عوارض محصولات خوشبو کننده

0
419

محصولات خوشبوکننده را می‌توان در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف پیدا کرد. اما آیا قرار گرفتن در معرض مواد استفاده شده در این محصولات مضر است؟ جواب مثبت است. اغلب خوشبوکننده های کارخانه ای و آماده حاوی مواد شیمیایی و سمی هستند که برای سلامت انسان مضر میباشند. در این مطلب به بررسی عوارض محصولات خوشبوکننده و جایگزین های طبیعی برای آنها میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

محصولات خوشبوکننده

عوارض محصولات خوشبوکننده

خوشبو کننده های هوا از موادی همانند رادیو ایزوله، فرآورده های نفتی، فرمالدئید و p-dichlorobenzene تشکیل شده اند. تمامی مواد به کار رفته در این خوشبو کننده ها بسیار پرخطر و البته مضر هستند.

فرمالدئید مشکلات بهداشتی مانند حالت تهوع، آسم، دشواری تنفس، آبریزش چشم، سوزش بینی، سوزش چشم و گلو و سایر غشاهای مخاطی را ایجاد می کند. ذراتی که دراین خوشبو کننده ها با نام آئروسل وجود دارد علاوه بر مشکلات تنفسی، سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

تقطیر نفت هم سبب بروز آسم و یا مشکلات ریوی خواهد شد.

پنومونی‌های شیمیایی و همچنین p-dichlorobenzene به کبد انسان آسیب می رساند و سبب کاهش اشتها و ضایعات پوستی و کم خونی می گردد. به این ترتیب استفاده از یک خوشبو کننده در واقع کیفیت هوا را بهبودی نمی دهد بلکه تنها سلامتی شما را به خطر می اندازد.

خوشبو کننده های طبیعی

استفاده از خوشبو کننده های شیمیایی بسیار مضر است ولی استفاده از گزینه های طبیعی می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای این عمل باشد. بسیاری راه کارهای دیگر نیز وجود دارد که کمک می کند خانه همواره بدون بوی ماندگی و یا آشپزی بماند.

باز کردن پنجره

در صورتی که تمام در و پنجره‌ها را بسته نگه دارید هیچ وقت بوی تمیزی را در خانه احساس نخواهید کرد. در طول روز چند ساعتی پنجره ها را باز نگه دارید تا هوا در سراسر خانه جریان پیدا کند.

روغن های گیاهی

روغن های گیاهی بسیاری وجود دارند که اثرات منفی مواد شیمیایی را به همراه خود نمی آورند. با استفاده از آن ها خانه را خوشبو کنید.

تمیز کردن

مناطقی از خانه مانند سینک ظرفشویی همواره می تواند محل مناسبی برای جذب بوهای نامطبوع باشد، این مناطق را به خوبی شستشو دهید و یا با استفاده از شوینده های معطر این مناطق را به خوبی خوشبو کنید. بهتر است این مناطق را همیشه عاری از زباله نگه دارید و یا با شستن به کمک کمی سرکه بوی نامطبوع زباله‌ها را از بین ببرید.

ادویه ها

برخی از ادویه جات مانند دارچین، میخک و . . . با یک حرارت کم یا خیس شدن تا مدت زیادی عطر خوشایندی از خود متصاعد می کنند. از این ادویه‌جات پای گلدان‌ها یا دریک ظرف آب بریزید تا هوای خانه معطر شود.

درون یک پوست پرتقال کمی میخک بریزید و آن را در ماکرو فر کمی حرارت دهید، سپس در هوای منزل قرار دهید تا عطرش تمام خانه را پر کند.

بیشتر خوشبو کننده های طبیعی جایگزین مناسبی برای مواد پر خطر شیمیایی هستند.

نت‌نوشت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید