عوامل افزایش کلسترول خون

0
2023

عوامل افزایش کلسترول خون متعدد هستند و اگر به اندازۀ کافی به این عوامل توجه نداشته باشید، خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، حمله قلبی و تصلب شرایین افزایش می‌یابد. در ادامه به بررسی عوامل افزایش کلسترول خون و روش‌های کنترل کلسترول می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عوامل افزایش کلسترول خون

رژیم غذایی

یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش کلسترول خون مربوط به رژیم غذایی است. اگر غذاهایی را مصرف کنید که حاوی چربی‌های ترانس هستند، این باعث می‌شود تا سطوح کلسترول در خون افزایش پیدا کند. سعی کنید مصرف این چربی‌ها و به خصوص چربی‌های اشباع و ترانس را قطع کنید.

وزن

داشتن اضافه وزن به هیچ‌وجه برای سلامتی خوب نیست و می‌تواند باعث افزایش تری‌گلیسیرید شده و خطر بروز مشکلات قلبی را افزایش دهد. اگر وزن کم کنید، پایین آمدن تری‌گلیسیرید را تجربه خواهید کرد و در عین حال کلسترول خوب یا HDL خون‌تان بالا می‌رود.

تمرین‌ها

اگر می‌خواهید کلسترول بد یا LDL را پایین آورده و کلسترول خوب یا HDL را بالا ببرید، باید حداقل روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

سن و جنسیت

افزایش سن به طور طبیعی باعث افزایش سطوح کلسترول می‌شود. زنانی که در قبل از دورۀ یائسگی هستند، نسبت به مردان هم سن، کلسترول کلی کمتری دارند. اما بعد از شروع یائسگی، کلسترول LDL افزایش یافته و کلسترول HDL پایین می‌آید.

ژن‌ها

بالا بودن کلسترول در شما ممکن است ارثی بوده و در خانواده‌تان وجود داشته باشد.

کنترل کلسترول با روش‌های طبیعی

اقداماتی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم را برای کاهش کلسترول دنبال کنید:

هوشمندانه غذا خوردن

چربی‌های سالمتر، به ویژه از نوع غیراشباع را مصرف کنید. چربی‌های ترانس را از رژیم‌تان حذف کنید. محصولات لبنی کم‌چرب، گوشت بدون چربی و چربی‌های سالم نظیر روغن زیتون را در رژیم‌تان جای دهید. غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند نظیر ماهی سالمون را مصرف کنید. سطح فیبر محلول در بدن‌تان را با مصرف میوه‌ها، لوبیا و جو دوسر افزایش دهید.

فعال‌تر باشید

ورزش می‌تواند اثری فوق‌العاده بر سطوح کلسترول داشته باشد. حتی انجام ورزش متعادل نیز به افزایش کلسترول خوب کمک می‌کند. نیازی نیست عضو یک باشگاه شوید، یک پیاده‌روی سریع برای کنترل کلسترول کافیست.

ترک سیگار

ترک سیگار باعث بهبود جنبه‌های مختلف سلامتی می‌شود. دوری از سیگار به بهبود کلسترول، فشارخون و ضربان قلب کمک می‌کند. حتی اگر مدت زیادی است که سیگار می‌کشید، همین حالا با ترک کردن آن می‌توانید خطر مشکلات قلبی را کاهش دهید.

وزن کم کنید

اگر ۵ تا ۱۰ درصد از وزن‌تان را کم کنید، به متعادل شدن سطوح کلسترول در بدن‌تان کمک بزرگی خواهید کرد. تغییراتی را در عادت‌های غذایی خود اعمال کنید و مقداری از وقت خود را به ورزش کردن اختصاص دهید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید