غذاهای اعتیاد آور

0
507

طبق مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده، مشخص شده است که با مصرف شکر، تغییراتی در مغز به وجود می‌آید که مشابه تغییراتی هستند که به هنگام اعتیاد به مواد مخدر در مغز اتفاق می‌افتند؛ مانند آزاد سازی دوپامین. اما تنها شکر نیست که موجب بروز این اتفاق می شود؛ بلکه چربی، نمک و غذاهای آماده نیز چنین تاثیراتی دارند. با ما همراه شوید تا غذاهای اعتیاد آور را به شما معرفی کنیم.

غذاهای اعتیاد آور

شیرینی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تودی» تحقیقات نشان داده اند غذاهایی که شکر زیادی دارند، به همان اندازه ی داروهای اعتیاد آور مغز را تحریک می کنند و رفتارهایی را به همراه دارند که به اعتیاد بیشتر شبیه هستند. حتی بالا و پایین شدن قند خون تان (که معمولا بعد از ساعت ۴ بعد از ظهر در محل کارتان تجربه می کنید) نیز می تواند علت وابستگی به شکر باشد. در اینجا وابستگی به معنی ارتباط بین شرایط است. در چنین شرایطی بدن شما عادت می کند که با شکر فراوان تغذیه شود تا احساس خوبی داشته باشید؛ پس وقتی غذایی مصرف کنید که شکر کم تری داشته باشد، احساس بدی خواهید داشت. این روند باعث می شود تا مانند ماشین های vending فقط وقتی که شکر زیادی وارد بدن تان می کنید، احساس خوبی داشته باشید. بعلاوه تغییرات قند خون بدن تان به دلیل کالری زیادی که مصرف کرده اید، موجب اختلال در خوابیدن و در نتیجه خستگی مفرط می شود. پس اصلا تعجب نکنید که نمی توانید کلاس های ساعت ۶ صبح تان را به موقع بروید. اولین گام در جهت جلوگیری از اشتیاق به مصرف شکر این است که، هر روز صبحانه ای پروتئینی میل کنید.

بیسکویت

شکر همیشه در کنار چربی ها یافت می شود. از آنجایی که چربی ها به تنهایی نمی توانند غذاهای اعتیاد آور باشند، شکر به همراه چربی باعث اعتیاد میشود. تحقیقات بسیاری نشان داده اند، غذاهایی بیش از حد فرآوری شده باعث رفتارهایی در فرد می شوند که با رفتارها و ویژگی های داروهای اعتیاد آور یکسان هستند؛ پس چنین غذاهایی باعث اعتیاد غذایی می شوند. در حقیقت اعتیاد به این مواد غذایی باعث می شود که شما بتوانید مقابل تلوزیون بنشینید و با اشتیاق یک بسته کامل بیسکویت را بخورید. اگر بدون اینکه کنترلی روی خوردنتان داشته باشید جلوی تلوزیون نشسته و بی اختیار می خورید، پس مقداری مواد مغذی و مفید به آن اضافه کنید و مانند چیپس میل کنید.

پیتزای پپرونی

اگر بخواهید تنها یک تکه بیسکویت بخورید و آن را کنار بگذارید سخت است، اما خوردن فقط یک تکه از پیتزا می تواند بسیار سخت تر باشد. از نظر علمی ثابت شده است که غذاهای نمکی، بیشتر می توانند اعتیاد آور باشند. غذاهای اعتیاد آور مانند چیپس و پیتزا بسیار تحریک برانگیز هستند و باعث ایجاد دوپامین در مغز و در نهایت احساس شادی فرد می شوند؛ در واقع به همین دلیل است که وقتی برای مدتی پیتزا یا چیپس نخورید، میل عجیبی به خوردن آنها پیدا می کنید. پس تعجبی ندارد که جمعه شب ها هوس خوردن پیتزا به سرتان می زند.

غذاهای اعتیاد آور

نمک نیز منجر به تحریک اشتها می شود و باعث می شود تا بتوانید مقدار زیادی از آن غذای نمکی بخورید؛ پس به همین دلیل است که پیتزا به نظرتان بسیار خوشمزه می آید. پیتزا دارای مقداری چربی و قند نیز می باشد که باعث می شود نتوانید به خوردن حتی ۳ قسمت از آن هم اکتفا کنید. اگر شما تصمیم بگیرید که در یک روز یک پیتزای کامل را بخورید، مطمئن باشید که می توانید اینکار را انجام دهید. حتی اگر گرسنه هم نباشید میتوانید تمام روز را پیتزا بخورید؛ پس بهتر است گوشت های فرآوری شدۀ آن را دور بیاندازید و به جای آن از سبزیجات استفاده کنید؛ و یا پیتزا را با یک ظرف بزرگ از سالاد سبزیجات میل کنید که باعث زودتر سیر شدن تان شود.

بستنی کاراملی نمکی

بستنی ها به دلیل میزان چربی بالا، شکر و حتی نمکی که دارند بسیار خوش طعم و لذیذ به نظر می رسند. بدن پس از مدتی عادت می کند تا با میزان شکر زیاد تغذیه شود، پس وقتی شکر کمی مصرف کنید احساس بدی پیدا می کنید. شما می توانید اسموتی هایی که شکر کمتری دارند را جایگزین بستنی کنید؛ زیرا اسموتی چربی های مفید و اندکی پروتئین هم دارد که باعث می شود پس از خوردن کمی از آن احساس سیری کنید.

سیب زمینی شیرین سرخ کرده

حتی وقتی فکر می کنید که سالم ترین غذاها را در رژیم غذایی تان دارید، باز هم در مصرف نمک زیاده روی می کنید. همیشه وقتی خوردن یک غذای نمکی تمام می شود، هنوز هم اشتیاق دارید یک مشت دیگر از آن بخورید. وقتی یک ظرف بزرگ سیب زمینی سرخ کرده سفارش می دهید تا برای شام با همبرگر میل کنید، مطمئن باشید که آن سیب زمینی ها با مقدار زیادی روغن مضر و نمک فراوان سرخ شده اند. می توانید از آن مقدار روغن و نمک اضافی صرفه نظر کرده و خودتان در خانه سیب زمینی سرخ کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: today.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید