عوارض متادون را بهتر بشناسید

0
1385

عوارض مواد مخدر بر هیچ کس پوشیده نیست، متادون که خود برای ترک مواد مخدری مثل هروئین، تریاک، شیشه و … تجویز و استفاده می شود دارای عوارض بسیاری می باشد. عوارض متادون از اعتیاد به این ماده مخدر گرفته تا اختلالات روانی و افزایش وزن و یبوست و چیزهایی دیگر که در ادامه مطلب به آنها می پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عوارض متادون

متادون اولین بار در جنگ جهانی دوم در آلمان برای تسکین درد بیماری ها و زخم ها استفاده شد . و در سال ۱۹۶۰ برای اولین بار در درمان اعتیاد بکار رفت.

کسانی که به مواد افیونی معتاد هستند معمولا از مواد شبه افیونی همانند متادون در کنار درمان و ترک اعتیاد استفاده میشود و شخص مورد درمان باید بطور مرتب از متادون استفاده کند تا علایم اعتیاد بروز نکند.

از متادون همچنین در درمان و ترک اعتیادها تزریقی و حتی در افراد مبتلا به ایدز یا هپاتیت سی نیز استفاده میشود چرا که به ادامه روند ترک اعتیاد در آنها و جلوگیری از انتشار عفونت در خون کمک میکند.

متادون چیست

درباره اینکه متادون چیست و چه احساسی را در فرد مصرف کننده ایجاد میکند باید اشاره کرد که مصرف متادون در عملکرد تفکر و انجام کارهای روزمره مثل کارکردن ، مدرسه رفتن و… اختلالی ایجاد نمیکند و بیشتر بر حالات روحی و روانی موثر است از جمله این حالات ، احساس سرخوشی و آرامش است که البته در تمامی مواد افیونی و شبه افیونی مشاهده میشود.

البته در افرادی که به مواد افیونی اعتیاد دارند در هنگام استفاده از متادون حسشان را طبیعی اعلام میکنند.

اعتیاد به متادون

اعتیاد را میتوان با توجه به میزان تحمل در صورت مصرف نکردن آن ماده خاص ، احتیاجات به مصرف زیاد آن ماده یا افزایش دوز برای ایجاد حس آرامش ، بروز علایم جسمانی و روانی و رفتاری در صورت عدم استفاده از آن و وابستگی جسمی و روانی و ادامه ی مصرف با وجود آگاهی از علایم و عوارض منفی تعریف کرد.

طبیعی است که مصرف زیاد داروی متادون همانند مواد اعتیاد آور باعث ایجاد احساس  وابستگی در شخص میشود و در صورت عدم استفاده مرتب از این دارو علائم ترک در آنها بروز پیدا میکند.

عوارض متادون

اما اگر چگونگی استفاده درست و علت مصرف را دقیق مورد بررسی و اجرا قرار دهیم دیگر آنرا به چشم یک ماده اعتیاد آور نمیبینیم چرا که در اصل متادون برای افرادی تجویز میشود که خود به مواد مخدر اعتیاد دارند و از آن بعنوان یک داروی مطمئن برای کم کردن میل به استفاده از مواد اعتیاد آور استفاده میشود.

پس مصرف متادون در کنار روشهای دیگر درمان  زیر نظر پزشک یک روش مطمئن درمان به حساب می آید و در این صورت نمیتوان آنرا در دسته مواد اعتیاد آور به حساب آورد.

اثرات متادون

شایع ترین عوارض متادون تعریق بیش از حد ، افزایش وزن و یبوست میباشد . مصرف این دارو در بعضی از افراد میتواند باعث تنگی نفس شود همچنین اختلالات روانی و خلقی ایجاد کند.

مصرف این دارو برای افرادی که دچار بیماریهای کبد و کلیه هستند و هم چنین مبتلا به فشار خون پایین میباشند و در افراد دچار آسم و تنگی نفس این دارو میتواند مرگ آور باشد.

عوارض متادون بیشتر متوجه افرادی میشود که این دارو را سرخود و بدون تجویز پزشک مصرف میکنند.

اثرات متادون چقدر باقی میماند؟

در رابطه با مدت زمان ماندن اثرات متادون میتوان گفت  قطع ناگهانی متادون علائمی هم چون دردهای عضلانی و استخوانی ، اسهال و دل پیچه های شدید در فرد ایجاد میکند به همین دلیل توصیه میشود که جهت قطع مصرف ابتدا دوز دارو را پایین بیاورید و سپس به تدریج از تعداد مصرف روزانه کم کنید تا گرفتار عوارض متادون و ترک آن نشوید.

این علایم یک تا سه روز بعد از مصرف آخرین دوز شروع میشود و در طول سه تا پنج روز به اوج خود میرسد اما اگر از اول تا آخر مدت زمان مصرف تحت نظر پزشک بوده باشید و بطور اصولی مصرف را متوقف بفرمایید علایم مذکور پس از گذشت پنج روز به تدریج کم شده و از بین میرود و جای خود را به علایمی قابل تحمل تر نظیر اختلال خواب و تمایلات خفیف به مصرف مجدد دارو میدهند.

ساعت۲۴
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید