عوارض ژل موی سر

0
440

ژل موی سر برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط لوئیس مونتویا در ایالات متحده اختراع شد و با نام تجاری DEP برای فروش عرضه گردید. از آن زمان تا به امروز، افراد زیادی از ژل موی سر استفاده کرده و می‌کنند، اما آیا می‌دانستید این محصول حاوی مواد شیمیایی بوده و عوارضی برای مو، پوست و بدن به همراه دارد؟ در ادامه به بررسی عوارض ژل موی سر می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

خشکی و کمبود آب مو

ژل موی سر حاوی الکل و مواد شیمیایی خورنده است که رطوبت مو و پوست سر را از بین برده و منجر به خشکی و کمبود آب در این نواحی می‌شود. این ژل‌ها سطوح رطوبت را با اختلال مواجه کرده و تولید چربی (سبوم) را کاهش می‌دهند. این موارد باعث می‌شوند تا مو مستعدِ خشکی و شکنندگی شده و مشکلاتی نظیر پوسته‌پوسته شدن پوست سر و خارش پدیدار شوند. در واقع خشکی مو یکی از شایع‌ترین عوارض ژل موی سر می‌باشد.

ریزش مو

همانطور که گفتیم، یکی از عوارض ژل موی سر کاهش محتوای آبِ مو و پوست سر است. این کم‌آبی باعث میشود تا مو مستعد شکستن و ریزش شود. ترکیبات شیمیایی موجود در ژل به همراه آلودگی‌های خارجی باعث میشوند که سلول‌های مرده پوست افزایش یافته و سبوم اضافه بر روی پوست سر جمع گردد. این سبب میشود که فولیکول‌های مو مسدود شده و در نهایت تارهای مو دچار ریزش شوند. ریزش مو زیاد و درازمدت می‌تواند به عقب رفتن خط مو، طاسی و مشکلات دیگر ختم شود.

شوره سر

پوست سری که کم‌آب، آلوده و دچار سوءتغذیه است، با مشکلاتی نظیر خارش و پوسته‌پوسته شدن همراه خواهد بود که در نهایت به بروز شوره سر منجر می‌شود. تولید نامناسب سبوم، منافذ پوستی و فولیکول‌های ناسالم و مسدود شده، ضعیف شدن ریشهٔ مو و… همگی در کنار یکدیگر می‌توانند به بروز یا شدت یافتن شوره سر منجر گردند.

تغییر رنگ و آسیب

آسیب مو، موخوره، نازک شدن تارهای مو و تغییر رنگ مو از عوارض جانبی ژل موی سر هستند. این ژل‌ها تغذیهٔ مو را مختل کرده و محتوای رطوبت مو را از بین می‌برند. ژل موی سر همچنین در اختلالِ pH مو و ناسالم کردن آن نقش دارد. مواد شیمیایی موجود در این ژل‌ها اثرات مخربی بر روی رنگ مو گذاشته و باعث می‌شوند تا رنگ مو تغییر کرده و محو گردد.

منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید