عوارض کمبود چربی در بدن

0
750

بسیاری از مردم هنگان شنیدن « چربی » ذهنشان به سمت چربی‌های اضافه‌ی بدن، چاقی، بیماری‌های قلبی و سایر عارضه‌هایی که با مصرف زیاد چربی‌های ناسالم همراه هستند می‌رود. اما چربی‌ها همیشه مضر نیستند، در واقع بدن انسان برای تامین انرژی و عملکرد مناسب، نیازمند مقدار مناسبی از چربی‌های سالم است که باید همواره در برنامه‌ی غذایی ما وجود داشته باشند. غافل شدن از چربی‌ها به طور کامل می‌تواند مشکلات فراوان و دردسر سازی را برای شما به وجود آورد. در این نوشتار به بررسی عوارض کمبود چربی در بدن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.
عوارض کمبود چربی در بدن

کاهش انرژی بدن

کمبود انرژی یکی از عوارض کمبود چربی در بدن است. اگر از وزنی سالم برخوردار هستید و سطح تناسب اندام خود را رضایت بخش در نظر می گیرید، پژوهشی که در National Institutes of Health منتشر شده است، خاطر نشان می کند که مواجهه با افت ناگهانی انرژی پس از یک دوره کوتاه ورزش ممکن است نشان دهنده مصرف ناکافی چربی باشد. در طول فعالیت جسمانی بدن انسان ابتدا از کربوهیدارت ها انرژی دریافت می کند و سپس ذخایر چربی مورد استفاده قرار می گیرند.

مشکل در تمرکز کردن

اگر به این مساله که چربی را از رژیم غذایی سرشار از کربوهیدارت و پروتئین خود حذف کرده اید، افتخار می کنید، در واقع ممکن است با کاهش توانایی خود در تمرکز مواجه شوید، زیرا همواره گرسنه هستید. کالری ها در مواد غذایی چرب در برابر کربوهیدات ها و پروتئین ها دو برابر بیشتر هستند و اگر چربی را از رژیم غذایی حذف کنید، این احتمال وجود دارد که کالری کافی از رژیم غذایی روزانه خود دریافت نکنید.

همواره گرسنه هستید

چربی ها به احساس سیری در بازه های زمانی طولانی‌تر کمک می کنند و بر همین اساس، اگر منابع چربی سالم را به هر وعده غذایی خود اضافه کنید، گوارش آنها در مقایسه با کربوهیدرات ها و پروتئین ها مدت زمان بیشتری طول می کشد و تا وعده غذایی بعدی احساس سیری خواهید داشت.

اضطراب و استرس در جمع

پژوهشی که توسط انجمن روانشناسی آمریکا روی موش ها صورت گرفت، نشان داد، موش هایی که مقدار ناکافی اسیدهای چرب امگا-۳ مصرف می کردند، هنگام قرار گرفتن در معرض سر و صدای مکانی شلوغ دچار ترس می شدند. در مقابل، موش هایی که به میزان کافی اسیدهای چرب امگا-۳ مصرف کرده بودند در محیط های شلوغ و پر از محرک های حسی آرامش خود را حفظ می کردند.

عوارض کمبود چربی در بدن

مشکلات حافظه

مطالعات پژوهشی انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه آلاباما در بیرمنگام نشان داد، افراد مسن که یک رژیم غذایی با محتوای چربی بالا – سرشار از مغزهای خوراکی سالم، آووکادو، ماهی، و روغن زیتون – را دنبال می کردند، هرچه بهتر از حافظه و عملکرد شناختی خود با افزایش سن محافظت می کردند.

افسردگی و مشکلات خلقی

پژوهش ها نشان داده اند که عدم تعادل در رژیم غذایی می تواند به طور قابل توجهی خلق و خو را تحت تاثیر قرار دهد، و به افسردگی و گرفتگی خلق منجر شود. به عنوان مثال، مصرف ناکافی اسیدهای چرب امگا-۳ و امگا-۶ می تواند به نوسانات هورمونی و خلق و خو منجر شود (به عنوان نمونه، اضطراب افزایش یافته، تحریک پذیری، و افسردگی). نسبت به مصرف چربی های سالم در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید، به ویژه مصرف ماهی های چرب در هفته را فراموش نکنید که با نرخ های کاهش یافته ابتلا به افسردگی و کمک به تثبیت خلق و خو پیوند خورده است.

مشکلات پوستی

آیا چهره شما از درخشش کمتری نسبت به گذشته برخوردار شده و خشک، پوسته پوسته و تیره به نظر می رسد؟ این شرایط ممکن است از عوارض کمبود چربی در بدن باشد. چربی های سالم به جذب ویتامین های محلول در چربی موجود در مواد غذایی دیگر کمک می کنند، پوست را مرطوب نگه می دارند، و حتی از بروز چین و چروک پیشگیری می کنند.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید