عوامل خطر دیابت نوع ۲

0
433

طبق بررسی های فدراسیون بین المللی دیابت، در سال ۲۰۱۵، بالغ بر ۴۰۰ میلیون فرد مبتلا به بیماری دیابت بوده‌ایم. بطور عمده سه نوع دیابت وجود دارد: دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری که در میان این سه نوع، دیابت نوع ۲ از همه شایع‌تر می‌باشد.

دیابت نوع 2

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰هوم‌رمدیز» مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها اعلام کرده است که حدودا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت در جهان، به نوع ۲ این بیماری دچار هستند. بسیاری از بیمارانی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند، از بیماری خود آگاهی ندارند. چنین مسائلی باعث گسترده تر شدن و پیچیده تر شدن بیماری شان می شود. همین مسئله باعث افزایش اهمیت شناخت عوامل خطر و فاکتور های دیابت می شود.

فاکتور ها و عوامل موثر بر دیابت نوع ۲ به دو دسته ی اصلاح شدنی و اصلاح نشدنی تقسیم می شوند. از آنجایی که در رابطه با فاکتور های اصلاح نشدنی هیچ کاری از دستمان برنمی آید، بهتر است عوامل قابل کنترل و پیشگیری این بیماری را به خوبی بشناسیم.

در این قسمت به معرفی عوامل خطر دیابت نوع ۲ می پردازیم.

سابقۀ خانوادگی

اگر پدر، مادر، خواهر و یا برادر شما به دیابت نوع ۲ مبتلا است، متاسفانه باید بگوییم که خطر ابتلای شما نیز بیشتر از سایر افراد میباشد. بر اساس گزارش موسسه ی دیابت آمریکا، ریسک ابتلای این افراد به شرح زیر است:

-اگر عضوی از خانواده ی شما پیش از ۵۰ سالگی به دیابت مبتلا شده اند، شانس ابتلای شما ۱ هفتم است.

-اگر عضوی از خانواده ی شما پس از ۵۰ سالگی به دیابت مبتلا شده اند، شانس ابتلای شما ۱ سیزدهم است.

-اگر هم پدر و هم مادر شما مبتلا به دیابت هستند ، شانس ابتلای شما ۱ دوم است.

اگر هر یک از این شرایط با رژیم های غذایی مضر و یا نوعی ویروس خاص ترکیب شوند، خطر ابتلا به دیابت در شما افزایش می یابد. با این که هیچ راه فراری از سابقه ی ژنتیکی وجود ندارد، اما شما می توانید با پیشگیری از دیگر فاکتور ها، خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید.

سابقۀ قومی و نژادی

علاوه بر افراد خانواده‌تان، اگر نژاد و قوم شما نیز در معرض دیابت بوده است، خطر ابتلای شما نیز از سایر افراد بیشتر خواهد بود. بطور مثال می توان گفت که اسپانیایی ها، آفریقایی-آمریکایی ها، اهالی هاوایی، آمریکایی های بومی و آسیایی ها بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

مقالاتی که در سال ۲۰۱۶ در ژورنال مراقبت های دیابت به چاپ رسیده اند، گزارش می کنند که خطر ابتلا به انواع دیابت در آسیایی ها، اسپانیایی ها و سیاه پوستان نسبت به سفید پوستان بیشتر می باشد.

دیابت نوع 2

سن

عمدتا خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در سنین بالاتر افزایش می یابد، بطوری که می توان گفت اکثر اوقات شاهد این بیماری در میانسالی و پس از ۴۵ سالگی هستیم. این مسئله بدین علت است که در این سنین افراد کمتر ورزش می کنند و با افزایش سن، دچار کاهش تراکم استخوان و افزایش وزن نیز می شوند.

با همه ی این اوصاف امروزه شاهد ابتلای کودکان، نوجوانان و جوانان زیادی به این نوع دیابت نیز هستیم که علت اصلی آن را می توان سبک زندگی و رژیم های اشتباه افراد دانست.

سابقۀ دیابت بارداری

اگر شما در طول بارداری تان به نوعی دیابت که دیابت بارداری نامیده می شود مبتلا شدید، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز در شما افزایش می یابد.

مقالاتی که در سال ۲۰۱۳ در ژورنال اجتماعی غدد درون ریز و کلینیک درون ریز و متابولیزم به چاپ رسیده اند، گزارش می کنند زنانی که در دوران بارداری شان به دیابت بارداری مبتلا شده اند، در آینده نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ خواهند بود.

بعلاوه به دنیا آوردن کودکی که بیش از ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد نیز باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در مادر می شود.

این مسئله یکی از عوامل اصلاح شدنی دیابت می باشد که با دقت در رژیم غذایی و سبک زندگی و بهبود آن ها، می توانید خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید و کودکی با وزن متعادل به دنیا بیاورید.

اضافه وزن یا چاقی مفرط

داشتن اضافه وزن یا چاقی مفرط نیز باعث افزایش خطر دیابت نوع ۲ میشود. چاقی و اضافه وزن بر روی قسمت داخلی سلول های فردی که اندوپلاسمیک رتیکولوم (ER) نامیده می شوند، تاثیر می گذارد. هنگامی که ER بیشتر از میزانی که توانایی مدیریت کردن آن ها را دارد تغذیه شود، در برابر انسولین مقاومت می کند و این مسئله باعث تجمع گلوکز در خون می شود. بعلاوه اگر بدن شما چربی های مضر و اضافی را در شکم تان ذخیره سازی کند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ از مواقعی که در قسمت های دیگر بدن، مانند ران ها و باسن ذخیره کند، بیشتر می باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید