عوارض قرص استامینوفن

0
523

وقتی به داروخانه‌ای مراجعه می‌کنید و یک داروی مسکن بدون نسخه تهیه می‌کنید، تصورتان این است که آن دارو عوارض جانبی ندارد و به همین دلیل است که خرید آن نیازی به نسخه ندارد. اما بهتر است بدانید که مرز میان دوز سالم و دوز سمی استامینوفن بسیار باریک است. در ادامه به بررسی عوارض قرص استامینوفن می‌پردازیم.

عوارض قرص استامینوفن

مطالعۀ جدیدی که در مجلۀ Journal of Hepatology منتشر شده است، نشان می‌دهد که مصرف استامینوفن علت بروز ۴۶ درصد از نارسایی‌های کبدی بوده و مسئول ۱۰۰ هزار تماس تلفنی سالانه با «مرکز مدیریت سموم» در ایالات‌متحده می‌باشد.

عوارض قرص استامینوفن

این اولین مطالعه‌ای نیست که به بررسی عوارض قرص استامینوفن و تیلنول (نام برند Tylenol) که در داروهای مسکن (ضد درد) وجود دارد، می‌پردازد. مقاله‌ای که در سال ۱۹۷۵ میلادی منتشر شد، ایمن بودن این دارو را زیر سوال برد. در این مقاله اشاره شده است که: «اگر همین امروز پاراستامول کشف می‌شد، مطمئنا این دارو توسط کمیتۀ نظارت بر ایمنی داروها مورد تایید قرار نمی‌گرفت و بدون نسخه در اختیار مردم نبود.»

چرا برای استامینوفن نیاز به نسخه دارید؟ زیرا احتمال مصرف بیش از اندازۀ آن بسیار زیاد بوده و می‌‌تواند آسیب‌های جدی به کبد وارد کند.

مطالعات جدید نیز این موضوع را تایید می‌کنند و علت گستردگی نارسایی‌های کبدی در سراسر ایالات‌متحده و اروپا را مصرف بی‌رویۀ استامینوفن می‌دانند. این قضیه زمانی جدی می‌شود که متوجه شوید تیلنول تنها دارویی نیست که از استامینوفن در ترکیبات خود استفاده می‌کند.

بیش از ۶۰۰ نوع داروی مختلف حاوی استامینوفن هستند. احتمال اینکه استامینوفن در داروهای مصرفی شما وجود داشته باشند بسیار زیاد است. این موضوع باعث می‌شود تا مردم بدون داشتن آگاهی، دوز زیادی از استامینوفن را دریافت کنند. در ادامه لیستی از داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه که حاوی استامینوفن را معرفی می‌کنیم:

-Alka-Seltzer Plus

-Dimetapp

-Sudafed

-Percocet

-Vicoden

این دفعه که با سردرد مواجه شدید، قبل از مصرف قرص استامینوفن، مطمئن شوید که داروهای دیگرتان حاوی این ترکیب نباشند.

دوز مناسب برای مصرف استامینوفن

به گفتۀ «کتابخانه ملی دارو» در ایالات‌متحده، مصرف استامینوفن در دوزهای پایین کاملا امن و بدون‌خطر است. مشکل اینجاست که تفاوت میان دوز پیشنهادی و دوز سمی قرص تیلنول تنها ۲ یا ۳ قرص است. برند تیلنول حداکثر دوز روزانه برای مصرف این قرص را ۳۰۰۰ میلی‌گرم یا ۶ قرص اعلام کرده است که باید بین هرکدام چهار ساعت فاصله زمانی باشد. به گزارش کتابخانه ملی دارو، مصرف ۴۰۰۰ میلی‌گرم (۸ قرص در روز) به مدت ۳ تا ۷ روز کافیست تا به کبد شما آسیب برساند. خبر خوب این است که اگر شما مصرف دارو را در این بازۀ زمانی متوقف کنید، به احتمال زیاد بدنتان به حالت معمول خود بازمی‌گردد.

راه حل چیست؟

بهترین کار برای پیشگیری از مصرف زیاد استامینوفن این است که تنها در شرایط ضروری از آن استفاده کنید. اگر سردرد دارید، یک قرص مصرف کنید و به هیچ وجه دو عدد قرص نخورید. همچنین می‌توانید برای رفع درد از روش‌های طبیعی و خانگی استفاده کرده و از مصرف قرص‌های مختلف دوری کنید.

نکته: بسیار مهم است که بدانید داروهای مصرفی‌تان حاوی چه ترکیباتی هستند. برای مطمئن شدن از این موضوع با یک داروخانه تماس گرفته و از یک داروساز کمک بگیرید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید