عوارض نخوردن لبنیات

0
606

زمانی که به هر دلیل دیگر لبنیات مصرف نکنید باید منتظر عوارض نخوردن لبنیات و ضعیف شدن بدن تان نیز باشید. لبنیات استخوان بندی را محکم می کند و خواص بسیای برای انسان دارد و باید حداقلی در روز مصرف شود. برای اینکه عوارض نخوردن لبنیات را بدانید با گیاه یاب همراه شوید.

عوارض نخوردن لبنیات

ممکن است که کمتر به سردرد مبتلا شوید 

این قضیه به نوعی ترکیب شیمیایی طبیعی به‌ نام تیرامین برمی‌گردد که عمدتا در پنیرها یافت می‌شود و می‌تواند برای بعضی از افراد مانند عامل محرک در سردرد و میگرن عمل کند. بنابراین، اگر شما هم به تیرامین حساسیت داشته باشید، قطع مصرف لبنیات و خصوصا پنیر باعث می‌شود که کمتر با سردرد مواجه شوید.
البته مساله به این سادگی‌ها هم نیست، چون محصولات لبنی حاوی ویتامین B۲ هستند که کمبودش در بدن با عوارضی مانند میگرن همراه می‌شود. پس اگر تصمیم گرفتید که لبنیات را از رژیم غذایی‌تان کنار بگذارید، حتما باید ویتامین B۲ را از طریق مواد غذایی دیگر مانند قارچ، بادام و اسفناج تامین کنید.

ممکن است که کمتر نفخ کنید

ممکن است که شما واقعا به عدم تحمل لاکتوز مبتلا نباشید، اما آمارهای US National library of Medicine نشان می‌دهند که ۶۵ درصد از مردم جهان در هضم شیر با مشکل مواجه می‌شوند. دلیلش این است که بدن بسیاری از افراد فاقد آنزیمی به نام لاکتاز است که دقیقا برای هضم صحیح و کامل شیر گاو باید در بدن وجود داشته باشد. در این حالت اگر محصولات لبنی را از رژیم غذایی کنار بگذارید، وضعیت گوارش‌تان بهتر خواهد شد و کمتر هم نفخ خواهید کرد.
البته قضیه می‌تواند کاملا هم برعکس باشد. درواقع، کنار گذاشتن محصولات لبنی از رژیم غذایی می‌تواند احساس نفخ را در بعضی از افراد بیشتر کند، چون بدن آنان نسبت به چنین تغییری در رژیم غذایی واکنش منفی نشان می‌دهد.

ممکن است که سلامت روده‌ها با خطر مواجه شود 

بهبودی در وضعیت گوارش می‌تواند از پیامدهای قطع مصرف لبنیات باشد، اما این کار لزوما سلامت روده‌ها را بهتر نمی‌کند. درواقع، دستگاه گوارش انسان دارای انواع مختلفی از باکتری‌های مفید و مضر است. محصولات لبنی خاصی مانند ماست یونانی و کفیر حاوی باکتری‌ها مفید و پروبیوتیک‌ها هستند که سلامت روده‌ها را تقویت می‌کنند. بنابراین، اگر لبنیات را از رژیم غذایی حذف کنید، باید جایگزین مناسبی برای تامین این باکتری‌های مفید و پروبیوتیک‌ها داشته باشید. استفاده از قرص‌های پروبیوتیک می‌تواند یکی از جایگزین‌های مناسب باشد.

ممکن است که مواد مغذی ضروری را از دست بدهید 

محصولات لبنی حاوی ترکیبات ضروری و مهمی برای بدن هستند که کمبودشان در بدن قطعا مشکل‌ساز می‌شود. درواقع، کلسیم و ویتامین D، دو مورد از مهم‌ترین ماده‌های مغذی موجود در محصولات لبنی به‌شمار می‌روند و افرادی که این محصولات را از رژیم غذایی خودشان کنار می‌گذارند، ‌باید فکری هم برای تامین ترکیبات ضروری داشته باشند. استفاده از ماهی‌های چرب مانند سالمون و ساردین که هر دو از منابع خوب برای دریافت کلسیم هستند، شیوه مطلوبی برای جبران کردن این کمبود محسوب می‌شوند. بعضی از شیرهای گیاهی غنی‌شده با ویتامین D و کلسیم نیز گزینه‌های مناسبی به‌شمار می‌روند.

ممکن است که راحت‌تر مریض شوید 

وقتی که مصرف لبنیات را متوقف می‌کنید، سیستم ایمنی بدن احتمالا ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شود. این مشکل عمدتا به کمبود ویتامین B۱۲ در بدن برمی‌گردد که به میزان مطلوبی در محصولات لبنی وجود دارد. این ویتامین به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و در مبارزه با باکتری‌های مضر نیز به بدن یاری می‌رساند.
افرادی که مبتلا به کمبود ویتامین B۱۲ هستند، ضعیف‌تر از دیگر افراد می‌شوند و درنتیجه ناخواسته هم بیشتر به بیماری‌های مختلف مبتلا می‌گردند. بنابراین، برای مقابله با پیامدهای منفی این کمبود باید مواد غذایی غنی‌شده با ویتامین B۱۲ را به اندازه کافی در رژیم غذایی خودتان داشته باشید.

ممکن است که دچار کمبود پروتئین شوید

یکی از درشت‌مغذی‌هایی که از طریق مصرف لبنیات به بدن می‌رسد، پروتئین است. توجه داشته باشید که این درشت‌مغذی برای عضله‌سازی و کمک به عملکرد صحیح در اندام‌ها و استخوان‌های بدن ضروری است. درحالی که مواد غذایی دیگر هم دارای پروتئین هستند، اما افرادی که لبنیات را از رژیم غذایی کنار می‌گذارند، باید دقت بیشتری در دریافت پروتئین داشته باشند.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید