غذاهای مضر برای زنان باردار

0
779

داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب در طول بارداری بسیار مهم است، اما درک و دانستن این که مصرف چه غذاهایی بر مادر و فرزند تاثیر منفی می‌گذارند نیز به همان اندازه مهم می‌باشد. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که زنان بارداری که پیش از بارداری‌شان تغذیۀ مناسبی ندارند، بیشتر از زنانی که رژیم سالمی داشته‌اند، در معرض خطر  زایمان زودرس قرار میگیرند. میوه‌ها، سبزیجات، گوشت و دیگر مکمل‌های رژیمی، منابع بسیار خوبی برای ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی لازم و مهم هم برای مادر و هم برای کودک هستند. اما میوه‌ها و سبزیجاتی هم وجود دارند که بهتر است در طول بارداری مصرف نشوند. در این مطلب به بررسی غذاهای مضر برای زنان باردار میپردازیم.

غذاهای مضر برای زنان باردار

میوه و سبزیجات نشسته

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» در طول بارداری باید از مصرف میوه و سبزیجاتی که شسته نشده اند کاملا پرهیز کرد؛ زیرا چنین خوراکی هایی دارای انگل هایی به نام توکسوپلاسما هستند. این انگل باعث عفونت انگلی می شود که برای کودک بسیار مضر است. بنابراین توصیه می شود که میوه ها و سبزیجات را خوب بشویید و قسمت های فاسد آن ها را نیز جدا کنید.

پاپای یا عنبه ی هندی

تحقیقات نشان داده اند که مصرف پاپایا، در صورتی که کاملا رسیده باشد، مشکلی ندارد، اما اگر نارس و نیمه رسیده باشد، به دلیل شیره ای که دارد باید کنار گذاشته شود؛ زیرا باعث انقباض رحم شده و برای خانم های باردار مضر است.

آناناس

آناناس سرشار از بروملین است که استفاده از آن در دوران بارداری توصیه نمی شود. بروملین می تواند باعث واکنش های آلرژیک و شکم دردهای مزمن و اسهال شود. بنابراین بهتر است در طول بارداری حتما از خوردن آناناس اجتناب کنید.

گوشت خام

در طول بارداری بهتر است از مصرف گوشت، مرغ و خروس و غذاهای دریایی نپخته یا نیم پز اجتناب شود. گوشت های خام مملو از سالمونلا، باکتری کلیفرم و عفونت های انگلی هستند که برای زنان باردار بسیار مضر می باشند.

گوشت‌های آماده

گوشت های آماده ی حاضری را ابتدا باید خوب گرم کنید تا به جوش بیایند و بخار کنند و بعد مصرف کنید. گوشت های حاضری سرشار از لیستریا هستند و از غذاهای مضر برای زنان باردار محسوب میشوند.

ماهی‌های جیوه‌دار

مصرف ماهی در دوران بارداری هم برای مادر و هم برای کودک بسیار مفید است. با این حال مصرف ماهی هایی که دارای میزان جیوه ی زیادی هستند در این دوران اصلا توصیه نمی شود زیرا برای کودک متولد نشده بسیار مضر هستند. تاج ماهی، کوسه ماهی، ماهی اسقومری و نیزه ماهی از جمله ماهی هایی هستند که میزان جیوه یشان بالا است. ماهی گیری که یک نوع ورزش است و در کنار رودخانه ها و دریاچه ها انجام می شود نیز سرشار از آلودگی است و برای رشد کودک درون شکم مادر مضر و خطرناک است.

غذاهای مضر برای زنان باردار

غذاهای دریایی

زنان باردار نباید غذاهای دریایی و میگو های پوست کنده و سرد حاضری که آماده ی خوردن هستند، مصرف کنند. مصرف غذا های دریایی – دودی و یخ زده (که معمولا به آن ها ماهی های خشک شده، ماهی دودی و یا ماهی آزاد دودی می گویند) اگر خوب پخته شده باشند ایرادی ندارد.

صدف دریایی نپخته

صدف های دریایی (مانند صدف خوراکی، صدف دو کپه ای و یا کاسه ی صدف) معمولا دارای باکتری ها و ویروس های مضری هستند که می توانند باعث مسمویت غذایی شوند. بنابراین صدف دریایی نپخته باید در طول دوران بارداری کنار گذاشته شود.

آبمیوه‌های غیرپاستوریزه

آبمیوه های به ظاهر تازه ای که در رستوران ها سرو می شوند احتمالا دارای سالمونلا و باکتری ای کلای هستند. به همین دلیل زنان باردار باید از مصرف آبمیوه های غیرپاستوریزه خودداری کنند.

پنیر

زنان باردار باید از مصرف پنیر هایی که از شیر های غیر پاستوریزه تهیه شده اند یا پنیر های بسیار نرم، خودداری کنند. برخی از پنیر های نرمی که باید از رژیم غذایی زنان باردار کنار گذاشته شوند شامل پنیر دانمارکی، پنیر بری یا بلو بری، پنیر گورگونزالا و پنیر کاممبر هستند. معمولا در اغلب پنیر های نرم باکتری لیستریا وجود دارد. این باکتری می تواند وارد جفت شود و به کودک آسیب برساند و زندگی او را به خطر بیاندازد. بنابراین باید از مصرف پنیر های نرم و نیمه نرم در دوران بارداری خودداری شود.

الکل

مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی باید در دوران بارداری کنار گذاشته شوند. زیرا مصرف الکل در بارداری باعث سندرم الکل جنینی می شود و به مغز کودک آسیب می رساند و همچنین باعث عدم توانایی رفتاری و یادگیری کودک در آینده می شود.

کافئین

مصرف کافئین در دوران بارداری بر رشد  کودک اثر می گذارد. مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین باید در هر روز به ۲۰۰ میلی گرم محدود شوند. برخی از نوشیدنی هایی مانند کولا، چای، قهوه و شکلات از این دسته نوشیدنی ها هستند. به جای مصرف نوشیدنی های کافئین دار بهتر است آب ، آبمیوه و شیر بنوشید.

شیر غیرپاستوریزه

شیرهای غیرپاستوریزه یا شیرهای خام از غذاهای مضر برای زنان باردار محسوب میشوند. در طول بارداریتان همیشه از شیر های پاستوریزه و ماست هایی که از شیر های پاستوریزه تهیه شده اند مصرف کنید؛ زیرا شیر های غیر پاستوریزه دارای باکتری هایی به نام لیستریا هستند که بسیار مضر می باشند. همچنین این باکتری ها می توانند باعث سقط جنین نیز شوند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید