عوامل خطر بیماری قلبی

0
617

فاکتور های مختلفی همچون سبک زندگی، سن و سابقه ی خانوادگی می توانند خطر بیماری های قلبی را افزایش دهند. به این فاکتور ها، عوامل خطر بیماری قلبی می گویند. حدودا نیمی از جمعیت آمریکا (حدودا ۴۷ درصد) حداقل دارای یکی از این عوامل خطر بیماری قلبی هستند: فشار خون بالا، کلسترول بالا و استعمال دخانیات.

برخی از عوامل خطر بیماری قلبی مثلا سن و سابقه ی خانوادگی، قابل کنترل نمی باشند. اما شما می توانید با کنترل عوامل خطر دیگر، این خطرات را کاهش دهید.

عوامل خطر بیماری قلبی

بیماری ها و مشکلات مختلفی می توانند باعث افزایش خطر بیماری های قلبی شوند. اگر شما یکی از این شرایط را دارید، باید بیشتر مراقب باشید و آن را کنترل کنید.

فشار خون بالا

فشار خون بالا از شایع ترین و خطرناک ترین عوامل خطر بیماری قلبی می باشد. این شرایط وقتی ایجاد می شود که فشار خون موجود در شریان ها و دیگر رگ های خونی افزایش چشمگیری داشته باشند. فشار خون بالا اگر کنترل نشود، می تواند بر روی قلب و دیگر اعضای حیاتی بدن- مانند کلیه ها و مغز تاثیر بگذارد.

کلسترول بالا

کلسترول یک ماده ی مومی مانند و چربی طور است که توسط کبد تولید شده و در برخی غذا نیز موجود می باشد. کبدِ هر فرد، کلسترول مورد نیاز بدن خود را فراهم می کند، و به کلسترولی که ما طریق دیگر غذا ها جذب می کنیم، نیازی ندارد. اگر میزان کلسترول مصرفی ما بیشتر از حد مورد نیاز بدن مان باشد، این کلسترول اضافی در دیواره ی شریان ها- بخصوص رگ های قلب انباشته می شوند. این اتفاق باعث تنگ شدن رگ های قلب و کاهش جریان خون به قلب، مغز، کلیه ها و دیگر اندام های بدن می شود.

دیابت

دیابت نیز یکی دیگر از فاکتور های افزایش خطر بیماری های قلبی است. بدن ما به گلوکز (قند) برای انرژی نیاز دارد. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود و گلوکزی که شما از طریق غذا جذب می کنید را به سمت سلول ها حرکت می دهد. اگر شخصی مبتلا به دیابت باشد، بدنش نمی تواند انسولین کافی تولید کند و نمی تواند از انسولین به درستی استفاده کند.

دیابت به دلیل انباشته شدن زیاد قند در خون ایجاد می شود. خطر مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی، در افرادی که دیابت دارند نسبت به دیگر افراد، بسیار بیشتر می باشد. پس بهتر است دائم در مورد کنترل دیابت و کنترل دیگر فاکتور های خطرناک با پزشک مشورت کنید.

رفتارهای اشتباه

انتخاب سبک زندگی اشتباه، می تواند باعث افزایش خطر بیماری ها و حملات قلبی شود. برای کاهش این خطر، می توانید از توصیه های پزشک تان در مورد تغییر سبک زندگی استفاده کنید. خبر خوب این است که می توانید با استفاده از سبک زندگی سالم نیز خطر بیماری های قلبی را کاهش دهید.

رژیم غذایی اشتباه و نا سالم

رژیم هایی که سرشار از چربی های اشباع شده، چربی های ترانس و کلسترل بالا هستند، به طرز چشمگیری باعث افزایش خطر بیماری های قلبی و دیگر شرایطی همچون تصلب شرایین می شوند. استفاده از نمک فراوان (سدیم) در رژیم غذایی نیز می تواند باعث افزایش سطح فشار خون شود.

نداشتن فعالیت فیزیکی

نداشتن فعالیت های فیزیکی به اندازه ی کافی نیز باعث خطر بیماری های قلبی می شود. عدم فعالیت می تواند باعث مشکلات دیگری  نیز شود که خود برای بیماری های قلبی مضر می باشند. از طرفی انجام مداوم ورزش و دیگر فعالیت های فیزیکی نیز می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.

چاقی مفرط

چاقی مفرط بر اثر چربی بیش از اندازه ایجاد می شود. چاقی مفرط باعث افزایش سطح کلسترول مضر و تری گلیسیرید و کاهش سطح کلسترول مفید بدن شود. چاقی مفرط علاوه بر بیماری های قلبی، باعث افزایش فشار خون و دیابت نیز می شود. برای کاهش وزن و رسیدن به وزن نرمال، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف الکل

مصرف الکل نیز می تواند باعث افزایش فشار خون و خطر بیماری های قلبی شود. مصرف الکل با افزایش سطح تری گلیسیرید- که برای شریان ها مضر است، نیز رابطه ی مستقیمی دارد.

مصرف تنباکو

مصرف تنباکو می تواند خطر بیماری های قلبی را افزایش دهد. استعمال سیگار باعث تخریب قلب و رگ های خونی می شود که می تواند خطر بیماری های قلبی همچون تصلب شرایین و حملات قلبی را افزایش دهد. نیکوتین نیز باعث افزایش سطح فشار خون، و کربن مونوکسید نیز باعث کاهش اکسیژن موجود در خون می شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگارِ دیگر افراد نیز می تواند باعث افزایش خطر بیماری های قلبی -حتی برای افراد غیر سیگاری شود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید