی امکان‌پذیر نیست.

همچنین باید بدانید که تمام غذاهای حیوانی باعث افزایش خطر نقرس نمی‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند که محصولات لبنی کم‌چرب می‌توانند مفید باشند.

نتیجه‌گیری

امروزه ما دسترسی به مطالعات و تحقیقات خوبی داریم که به ما کمک می‌کنند تا خطر نقرس را بدون مصرف داروهای شیمیایی و تنها با اعمال تغییرات در رژیم غذایی، کاهش دهیم. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید داروی آلوپورینول (مرسوم‌ترین دارو برای درمان نقرس)، امن‌ترین و بی‌خطرترین دارویی است که پزشکان برای بیماران تجویز می‌کنند. اما آیا واقعا این دارو بی‌خطر است؟ تقریبا حدود ۲% از مصرف‌کنندگان این دارو با گذشت زمان به واکنش‌های حساسیت شدید دچار می‌شوند که گاهی اوقات این واکنش‌ها می‌توانند بسیار شدید بوده و حتی باعث مرگ بیمار شوند. تازه این دارویی است که پزشکان به آن «بی‌خطر» می‌گویند. پس بهتر است با انجام تغییرات ساده در رژیم غذایی، از بروز نقرس پیشگیری کرده و از مصرف داروهای خطرناک بی‌نیاز شوید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید