عوارض شست وشوی گوش

1
6477

جرم گرفتگی، یکی از مشکلاتی است که در گوش اتفاق می افتد و با سنگین شدن گوش، خارش یا ترشح خود را نشان میدهد. از طرفی دیگر زمان شستن گوش باید مراقبت هایی را انجام دهیم که به آسیب دیدن گوشمان منتهی نشود. زمانی که داخل گوش خیس میشود باید خیلی زود اقدام به خشک کردن آن نماییم تا از سرما خوردن گوش میانی جلوگیری کنیم.

گوش

یکی از مشکلات گـوش پر شدن مجاری آن با موم گوش یا همان جرم گـوش است که گاها با ایجاد ناراحتی هایی مانند گرفتگی گـوش ، خارش و حتی کم شدن شنوایی همراه است در موارد حاد نیز باعث سرگیجه می شود. به همین دلیل متخصصان شستشوی گـوش را از سری کار های ضروری میدانند. امروزه شست و شوی گـوش در تمام کشور ها به امری رایج تبدیل شده است.


علت پرشدن مداوم گوش

پرشدن مداوم مجاری گـوش ناشی از دو علت اساسی است. نخست این که اختلالی در وظیفه خود پاک کنندگی یا مهاجرت لایه های متفلس و ترشحات مومی به سمت خارج ایجاد شده یا افزایش در عملکرد تولید ترشحات مومی گوش از سوی غدد موم ساز پدید آمده است که در این صورت، موم در گوش انباشته و سفت می شود و جلوی شنوایی را می گیرد.

روش های تخلیه موم گوش

تخلیه موم گوش به وسیله کورت یا از طریق مکش (ساکشن) یا شست وشوی سنتی با سرنگ فلزی مخصوص گـوش یا شست وشو از راه شست وشوی دهان که در دندانپزشکی نیز به کار می رود و متصل به یونیت گوش و حلق و بینی است، انجام می پذیرد. بهترین روش تخلیه گوش، مکش با روِ یت زیرمیکروسکوپ است. اما این روش نیز برای مجرای گوش که به ورود ابزار بسیار حساس است در برخی افراد موجب ضعف و نقش بر زمین شدن می شود. شست وشو با سرنگ گوش متجاوز از یکصد سال است که در تمام دنیا به کار می رود و همچنان مؤ ثرترین راه تخلیه جرم گوش به حساب می آید. البته باید توجه داشت شست وشو با سرنگ گـوش باید به وسیله افراد کارآزموده و متخصص در این رشته انجام شود. چرا که در شرایطی خاص موجب صدمه زدن به پرده یا پارگی پرده صماخ می شود.

عوارض شست وشوی گوش

در هرحال شست وشوی گـوش هرچند کار ساده ای به نظر می رسد اما باید به وسیله فردی متخصص انجام شود. در پژوهش های به عمل آمده مشخص شده است میزان فشاری که قادر است پرده صماخ را به درد آورد میانگین ۵/۹۶ کیلو پاسکال تا ۲۲۷ کیلو پاسکال است که سرنگ شست وسوی گـوش و هم شست وشو با روش دیگر، عملاً فشاری بیش از این ارقام را روی پرده صماخ وارد می آورد. در هرحال، شست وشوی گـوش قاعده و روش خاص خود را دارد و همواره باید سابقهِ پارگی قدیمی پرده صماخ از بیمار سؤ ال شود. چون آب در هنگام شست وشو در پرده صماخ و گـوش میانی رسوخ خواهد کرد و از طریق شیپوراوستاش به حلق و بینی رخنه کرده و عفونت زمینه ای و غیرفعال را موجب خواهد شد.به یاد داشته باشید پرده صماخ که سابقه پارگی قبلی داشته و جوش خورده است آسیب پذیری بیشتری نسبت به پرده صماخ سالم دارد و در اثر شست وشوی نامناسب و بی موقع ممکن است سوراخ شود.عوارض شست وشوی گـوش به پارگی پرده صماخ محدود نمی شود.
در اثر شست وشوی گوش، التهاب مجاری خارجی گـوش، گسترش پارگی قدیمی، گسیخته شدن استخوانچه ها و کم شنوایی حسی – عصبی در اثر ضربه های صوتی امکانپذیر است. شست وشوی گـوش در افرادی که اگزمای گوش، زمینه بیماری های قارچی، زمینه بیماری های سیستمیک مانند دیابت یا زخم های فشارندهِ ناشی از موم گـوش در مجرا را دارند وجود دارد. علاوه بر این، شست وشوی گـوش موجب بیداری عفونت های قارچی و التهاب شدید مجرا می شود. شست وشوهای مکرر در افراد سالم، همچنین باعث برهم خوردن محیط اسیدی مجرا و تغییرPH به سمت قلیایی می شود که خود زمینه ساز بسیاری از بیماری های التهابی و عفونی است. شست وشو با جت هرچند روش پذیرفته شده در تخلیه موم از مجرای خارجی گـوش است، اما چندان مطمئن تر از سرنگ شست وشو نیست. حتی با فشار ملایم این سیستم می توان نیرویی اعمال کرد که به پرده صماخ آسیب وارد سازد. پارگی صماخ از طریق این شیوه شست وشو می تواند موجب درهم گسیختگی استخوانچه ای، فیستول پنجرهِ گرد و بیضی و دررفتگی پایک استخوانچهِ رکابی شود.به طور خلاصه می توان گفت شست وشوی گـوش هرچند عملی بسیار شایع و درمانگاهی است، اما بروز اتفاقی عوارض به صورت نادر، گاهی مسا له ساز و دردسرآفرین می شود و حتی کار را به مراجع قضایی می کشاند. ازاین رو تبحر در شست وشوی گـوش و اتخاذ روش مناسب دربرابر بروز صدمات احتمالی، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

در ادامه به صحبت های یک متخصص گوش حلق و بینی می پردازیم :

یک متخصص گـوش، گلو و بینی گفت: پس از حمام و استخر گوش خود را به ویژه با گـوش پاک کن خشک نکنید چرا که خشک کردن گـوش زمینه ابتلا به عفونت‌های قارچی کانال گـوش خارجی را فراهم می‌کند.

دکتر علیرضا مصباحی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: استفاده از گـوش‌ پاک‌کن را برای تمیز کردن گوش به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم و تنها زمانی مصرف گـوش پاک‌کن توجیه‌پذیر است که قرار باشد دارویی مانند پماد در گـوش استفاده شود.

این جراح و متخصص بیماری‌های گـوش، گلو و بینی تاکید کرد: ‌گـوش پس استخر و حمام نیاز به خشک کردن ندارد و فردی که پرده گوشش سالم است احتیاج به فرو کردن پنبه در گـوش و استفاده از گوش‌گیر در حمام ندارد.

وی توصیه کرد: اگر افراد مستعد ابتلا به عفونت قارچی استخر بروند، می‌توانند پس از خارج شدن از استخر از دور با سشوار گوش خود را خشک کنند و با نظر پزشک از قطره‌هایی که خاصیت اسیدی دارند استفاده کنند در نتیجه لازم نیست از گوش‌پاک کن استفاده کنند چرا که گــوش پاک کن باعث از بین رفتن جرم گوش و قلیایی شدن محیط آن می‌شود علاوه بر آن موجب ایجاد زخم در گـوش، از بین رفتن استخوانچه‌های گـوش و حتی پارگی پرده گـوش و کری برگشت‌ناپذیر می‌شود.

مصباحی افزود: عفونت‌های قارچی کانال گوش خارجی، عفونت‌های شایعی در فصل تابستان هستند و مهم‌ترین علت ابتلا به آن شنا کردن و شست‌و‌شوی مکرر کانال گوش است.

وی در ادامه گفت: جرم گـوش به طور طبیعی در گوش وجود دارد و کانال گـوش را اسیدی می‌کند و مانع رشد قارچ در کانال گـوش می‌شود. اما زمانی که جرم در معرض آب قرار می‌گیرد ph (میزان اسیدیته کانال خارجی گوش) به سمت قلیایی شدن سوق پیدا می‌کند در نتیجه محیط بسیار خوبی برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌شود چرا که قارچ‌ها در محیط‌های گرم، مرطوب و قلیایی بسیار خوب رشد می‌کنند.

این عضو آکادمی جراحان گـوش، گلو و بینی آمریکا تصریح کرد: به طور طبیعی در کانال گوش همه افراد قارچ وجود دارد. گاهی اوقات بیماران به اشتباه کشت کانال گوش می‌دهند و در این آزمایش قارچ و میکروب در گوش دیده می‌شود این در حالی است که وجود این عوامل در گوش، طبیعی است و تنها در صورت ایجاد علامت در بیمار، اقدامات درمانی انجام می‌شود.

وی درباره علایم عفونت‌های قارچی گوش گفت: نخستین علامت این بیماری، خارش گـوش است و در ادامه بیمار دچار درد بسیار شدید و ترشحات بیرنگ و آبکی از گـوش می‌شود و حتی ممکن است به تب و کاهش افت شنوایی مبتلا شود.

مصباحی افزود: متاسفانه مردم هنگام خارش گـوش با جسمی نوک تیز، کانال گوش را می‌خارانند و آن را تمیز می‌کنند به ویژه خانم‌ها برای این کار از سنجاق مو استفاده می‌کنند. در این شرایط پوست کانال گوش زخم می‌شود و قارچ زیر پوست نفوذ می‌کند و عفونی می‌شود البته نخستین راه پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی تلاش در جهت قلیایی نشدن محیط کانال گـوش است.

وی با اشاره به عفونت قارچی مکرر گـوش برخی کودکان، اظهار کرد: خیلی اوقات خانواده‌ها در مراجعه به پزشک می‌گویند که گوش کودکان آنان به طور مرتب عفونت می‌کند. آنان معمولا به بهداشت فرزندانشان بیش از حد توجه می‌کنند و حتی داخل حمام کانال گـوش آنان را با صابون می‌شویند این در حالی است که صابون باعث قلیایی شدن کانال گوش و ایجاد زمینه ابتلا به عفونت‌ گـوش می‌شود. در این شرایط به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که داخل کانال گـوش کودک را نشویند.

مصباحی با بیان اینکه جرم گـوش به طور طبیعی برای سلامت این عضو ضرر ندارد، گفت: جرم باید در حد طبیعی در گـوش وجود داشته باشد چون ph گـوش را اسیدی می‌کند و مانع رشد بسیاری از میکروارگانیسم‌ها در گوش می‌شود ولی در صورت افزایش بیش از حد ممکن است روی شنوایی تاثیر منفی بگذارد و گاهی اوقات تا ۴۰ درصد باعث کاهش شنوایی شود و محیط خوبی را برای رشد قارچ‌ها فراهم کند.

وی درباره تمیز کردن جرم گوش اظهار کرد: دستورالعمل خاصی برای این کار وجود ندارد، ممکن است یک فرد در طول عمر خود یک بار هم نیاز به تمیز کردن جرم گـوش پیدا نکند اما فرد دیگری لازم باشد که هر چند ماه یک بار این کار را انجام دهد. بهترین روش، مراجعه دوره‌ای به پزشک متخصص است تا در صورت نیاز، اقدام به انجام این کار کند.

این عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت و بینی اروپا افزود: برخی از افراد به غلط تصور می‌کنند که اگر کانال گوش یک بار جرم‌گیری شود، گوش به جرم‌گیری عادت می‌کند، این در حالی است که ترشحات زیاد گوش علت جرم‌گیری‌های دوره‌ای است.

مصباحی در پایان تاکید کرد: لازم است پزشکان متبحر جرم گـوش را تمیز کنند چون اگر پزشک تخصص لازم را نداشته باشد ممکن است باعث آسیب دیدن گـوش و دچار شدن بیمار به ناشنوایی‌های برگشت‌ناپذیر شود.

های دکتر ، عصر ایران

اشتراک گذاری

یک دیدگاه

  1. سلام یک هفته است گوش راستم درد داره دکتر رفتم گوشم عفونت کرده و مجرای گوشت تنگه،قطره میکساکورت ،با قرص دیکلوفناک و قرص آموکسی کلاو دادن هرچی خوردم تا سه روز خوب نشدم دکتردیگه رفتم ساکشن کردن گوشم باشیاف دیکلوفناک باقطره اوتیسپت دادن دوروز از ساکشن میگذره بازم گوشم درد داره واحساس سنگینی می کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید