غذاهایی که علت خواب آلودگی شما هستند

0
569

اگر همواره احساس بی‌حالی و خواب‌آلودگی دارید، احتمال اینکه ریشه‌ی مشکل در رژیم غذایی‌تان باشد زیاد است. برخی از مواد غذایی حاوی ترکیباتی هستند که باعث احساس خواب‌آلودگی می‌شوند. در این نوشتار به بررسی این خوراکی‌ها که علت خواب آلودگی هستند می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

علت خواب آلودگی

بادام

بادام سرشار از تریپتوفان است. این آسیدآمینه موجب تحریک ترشح هورمون ملاتونین شده که میتواند علت خواب آلودگی شما باشد. بادام همچنین حاوی منیزیم فراوان است که باعث شل شدن عضلات و احساس خواب‌آلودگی می‌شود.

لبنیات

مصرف لبنیات برای حفظ سلامت استخوان‌ها ضروری است، اما در نحوه مصرف و زمان مصرف لبنیات باید بسیار محتاط باشید. محصولات لبنی حاوی اسیدآمینه تریپتوفان و نیز سرشار از کلسیم هستند؛ این ترکیبات بعنوان علت خواب آلودگی مؤثر شناخته شده‌اند. پنیرهای سِفت از لحاظ ایجاد خواب‌آلودگی قوی‌ترند، زیرا از کلسیم نسبتا بالاتری برخوردارند. جالب است بدانید مصرف پنیر با نان خواب‌آلودگی بیشتری ایجاد می‌کند، چون تأثیر تریپتوفان در حضور کربوهیدرات‌ها پررنگ‌تر می‌شود.

موز

قند موجود در موز موجب دسترس‌پذیرتر شدن تریپتوفان برای مغز می‌شود. موز همچنین سرشار از پتاسیم و منیزیم است که هردوی این مواد معدنی در شل شدن عضلات و ایجاد احساس خواب‌آلودگی نقش دارند.

گردو

گردو نیز تا حدودی موجب خواب‌آلودگی می‌شود، البته نه به اندازه‌ بادام، زیرا در گردو، تریپتوفان کمتری نسبت به بادام یافت می‌شود، اما مطالعات نشان داده است مصرف گردو موجب افزایش سطح هورمون ملاتونین در خون می‌شود.

گیلاس

این میوه بسیار لذیذ به‌علت افزایش سطح ملاتونین موجب خواب‌آلودگی می‌شود؛ البته، مصرف چند دانه گیلاس بی‌تأثیر است، اما مثلا یک لیوان آب گیلاس می‌تواند خواب‌آلودگی ایجاد کند.

علت خواب آلودگی

بابونه

بابونه، حاوی اسیدآمینه گلیسین است که موجب آرامش سیستم عصبی و شل شدن عضلات می‌شود؛ بنابراین، در مصرف چای بابونه محتاط باشید.

تخم کدو

تخم کدو حاوی مقادیر فراوانی تریپتوفان، روی و منیزیم است. تمامی این مواد دارای اثر آرامبخش روی سیستم عصبی است و موجب شل شدن عضلات می‌شوند.

جوی دوسر

جوی دوسر حاوی تریپتوفان، ویتامین‌های گروه B، منیزیم و کلسیم است. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، این مواد در ایجاد احساس خواب‌آلودگی نقش دارند. اگر نمی‌خواهید پس از صرف صبحانه خواب‌آلود باشید، جوی دوسر را حداقل با شیر، موز یا بادام که دارای خاصیت آرامبخش هستند، مصرف نکنید.

برنج

برنج سفید دارای شاخص گلایسمی بالاست و به‌همین علت موجب خواب‌آلودگی می‌شود، اما نه فورا، بلکه بعد از سه تا چهار ساعت. اثر خواب‌آلودگی برنج جاسمین زیاد است و توصیه می‌شود در مصرف این نوع برنج محتاط‌تر باشید.

ماهی‌های چرب

اسیدهای موجود در بسیاری از انواع ماهی‌ها مانند سالمون، تُن و سایر ماهی‌های چرب سرخ‌شده موجب تشدید ترشح ملاتونین می‌شوند. این اسیدها همچنین سطح هورمون استرس خون را کاهش می‌دهند و از این رو، باعث ایجاد رخوت و خواب‌آلودگی می‌شوند.

جام‌جم‌آنلاین
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید