غذاهایی که باعث افزایش درد مفاصل میشوند

193

درد مفاصل میتواند شامل ناراحتی ، التهاب و درد در هریک از مفاصل در بدن شما باشد. این مشکل بسیار رایج بوده و می تواند صرف نظر از سن و جنسیت در هر فردی رخ بدهد، این نوع درد می تواند حاد یا مزمن و حتی ممکن است خفیف یا شدید باشد، به صورتی که درمان آن را غیرممکن سازد .

درد مفاصل

آرتروز و نقرس دو علل اصلی درد مفاصل می باشند همچنین می تواند در نتیجه کشیدگی عضلانی ، شکستگی استخوان ، بورسیت ، فیبرو میالیژا ، سرطان خون و لوپوس ایجاد گردد .

هرعلتی که موجب درد مفاصل در بدن فرد شود ، میتوان آن را با ورزش ، دارو و درمان های موجود کنترل کرد و از پیشرفت آن جلوگیری نمود ، همچنین رژیم غذایی مناسب نیز می تواند نقش کلیدی درکنترل درد مفاصل داشته باشد .

در حالی که  مواد غذایی ضد التهاب بسیاری مانند زنجبیل ، زردچوبه و سیر وجود دارد که میتواند در التیام درد مفاصل موثر باشد مواد غذایی خاصی نیز وجود دارد که باعث تشدید درد مفاصل میشود.

اگر شما از درد مفاصل رنج میبرید، باید از غذاهای خاصی که ممکن است درد و التهاب را افزایش دهند جلوگیری نمایید.

گوشت های قرمز و فرآوری شده

گوشت فرآوری شده و گوشت قرمز حاوی مواد شیمیایی مانند نیتریت ها  و پورین ها می باشند که میتواند درد و التهاب را در بدن افزایش دهد .

غذاهای فرآوری شده حاوی سموم بسیاری هستند و نام پیشرفته آن  (advanced glycation end products (AGEs می باشد که خود این سموم التهاب را موجب می شوند .

علاوه براین مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است که اشاره دارد گوشت قرمزمشتق شده گلیکان باعث توسعه التهاب بدنی و پیشرفت سرطان می شود.

همچنین مطالعه دیگری در مجله آمریکایی تغذیه بالینی در همان سال منتشر شده است که ارتباط  مابین مصرف گوشت قرمز و نشانگرهای التهاب در بدن را کشف کرده است .

تلاش کنید به جای مصرف گوشت های فرآوری شده  میوه ها و سبزیجات تازه را جایگزین نمایید .

قندهای مصنوعی و تصفیه شده

مقادیر زیاد قند نیز سطح AGEs را که باعث التهاب در بدن می شود افزایش می دهند ، علاوه بر این قند باعث انتشار عوامل التهابی مانند سیتوکین در بدن است .

بودن کالری بالا و مصرف قند زیاد که سبب افزایش وزن می شود خود نیز باعث فشار بیشتری به مفاصل و در نتیجه افزایش درد میگردد .

قند شیرین موجود در نوشابه نیز برای بدن مناسب نمیباشد ، مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است که اشاره کرده است مصرف منظم نوشابه شیرین خطر ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید در زنان را فارغ از سایرعوامل غذایی و شیوه زندگی افزایش میدهد .

ازمصرف نوشیدنی های شیرین شده همچون نوشیدنی های غیرالکلی ، حبوبات از قبل شیرین شده ، نوشابه های میوه ای و همچنین غذاهایی که از شکر درست شده ند مانند شیرینی ، آبنبات و تنقلات پرهیز نمایید.

به جای استفاده از شیرین کننده های مصنوعی و شکر تصفیه شده از شیرین کننده های طبیعی مانند استویا ، عسل و شهد سیاه استفاده نمایید .

تشدید درد مفاصل با مصرف محصولات لبنی

فراورده های لبنی نیز می توانند به درد مفاصل کمک کنند . سطح بالایی از پروتئین کازائین در محصولات لبنی باعث التهاب و درد می شود .

با توجه به گزارش سالانه کمیته پزشکان این نوع پروتئین حتی ممکن است بافت اطراف مفاصل را نیز تحریک نماید .

حتی چربی های اشباع شده در محصولات لبنی پر چرب مانند شیر ، کره و پنیر نیز باعث التهاب شده و به نوبه خود سبب درد بیشتر می شود .

از مصرف محصولات لبنی در هنگام درد مفاصل و یا هر درد مزمن دیگری خودداری کرده و در عوض به جای آن از شیر سویا ، شیر بادام ، سویا ، مارگارین و سایر محصولات غیر لبنی جهت داشتن یک رژیم غذایی مناسب استفاده نمایید .

روغن ذرت

روغن ذرت دارای مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا ۶ می باشد و باعث تولید مواد شیمیایی که باعث ایجاد التهاب در بدن است می شود. بر اساس مقاله منتشر شده در مجله تغذیه و متابولیسم در سال ۲۰۱۲ افزایش چربی امگا ۶ در بدن سبب شدت التهاب و تشدید بیماری های التهابی در بدن می گردد .

تخم گل آفتاب گردان ، دانه انگور ، سویا و روغن بادام زمینی و همچنین بسیاری از سس های مایونز غنی در اسید های چرب امگا ۶ می باشند .

باید توجه داشت که نمیتوان چربی امگا ۶ را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنیم چون برای رشد و نمو طبیعی مورد نیاز است .

شما تنها نیاز به مصرف متعادل چربی مذکور دارید و میتوان از چربی جایگزین امگا ۳ موجود در مواد غذایی مانند روغن زیتون ، آجیل ، دانه کتان و دانه کدو تنبل نیز استفاده نمایید .

غلات فرآوری شده و آرد

غلات تصفیه شده و آرد نیز از عوامل پیش التهابی می باشند و می توانند درد مفاصل را افزایش دهند . این غذاهای پرکربو هیدرات سبب تولید AGEs می شوند که باعث تحریک التهاب می شود .

همچنین بخوانید :  خواص و مضرات مصرف سیرابی

بر اساس مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۳ در مورد مواد غذایی نقش مصرف روزانه گندم و سایر غلات مرتبط با آن در افزایش التهاب را برجسته  نشان داده است .

علاوه بر این دانه های گندم عاری از فیبر و ویتامین B  هستند و مصرف منظم از این محصولات حتی می تواند خطر بیماری های سرطان ، عروق قلب و دیابت را افزایش دهد .

به جای محصولات غلات تصفیه شده مانند برنج سفید ، نان سفید و پاستا سفید سعی کنید از بادام یا آرد نارگیل و بجای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده نمایید .

تخم مرغ

مصرف مرتب تخم مرغ می تواند به افزایش تورم و درد مفاصل منجر شود . تخم مرغ به ویژه زرده آن حاوی آراشیدونیک می باشد که منجر به تولید   prostaglandins  (یک نوع چربی آوتاکوئید) می شود و منجر به التهاب در بدن می گردد.

درد مفاصل

همچنین تخم مرغ حاوی چربی اشباع شده می باشد که به افزایش التهاب و درد کمک می کند .

اگر شما خوردن تخم مرغ در صبحانه را دوست دارید از زرده آن صرف نظر کرده و تنها سفیده آن را مصرف کنید.

پروتئین آب پنیر

محصولات پروتئینی که از آب پنیر حاصل می شوند به علت وجود گلوتن و کازئین موجود در آن ممکن است به التهاب و درد مفاصل کمک کنند . کازئین یک نوع پروتئین می باشد که منجر به تولید اسید اوریک در بدن می شود ، اسید اوریک زیاد منجر به درد و التهاب در بدن می شود .

درد مفاصل که از مقدار زیاد اسید اوریک و بیماری نقرس ایجاد میگردد میتواند شدید باشد و آسیب جدی به مفاصل وارد نماید همچنین افرادی که به گلوتن حساسیت دارند از التهاب مزمن که باعث درد گسترده در بدن می شود رنج می برند .

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله بین المللی بیو شیمی منتشر شده است اشاره میکند که یک رژیم غذایی فاقد گلوتن چاقی ، التهاب و مقاومت به انسولین را کاهش میدهد .

به جای مکمل های پروتئین آب پنیر میتوان از منابع سالم پروتئین بدون چربی مانند لوبیا ، آجیل و دانه ها استفاده کرد

نمک تصفیه شده

نمک تصفیه شده که به عنوان نمک مصرفی شناخته می شود برای سلامتی شما مناسب نیست به خصوص اگر شما از درد مفاصل رنج می برید .

نمک تصفیه شده حاوی مواد افزودنی و مواد شیمیایی (فروسیانید و آلومینو سیلیکات) میباشد که باعث آزاد شدن جریان خون شده اما تعادل مایعات موجود در بدن را به هم میریزد.

علاوه بر این نمک تصفیه شده حاوی مواد معدنی طبیعی مانند سیلیکون و فسفر نیست که بدن برای عملکرد درست به آنها نیاز دارد .

محدود کردن مصرف نمک تصفیه شده خود می تواند عامل از دست رفتن کلسیم از استخوان های شما را کاهش داده و درنتیجه خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان را کم کند .

مصرف نمک تصفیه شده را در مواد غذایی مصرفی خود به حداقل رسانید و در صورت امکان از نمک دریا یا نمک هیمالیایی صورتی استفاده نمایید .

جدا از محدود کردن نمک در پخت و پز خود از مصرف مواد غذایی که حاوی نمک بیش از اندازه و مواد نگهدارنده برای افزایش عمر خود هستند جلوگیری نمایید .

غذاهای حاوی منو سدیم گلوتامات

منو سدیم گلوتامات (MSG) یک افزودنی غذایی معطر با خواص مواد نگهدارنده است که اغلب در غذاهای بسته بندی شده مانند چیپس ، تنقلات یخ زده ، غذاهای منجمد ، کنسرو ، غذاهای چینی یخ زده و سس گوجه فرنگی موجود است .

منوسدیم میتواند باعث التهاب و درد در بدن ازجمله مفاصل گردد . این افزودنی مصنوعی برای افرادی که در حال حاضر از شرایط التهابی مانند آرتریت روماتوئید رنج میبرند بسیار مضر است .

از آنجایی که بسیاری از مواد غدایی منجمد و بسته بندی شده حاوی منو سدیم گلوتامات می باشند بهتر است در خانه از غذاهای تازه و محصولات ارگانیک استفاده شود .

علاوه بر پرهیز از مصرف منو سدیم گلوتامات از غذاهایی که حاوی یک شیرین کننده مصنوعی به نام aspartame می باشند و باعث تشدید التهاب می شود نیز باید پرهیز کرد .

آبجو

مصرف بیش از حد آبجو و دیگر مشروبات الکلی برای مفاصل شما خوب نیست . درواقع کسانی که زیاد آبجو مصرف می کنند خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید و همچنین نقرس را درخود افزایش می دهند .

آبجو حاوی مقدار زیادی پورین میباشد که در بدن به اسید اوریک تبدیل شده و باعث التهاب می گردد . همچنین آبجو با گلوتن ساخته می شود بنابراین بهتر است برای کسانی که مبتلا به درد مفاصل هستند از مصرف آبجو خودداری نمایند ، علاوه بر این سموم دیگری در آبجو وجود دارد که آسیب قابل توجهی به  بدن می زند . پس سعی کنید از مصرف آبجو و مشروبات الکلی خودداری نمایید .


ترجمه شده توسط تیم ترجمه گیاه یاب

منبع: top10homeremedies.com

بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید