غذاهای مضر برای سرماخوردگی

0
357

وقتی به سرماخوردگی مبتلا می‌شوید، یعنی میکروب وارد سیستم بدن‌تان شده است. در این وضعیت تغذیۀ نقش مهمی را در روند بهبودی و درمان شما ایفا خواهد کرد. به طور مثال مصرف میوه و سبزی در دوران سرماخوردگی پیشنهاد می‌شود، زیرا این مواد غذایی هم محتوای آب مناسبی داشته و هم حاوی ترکیبات ضد میکروبی هستند. از طرفی برخی از مواد غذایی برعکس میوه‌ها عمل می‌کنند و مصرف آنها در دوران سرماخوردگی می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن علائم بیماری گردد. در این مطلب به بررسی غذاهای مضر برای سرماخوردگی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

غذاهای مضر برای سرماخوردگی

شکر

شکر باعث التهاب بدن می‌شود. التهاب خود عامل تضعیف گلبول‌های سفید خون است. این گلبول‌ها برای مبارزه با عفونت ضروری هستند.

کربوهیدرات‌های ساده

از غذاهای مضر برای سرماخوردگی محسوب میشوند. این نوع کربوهیدرات‌ها به سرعت قند خون بدن را بالا می‌برند و مانند شکر، همان اثرات التهابی را در بدن دارند. سعی کنید به جای کربوهیدرات‌های ساده مانند آرد سفید، پاستا، برنج سفید و … نوع پیچیده آن‌ها مانند گندم کامل، دانه‌ها، برنج قهوه‌ای و … را به رژیمتان اضافه کنید.

غذاهای پرچرب

این غذاها باعث التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شوند. این غذاها همچنین فرایند هضم کربوهیدرات‌ها و پروتئین را کند کرده و باعث ناراحتی‌های گوارشی می‌شوند.

از آنجا که در سرماخوردگی مقدار زیادی از آب و املاح بدن با تب و آبریزش بینی از دست می‌رود، بنابراین نوشیدن نوشیدنی‌های مدر نظیر قهوه با دفع بیش از اندازه آب از بدن و ابتلا به کم آبی همراه خواهد شد.

محصولات لبنی

در بعضی افراد مصرف لبنیات باعث می‌شود خلط موجود در گلو ضخیم‌تر و غیر قابل تحمل شود. اگر احساس می‌کنید که با مصرف لبنیات خلط بیشتری تولید می‌شود از مصرف آن بپرهیزید. اما اگر غیر از این است، لبنیات را که منبع عالی پروتئین و ویتامین دی است و به بدن برای مقابله با عفونت کمک می‌کند، حتماً مصرف کنید.

نوشیدنی‌های حاوی کافئین

از آنجا که در سرماخوردگی مقدار زیادی از آب و املاح بدن با تب و آبریزش بینی از دست می‌رود، بنابراین نوشیدن نوشیدنی‌های مدر نظیر قهوه با دفع بیش از اندازه آب از بدن و ابتلا به کم آبی همراه خواهد شد.

ادویه‌جات

معمولاً مخاط‌های بینی، دهان و حلق افرادی که سرما می‌خورند، ملتهب می‌شوند. التهاب نوعی واکنش ایمونولوژیک سیستم ایمنی بدن به ویروس متجاوز است. به همین دلیل مصرف تمام غذاهای بودار، سرخ کرده، چرب، تند یا پرادویه می‌تواند باعث التهاب بیشتر این بافت‌های ملتهب در مخاط‌های بینی، دهان و حلق افراد سرماخورده باشد. در این حالت، آسیب پذیری مخاط‌ها در برابر ویروس سرماخوردگی شدیدتر و وضعیت بیمار بدتر می‌شود.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید