عوارض قرص ضد بارداری

0
637

استفاده از قرص‌های ضد بارداری یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که زنان سرتاسر دنیا برای جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته از آن استفاده می‌کنند. با این حال نباید از عوارض قرص ضد بارداری غافل شد، عوارضی مانند حالت تهوع، افزایش وزن، تغییر سیکل عادت ماهیانه، حساس شدن سینه ها و غیره. برخی از این عوارض پس از مدتی خود به خود از بین می‌روند، اما برخی دیگر نیز باعث بروز مشکلات جدی‌تر و حتی به خطر انداختن زندگی فرد می‌شوند. در ادامه به بررسی کامل عوارض قرص ضد بارداری می‌پردازیم.

عوارض قرص ضد بارداری

درد قفسه سینه ناشی از  قرص های ضد بارداری

بله درست است؛ گاهی ممکن است پس از استفاده از قرص های ضد بارداری دچار درد قفسه سینه شوید. این قرص ها باعث ایجاد لخته در رگ هایی می شوند که قلب را به ریه متصل می کنند که از نظر پزشکی به آن انسداد ریوی می گویند. انسداد ریوی باعث بروز دردهای ناگهانی و شدیدی در ناحیه ی قفسه ی سینه، تنگی نفس، ضعف و غیره می شود. این مسئله بسیار حیاتی و خطرناک است و به کمک های اورژانسی مهمی نیاز دارد.

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث ادوایزر» همچنین این لخته های خونی ممکن است در قسمت های دیگر بدن، مثلا در پاها ایجاد شوند که از نظر پزشکی به آن لختگی سیاهرگ می گویند. لختگی سیاهرگ باعث ایجاد درد و گرفتگی عضلات پا و یا حتی ورم کردن پاها می شود.

عوارض قرص ضد بارداری

معمولا، اکثر زنان با مصرف قرص های ضد بارداری هیچ یک از این عوارض را تجربه نخواهند کرد. اما از آنجایی که همه ی افراد مانند یکدیگر نیستند، برخی زنان دیگر ممکن است با مصرف این قرص ها، بخصوص در طول هفته ی اول شروع آن، دچار مشکلات جدی مانند سردرد، بهم ریختگی سیکل عادت ماهیانه، افزایش وزن و غیره شوند.

قاعدگی نامنظم

قاعدگی نا منظم و لکه بینی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که عموما زنان در هفته های ابتدایی استفاده از قرص های ضد بارداری و حتی پس از قطع قرص، آن را تجربه می کنند. اگر خونریزی تا دو روز ادامه داشت و شدید تر شد، باید به مصرف قرص ادامه دهید، اما بهتر است برای رفع کامل این مشکل با پزشک متخصص مشورت کنید.

حالت تهوع

حالت تهوع نیز یکی دیگر از عوارضی است که فرد در روز های اولیه ی استفاده از این قرص ها، آن را تجربه خواهد کرد؛ اما پس از یک الی دو روز خود به خود از بین می رود. حالت تهوع اغلب وقتی اتفاق می افتد که قرص های ضد بارداری با غذا مصرف شوند.

عوارض قرص ضد بارداری

سر درد

سر درد نیز یکی دیگر از عوارض قرص ضد بارداری می باشد. البته در موارد نادری قرص ها باعث بهبود سر درد می شوند. اگر شخصی متوجه شود که سر دردش ناشی از استفاده از قرص های ضد بارداری است ، باید قرص ها را با قرص هایی که دارای دوز استروژن پایینتری هستند عوض کرده و یا برای مدتی مصرف قرص را متوقف کند. این مسئله معمولا در افرادی که میگرن دارند بیشتر اتفاق می افتد.

تغییرات خلق و خو

در برخی موارد تغییرات خلق و خو نیز یکی از عوارض قرص های ضد بارداری هستند. در چنین مواردی باید با پزشک مربوطه در مورد احساس و خلق و خوی‌تان مشورت کنید.

درد سینه

ورم کردن و درد سینه نیز یکی از عوارض مصرف قرص های ضد بارداری محسوب می شود. این مسئله یکی از عوارض کمیابی است که در همه ی زنان اتفاق نمی افتد. تورم و درد سینه ها با گذشت یک الی دو ماه پس از مصرف قرص ها بهبود پیدا می کند.

تغییر وزن

امکان کاهش و یا افزایش وزن در زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند به یک اندازه می باشد. با توجه به رژیم غذایی و مقدار غذایی که مصرف می کنید، ورزش مداوم و نوشیدن آب به مقدار فراوان برای هیدراته شدن، می توانید مطمئن باشید که مشکلات این چنینی را تجربه نخواهید کرد. بعلاوه خبر خوبی که در مورد قرص های ضد بارداری وجود دارد این است که این قرص ها هیچ کالری‌ای ندارند و نیازی به نگرانی نیست.

بطور کلی، عوارض قرص ضد بارداری که در بالا معرفی کردیم، عموما جدی و خطرناک نیستند و با گذشت دو روز، چند هفته و یا یک الی دو ماه پس از استفاده از این قرص ها از بین می روند. اگر عوارض جانبی این قرص ها شما را نگران کرده است بهتر است با پزشک متخصص تان مشورت کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید