غذاهای سرشار از ویتامین D

0
726

همه ی ما میدانیم که ویتامین D بسیار پر اهمیت بوده و برای بدنمان ضروری است. اما اینکه این ویتامین را به چه طریقی و به چه مقداری جذب بدن کنید مهم است. بسیاری فکر میکنند که ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق نور آفتاب تامین میشود، اما بهتر است بدانید که تنها نور آفتاب برای جذب این ویتامین کافی نیست.

ویتامین D

از فواید تامین شدن ویتامین D در بدن میتوان به سلامت استخوان ها، خوش اخلاقی، کاهش وزن و … اشاره کرد.

در ادامه غذاهایی که منبع خوبی از این ویتامین هستند را معرفی میکنیم:

ماهی آزاد سرشار از ویتامین D

مصرف حدود ۱۰۰ گرم ماهی آزاد ۹۰ درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین D را تأمین می‌کند. ماهی‌های آزاد از جانداران میکروسکوپی به نام زئوپلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند و به همین دلیل حاوی میزان زیادی از این ویتامین هستند. سعی کنید این ماهی را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید و از خواص آن بهره‌مند شوید. این ماهی همچنین از منابع خوب امگا ۳ ها محسوب می‌شوند.

روغن کبد ماهی

روغن جگر ماهی منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین D محسوب می‌شود. کپسول‌ها و قرص‌های تهیه شده از این روغن طعم در مقایسه با روغن آن طعم خوبی دارند و به راحتی قابل مصرف هستند. یک قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی برای تأمین نیاز روزانه‌ی ما به ویتامـین D کافی است. اگر می‌خواهید از قرص‌های این روغن استفاده کنید بهتر است اول با پزشک یا داروسازتان مشورت کنید. باید بگوییم که این روغن همچنین سرشار از ویتامین A نیز می‌باشد.

خاویار

خاویار یکی دیگر از منابع ویتامین D است که به ازای هر قاشق چایخوری ۳۴۸ IU ویتامیـن D به بدن شما می رساند. درست است که خاویار بسیار گرانقیمت است اما اگر آنرا همراه با سوشی به عنوان یک افزودنی استفاده کنید می توانید با هزینه کمتری مقدار زیادی ویتامین D به بدن خود برسانید.

تخم مرغ

گذشته از ویتامین D تخم مرغ ها منبع خوبی برای ویتامین b12 و پروتئین هستند. هر ۱۰۰ گرم تخم مرغ ۳۷ IU ویتامـین D به بدن می رساند. برای یک تخم مرغ بزرگ نیمرو این عدد برابر ۱۷ IU است.

قارچ

قارچ فقط یک منبع خوب ویتامین D نیست بلکه می تواند ویتامین B5 و مس را هم تامین نماید. قارچی که زیاد نپخته باشد و از نوعی باشد که بیشترین ویتامیـن D را دارد به ازای هر ۱۰۰ گرم ۲۷ IU ویتامین D دارد.

کره

کره یک ماده‌ی غذایی خیلی چرب و پرکالری است اما با این حال سرشار از ویتامین A و ویتامیـن D می‌باشد. در واقع هر قالب ۵۰ گرمی کره حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز بدن به ویتامـین D را تأمین می‌کند.


گردآوری توسط گیاه یاب

منابع:

prevention.com , tebyan.net , yadbegir.com

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید