غذاهای مضر برای مغز

0
578

«شما آنچه هستید که می‌خورید.» این جمله بسیار معروف بوده و به خصوص وقتی صحبت از سلامت مغز باشد، جمله‌ای درست و کارآمد است. زیرا مغز شما برای عملکرد مناسب و داشتن سوخت، نیازمندِ غذاهای باکیفیت و مفید می‌باشد. در این نوشتار به بررسی غذاهای مضر برای مغز و همچنین غذاهای مفید برای این عضو مهمِ بدن می‌پردازیم.

غذاهای مضر برای مغز

غذاهای مضر برای مغز

چربی‌های مضر

به گزارش گیاه یاب  به نقل از «کر۲» مغز انسان ۶۰ درصد چربی بوده و برای ساخت سلول‌های مغزی سالم، نیازمند چربی‌های با کیفیت است. اگر از چربی‌های مضر مانند چربی ترانس در غذای خود استفاده کنید (که در اغلب شیرینی‌ها و غذاهای رستورانی نیز وجود دارد)، با التهاب درجه پایین مواجه خواهید شد که یک عامل مهم در بروز بیماری‌های مغزی نظیر آلزایمر، زوال عقل و پارکینسون است.

گوشت‌های فرآوری شده

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گوشت‌های فرآوری شده نظیر بیکن را مواد غذایی سرطان‌زا می‌داند. این غذاها به طور مستقیم بر روی مغز اثر گذاشته و با چربی‌های التهاب‌زا ضربات سختی را به سلامتی مغز وارد می کنند. تا جایی که امکان دارد از مصرف این نوع محصولات گوشتی اجتناب کنید.

مونوسدیم گلوتامات (MSG)

MSG یک سم شناخته شدۀ سیستم عصبی است که اثرات مخربی را بر روی مغز و سیستم عصبی برجا می‌گذارد. اغلب محصولات غذایی در ترکیبات خود از این ماده استفاده نمی‌کنند، اما بسیاری از غذاهای آماده، فست‌فودها و غذاهای رستورانی حاوی این مادۀ سمی هستند که معمولا در ادویه‌های آنها یافت می‌شود. برای جلوگیری از وارد شدن این سم به بدن‌تان، بهترین کار این است که غذاهای خانگی و سالم مصرف کرده و از غذاهای بیرون دوری کنید.

غذاهای حاوی پولیسوربات ۸۰

پولیسوربات ۸۰ در بسیاری از غذاها از جمله بستنی و پنیر یافت می‌شود. این ماده شامل ذرات نانوئی است که در مطالعات انجام شده بر روی حیوانات، با مرگ سلول‌های مغزی و التهاب مغز پیوند خورده‌اند. برچسب‌های محصولات غذایی را به دقت مطالعه کنید و از هر محصولی که حاوی این مادۀ سمی است دوری کنید.

غذاهای حاوی سدیم بنزوات

سدیم بنزوات یک نگهدارندۀ رایج است که با بیش فعالی کودکان پیوند خورده است. این موضوع نشان می‌دهد که این ماده شیمیایی به طور شدیدی باعث تحریک شدن سیستم عصبی می‌شود. سدیم بنزوات نوعی نگهدارنده است که در بسیاری از سس‌های شیشه‌ای و غذاهای فرآوری مانند سس سویا  شده یافت می‌شود. برچسب محصولات را بررسی کرده و از این مادۀ مضر نیز دوری کنید.

غذاهای مضر برای مغز

غذاهای مفید برای مغز

قهوه و چای

این دو نوشیدنی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که برای از بین بردن رادیکال‌های آزاد بسیار مفیدند. البته حواستان باشد که از اضافه کردن مواد اضافۀ مضر مانند شربت‌های طعم‌دهنده به قهوه و چای خودداری کنید. زیرا این شربت‌ها اغلب حاوی سدیم بنزوات می‌باشند.

روزی یک سیب بخورید

سیب‌ یک مادۀ غذایی عالی برای مغز شماست. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف نصف فنجان آب سیب، دو مرتبه در روز می‌تواند به طور چشمگیری در بهبود اضطراب و توهم تاثیرگذار باشد. از آن بهتر خوردن یک سیب کامل است؛ آنزیم‌ها، مواد مغذی و فیبر موجود در این میوه بسیار برای سلامت مغز مفیدند. سیب را می‌توانید در وعدۀ صبحانه، میان‌وعده و بعد از شام مصرف کنید.

زنجبیل و زردچوبه

اضافه کردن این دو ادویه به وعده‌های غذایی‌تان می‌تواند تاثیر به سزایی در سلامت مغزتان داشته باشد. این ادویه‌ها علاوه بر طعم‌دهندگی، دارای خواص ضد التهابی نیز هستند. مطالعات نشان می‌دهند که وجود ترکیبی به نام کورکومین در زردچوبه می‌تواند در درمان بیماری پارکینسون موثر باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید