غذاهایی که بعد از کشیدن دندان باید خورد

0
576

ماست یونانی، یکی از بهترین مواد غذایی پروتئینی برای پس از کشیدن دندان است. این ماست، بافت نرم و خامه‌ای دارد و درنتیجه به‌راحتی از دهان پایین می‌رود، بدون این‌که زخم ناشی از کشیدن دندان را تحریک کند. توجه داشته باشید که ماست یونانی سرشار از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم مانند کلسیم و زینک (روی) است. با گیاه یاب همراه شوید تا غذاهایی که بعد از کشیدن دندان باید خورد را به شما معرفی کنیم.

غذاهایی که بعد از کشیدن دندان باید خورد

سوپ‌های مخلوط

 سوپ‌های مخلوط مانند سوپ گوجه‌فرنگی یا سوپ کدو تنبل، از بهترین غذاها پس از کشیدن دندان عقل هستند. این سوپ‌ها هم به‌راحتی خورده می‌شوند و هم به جویدن نیازی ندارند که می‌تواند ناحیه کشیده شدن دندان را تحریک کند. به‌علاوه، سوپ‌ها اساسا سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. همین ویژگی باعث می‌شود که شما با مصرف سوپ‌ها، نیازهای تغذیه‌ای و روزانه بدن‌تان را به‌خوبی تامین کنید.
سوپ‌های مخوط همچنین می‌توانند تعادل آب را در بدن نگه دارند که از مهم‌ترین نکات پس از کشیدن دندان است. البته شما باید سوپ را ولرم یا سرد مصرف کنید، چون سوپ داغ می‌تواند ناحیه کشیده شدن دندان را تحریک کند. همچنین، سوپ‌های برپایه سبزی نیز باید به‌خوبی بپزند و کاملا له شوند تا به هیچ گونه جویدنی نیازی نداشته باشند.

آب قلم و آب گوشت

 انواع آب گوشت و آب قلم مانند انواع سوپ‌ها، از بهترین منابع برای تغذیه بدن پس از کشیدن دندان هستند. این غذاهای آبکی نه‌تنها خوش‌مزه‌اند، بلکه مهم‌ترین ویتامین‌ها و مواد معدنی را در خود جای داده‌اند. در ضمن، انواع آب گوشت و آب قلم به‌خوبی آب مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند و خصوصا برای افرادی مهم هستند که نمی‌توانند به‌راحتی آب بنوشند.
اگرچه مطالعات مستقیمی درباره اثرات آب قلم بر سلامتی انسان‌ها انجام نشده‌اند، اما مطالعات موجود حاکی از آن هستند که ترکیبات درون آب قلم واقعا خاصیت‌های آنتی‌اکسیدانی دارند. آب گوشت و آب قلم نیز مانند انواع سوپ‌ها باید ولرم یا سرد مصرف شود تا زخم شکل‌گرفته در دهان را تحریک نکند.

ماست یونانی

 ماست یونانی، یکی از بهترین مواد غذایی پروتئینی برای پس از کشیدن دندان است. این ماست، بافت نرم و خامه‌ای دارد و درنتیجه به‌راحتی از دهان پایین می‌رود، بدون این‌که زخم ناشی از کشیدن دندان را تحریک کند. توجه داشته باشید که ماست یونانی سرشار از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم مانند کلسیم و زینک (روی) است.
به‌گفته محققان، مواد غذایی سرشار از پروتئین می‌توانند به تسریع در روند بهبودی زخم‌ها کمک کنند. حتی بعضی از مطالعات، رژیم غذایی کم‌پروتئین را با ضعیف شدن روند بهبودی زخم‌ها مرتبط نشان داده‌اند. به‌علاوه، مطالعات مختلفی نشان می‌دهند که دریافت زینک به اندازه کافی می‌تواند روند بهبودی زخم را تقویت کند.
با این‌حال، اگر زینک درون بدن‌تان در سطح مطلوب باشد، دریافت زینک مازاد هیچ فایده بیشتری به شما نمی‌رساند. از آن‌جایی که خوردن بسیاری از مواد غذایی سرشار از زینک مانند گوشت‌های قرمز پس از کشیدن دندان واقعا ممکن نیست، ماست یونانی می‌تواند جایگزین فوق‌العاده‌ای در این شرایط باشد.

پوره سیب‌زمینی

 سیب‌زمینی‌ها، یکی از سبزی‌های همه‌کاره و پُرفایده هستند که می‌توان از آن‌ها به شیوه‌های مختلفی استفاده کرد. پوره سیب‌زمینی به‌طور خاص، یکی از راحت‌ترین و بهترین غذاها پس از کشیدن دندان عقل محسوب می‌شود. این پوره سرشار از کالری و مواد مغذی است که هر دو برای دوران بهبودی ضروری به‌شمار می‌روند، چون بدن پس از هر نوع جراحی به دریافت انرژی بیشتر نیاز دارد.
پوره سیب‌زمینی همچنین به شما اجازه می‌دهد تا مقدار زیادی از مواد مغذی و کالری را با کم‌ترین جویدن و تکان دادن دهان به بدن‌تان برسانید. این ویژگی واقعا پوره سیب‌زمینی را به یکی از بهترین غذاها پس از کشیدن دندان تبدیل می‌کند. فقط دقت داشته باشید که پوره سیب‌زمینی هم باید ولرم یا سرد مصرف شود تا زخم را تحریک نکند.

پوره موز

موز، یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در سرتاسر جهان است. بافت نرم و طعم دلپذیر آن، جویدن و قورت دادن موز را پس از کشیدن دندان به کار راحتی تبدیل می‌کند. به‌علاوه، موز شدیدا مغذی است و طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند پتاسیم، ویتامین B۶، منگنز و فولات را به بدن می‌رساند. تبدیل کردن موز به پوره، بافت این میوه را نرم‌تر می‌کند و درنتیجه خطر تحریک شدن زخم دندان را کاهش می‌دهد.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید