عواملی که باعث بیماری روده می‌شوند

0
497

حتی یک ناراحتی کوچک و خفیف روده می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و باعث به وجود آمدن سوالات مختلفی در ذهن شما گردد؛ که آیا مشکل از رژیم‌تان است؟ سبک زندگی نادرستی دارید؟ برای درمان مشکل و بیماری روده از کجا باید شروع کرد؟ برای اینکه بتوانید جواب این سوالات را پیدا کنید، باید با عواملی که باعث بروز آسیب و بیماری روده می‌شوند آشنا باشید.

بیماری روده

شکر

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» باکتری‌های مضر موجود در روده‌ی ما از طریق شکر تغذیه می‌شوند، پس بهتر است تعادل را در مصرف خوراکی‌های شیرین رعایت کرده و زیاده‌روی نکنید. عد تعادل و بروز التهاب در اثر مصرف زیاد شکر می‌تواند مشکلاتی را برای روده به وجود آورده و در نهایت به اختلالات خودایمنی، مقاومت به انسولین، چاقی و دیابت منجر گردد.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی

اگر فکر می‌کنید که این شیرین‌کننده‌ها از شکر بهتر هستند، باید بگوییم که سخت در اشتباه‌اید. شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث افزایش ناگهانی سطح انسولین در بدن شده و در واقع بدن شما را گیج می‌کنند، به خصوص شیرین‌کننده‌هایی که قابل هضم نیستند بدترین اثر را بر روده می‌گذارند.

دانه‌های غلات

این دانه‌ها نیز می‌توانند مشکلات فراوانی را برای روده به وجود آورند؛ به خصوص اگر روده‌ی شما حساس باشد. با توجه به وجود ترکیباتی مانند لکتین، اسید فیتیک و گلوتن در این دانه‌ها، مصرف و هضم آنها ممکن است برای بسیاری از افراد مشکل باشد. لکتین و گلوتن موجود در دانه‌های غلات و حبوبات می‌تواند باعث بروز التهاب گوارشی و علائم بیماری روده گردد. برای مصرف این گروه از مواد غذایی بهتر است آنها را طوری آماده کنید که ترکیبات آن هنگام وارد شدن به بدن به راحتی شکسته شده و هضم شوند.

اسفناج و کلم کالی خام

سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم کالی سرشار از اسید اسکالیک هستند که باعث متصل شدن مواد غذایی به دستگاه گوارش شده و از جذب آنها جلوگیری می‌کند. این مشکل می‌تواند منجر به بروز کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن گردد. اگر با مشکلات گوارشی و کمبود مواد مغذی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، بهتر است سبزیجات مصرفی را بخارپز کرده و آنها را کمتر خام مصرف کنید.

لبنیات

مصرف لبنیات برای برخی از افراد دشوار بوده و باعث بروز مشکلات روده‌ای در آنها می‌شود. اختلالاتی که مصرف لبنیات در این افراد به وجود می‌آورد می تواند شامل بروز التهاب، مشکلات گوارشی و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن باشد. بهترین راه‌حل برای این دسته از افراد، استفاده از محصولاتی مانند شیر نارگیل است که منبع حیوانی نداشته و گیاهی می‌باشند.

غذاهای فرآوری شده

همانند شکر، غذاهای فرآوری شده نیز باعث نامتعادل شدن میکروبیوم شده و می‌توانند باعث بروز مشکلاتی نظیر التهاب و مقاومت به انسولین شوند که این موارد با پیشرفت زمان به بروز چاقی، دیابت و سایر بیماری‌های مزمن می‌گردند. برای جلوگیری از این مشکلات و بیماری روده حتما مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید